2015թ.-ի նոյեմբերի 18-ին տեղի ունեցավ «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ հոգաբարձուների խորհրդի նիստը: Խորհուրդը գնահատեց ինստիտուտի գործունեությունը և զարգացման հեռանկարները:
2015թ.-ը նշանավորվել է «ԱՐԵԱԼ» և «ԴԵԼՏԱ» սարքավորումների վրա իրականացված փորձարարական ծրագրերով, որոնք իրականացվել են Երևանի Պետական Համալսարանի, Հայաստանի Ազգային Պոլիտեխնիկական Համալսարանի, Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ), ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային Կենսաբանության Ինստիտուտի և ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտական խմբերի կողմից: Փորձարարական հետազոտությունների հիմնական ուղղություններն են մոլեկուլային ֆիզիկան, գենետիկան, մոլեկուլային կենսաբանությունը, միկրոէլեկտրոնիկան, կիսահաղորդիչների ֆիզիկան և պինդ մարմնի ֆիզիկան, նոր նյութերի և արագացուցչային տեխնոլոգիաների մշակումը ու զարգացումը:
Այս տարի ինստիտուտը սկսել է «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի հաջորդ փուլի իրագործումը. էներգիայի բարձրացում մինչև 50 ՄէՎ և փնջի հետագա առաքում դեպի «ԱԼՖԱ» կայան: «ԱԼՖԱ»-ն (ALPHA – Amplified Light Pulse for High-end Applications) նախատեսված է Հայաստանում տերահերց տիրույթում ազատ էլեկտրոնների վրա լազերի ստացման համար: Այս նպատակով 2015թ.-ի հոկտեմբերի 5-ին՝ «Հայ-գերմանական գիտության օր»-ը, Գերմանիայի «ԴԵԶԻ» արագացուցչային կենտրոնի և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի միջև կնքվեց պայմանագիր տերահերցային տիրույթի օնդուլյատորի փոխանակման մասին:
Հոգաբարձուների խորհուրդը հաստատեց ինստիտուտի 2015թ.-ի գործունեությունը և 2016-2017թթ. զարգացման ծրագիրը: Հանդիպման ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն հատկացվեց ինստիտուտի սերտ միջազգային համագործակցությանը որպես «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի և փորձարարական ծրագրերի բարեհաջող զարգացման հիմք: Ինստիտուտի գործունեությանը աջակցելու և խրախուսելու նպատակով ստեղծվեց «ՔԵՆԴԼ-ի ընկերներ» խորհուրդը: Խորհրդի նախագահ է ընտրվել «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ տիկին Ֆլորա Նախշքարյանը:

Тhe meeting of CANDLE Synchrotron Research Institute Board of Trustees took place on the 18th of November 2015. The Board evaluated the Institute activity and the prospects of its development.
Year 2015 is emphasized by the intensive experimental programs on the AREAL and DELTA facilities conducted by the research groups from Yerevan State University, National Polytechnic University of Armenia, A. Alikhanyan National Laboratory (Yerevan Physics University), Institute of Molecular Biology of NAS RA and Institute for Physical Research of NAS RA. The main fields of the experimental research comprise molecular physics, genetics, molecular biology, microelectronics, semiconductor physics and solid state physics, development of new materials and accelerator technologies.
This year the institute has launched the AREAL next stage realization – energy upgrade to 50 MeV with further electron beam delivery to ALPHA (Amplified Light Pulse for High-end Applications) station designated for THz Free Electron Laser facility in Armenia. For this purpose, on the 5th of October 2015, on the Armenian-German Science Day, an agreement on exchange of a THz Undulator was signed between German accelerator center DESY and CANDLE SRI.
The Board of Trustees approved the Institute 2015 activities and its development program for 2016-2017. During the meeting, a special emphasis was given to the institute strong international cooperation for successful development of the AREAL facility and experimental programs. For support and promotion of the Institute activity the Council of CANDLE Friends is established. The Council chairman is elected Mrs. Flora Nakhshkaryan, member of CANDLE Board of Trustees.