Վերջին տասնամյակների ընթացքում ժամանակակից արագացուցիչների և ճառագայթման աղբյուրների զարգացումը արագացուցչային ֆիզիկայով զբաղվող հետազոտողների ուշադրության կենտրոնում է: «ԱՐԵԱԼ» գծային արագացուցչի նախագիծը նպատակաուղղված է փոքր էմիտանսով, գերկարճ էլեկտրոնային փնջերի սետղծմանն ու արագացմանը: 5 ՄԷՎ ԳԲՀ ֆոտոինժեկտորի հաջող գործարկումից հետո նախատեսվում է սարքավորման էներգիայի բարելավումը մինչև 20-50 ՄԷվ, որը պիտի առաքվի «ԱԼՖԱ» (ALPHA – Amplified Light Pulse for High-end Applications) և «ԲԵՏԱ» (BETA – Booster for Emerging Technology Accelerators) փորձարարական կայաններ: «ԱԼՖԱ»-ն նախագծված է տերահերց տիրույթում ազատ էլեկտրոնների լազերի ստացման համար, իսկ «ԲԵՏԱ»-ն մասնիկների արագացման նոր մեթոդների և կոհերենտ ճառագայթման համար անհրաժեշտ փնջերի ստեղծման ուսումնասիրության կայան է:
Այս հոդվածում ներկայացված են «ԱՐԵԱԼ» նախագծի հիմնական նկատառումները և մասնիկների ճառագայթման ու արագացուցչային տեխնոլոգիաների բնագավառներում սպասվող փորձարարական ծրագրերը: Արտացոլված են ԳԲՀ ֆոտոինժեկտորի նախագծային առանձնահատկությունները և գործարկումը: Արծարծվել է սպոնտան ինքնաուժեղացվող էմիսիայով (SASE) ազատ էլեկտրոնների լազերի (FEL) ստեղծումը «ԱԼՖԱ» փորձարարական կայանի շրջանակներում: Դիտարկվել են հարթ և պտուտակավոր օնդուլյատորների դեպքերը: Ներկայացված է «ԲԵՏԱ» կայանի փորձարարական ծրագիրը, որն իր մեջ ներառում է բարձր հաճախությամբ արագացնող ստրուկտուրաների կառուցումը, կիլվատերային դաշտով պայմանավորված փնջում էներգետիկ մոդուլյացիաները և բարձր ձևափոխման գործակցով կիլվատերային դաշտի արագացման եղանակները:

Со статьей можно ознакомиться на сайте: http://dx.doi.org/10.1016/j.nima.2016.03.062
В последнее десятилетие развитие современных ускорителей и источников излучения находится в центре внимания исследований в области физики ускорителей. Линейный ускоритель АРЕАЛ предназначен для генерирования и ускорения сверхкоротких электронных пучков с малым эмиттансом. ВЧ пушка инжектирует электроны с энергией 5 МэВ. В настоящее время планируется повышение энергии пучка до 20-50 МэВ с последующей его доставкой на экспериментальные станции АЛЬФА и БЕТА (BETA – Booster for Emerging Technology Accelerators). АЛЬФА (ALPHA – Amplified Light Pulse for High-end Applications)-станция для лазера на свободных электронах, БЕТА (BETA – Booster for Emerging Technology Accelerators)-это стенд для испытания усовершенствованных схем ускорения частиц и создания профилированных пучков когерентного излучения.
В статье представлены основные положения проектирования АРЕАЛ и экспериментальные программы в таких областях, как излучение частиц и ускорительные технологии. Приведены технические условия на проектирование ВЧ фотоинжектора, а также результаты ввода в эксплуатацию. Дано описание процесса самопроизвольного усиления спонтанного излучения (SASE) пучка в ЛСЭ с планарным и спиральным ондуляторами на станции АЛЬФА. Представлена программа экспериментов на станции БЕТА, включающая в себя исследования высокочастотных ускоряющих структур, схем энергетических модуляций в пучке, обусловленных кильватерными полями, концепции кильватерного ускорителя с высоким коэффициентом трансформации.