2015թ.-ի նոյեմբերի 18-ին տեղի ունեցավ «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ հոգաբարձուների խորհրդի նիստը: Խորհուրդը գնահատեց ինստիտուտի գործունեությունը և զարգացման հեռանկարները:
2015թ.-ը նշանավորվել է «ԱՐԵԱԼ» և «ԴԵԼՏԱ» սարքավորումների վրա իրականացված փորձարարական ծրագրերով, որոնք իրականացվել են Երևանի Պետական Համալսարանի, Հայաստանի Ազգային Պոլիտեխնիկական Համալսարանի, Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ), ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային Կենսաբանության Ինստիտուտի և ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտական խմբերի կողմից: Փորձարարական հետազոտությունների հիմնական ուղղություններն են մոլեկուլային ֆիզիկան, գենետիկան, մոլեկուլային կենսաբանությունը, միկրոէլեկտրոնիկան, կիսահաղորդիչների ֆիզիկան և պինդ մարմնի ֆիզիկան, նոր նյութերի և արագացուցչային տեխնոլոգիաների մշակումը ու զարգացումը:
Այս տարի ինստիտուտը սկսել է «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի հաջորդ փուլի իրագործումը. էներգիայի բարձրացում մինչև 50 ՄէՎ և փնջի հետագա առաքում դեպի «ԱԼՖԱ» կայան: «ԱԼՖԱ»-ն (ALPHA – Amplified Light Pulse for High-end Applications) նախատեսված է Հայաստանում տերահերց տիրույթում ազատ էլեկտրոնների վրա լազերի ստացման համար: Այս նպատակով 2015թ.-ի հոկտեմբերի 5-ին՝ «Հայ-գերմանական գիտության օր»-ը, Գերմանիայի «ԴԵԶԻ» արագացուցչային կենտրոնի և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի միջև կնքվեց պայմանագիր տերահերցային տիրույթի օնդուլյատորի փոխանակման մասին:
Հոգաբարձուների խորհուրդը հաստատեց ինստիտուտի 2015թ.-ի գործունեությունը և 2016-2017թթ. զարգացման ծրագիրը: Հանդիպման ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն հատկացվեց ինստիտուտի սերտ միջազգային համագործակցությանը որպես «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի և փորձարարական ծրագրերի բարեհաջող զարգացման հիմք: Ինստիտուտի գործունեությանը աջակցելու և խրախուսելու նպատակով ստեղծվեց «ՔԵՆԴԼ-ի ընկերներ» խորհուրդը: Խորհրդի նախագահ է ընտրվել «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ տիկին Ֆլորա Նախշքարյանը:

Совет попечителей КЕНДЛ
18 ноября состоялось заседание попечительского совета Института синхротронных исследований КЕНДЛ, на котором были  подведены итоги деятельности института за истекший год и обсуждались перспективы его развития на ближайшие годы.
2015 год ознаменовался началом экспериментальных исследований на ускорителе АРЕАЛ и в лаборатории ДЕЛЬТА. Наряду с исследователями из института КЕНДЛ в экспериментальной программе принимают участие  исследовательские группы из Ереванского государственного университета,  Национального политехнического университета Армении, Национальной научной лаборатории им. А.И. Алиханяна (Ереванский физический институт), Института молекулярной биологии и Института физических исследований НАН РА. Экспериментальные работы выполняются по молекулярной физике, генетике, молекулярной биологии, микроэлектронике, физике полупроводников и твердого тела, разработке новых материалов и ускорительным технологиям.
В этом году институт приступил к реализации следующего этапа развития АРЕАЛ – увеличению энергии электронов до 50 мегаэлектронвольт с доставкой электронного пучка в станцию АЛЬФА и созданию на его основе мощного лазера на свободных электронах в Армении. 5 октября 2015 года, когда в Армении отмечался День германской науки, было подписано соглашение о безвозмездной передаче КЕНДЛ современного магнитного ондуляторного комплекса со стороны ДЕЗИ.
На заседании попечительского совета было отмечено, что международное сотрудничество с ведущими ускорительными центрами мира является важнейшей составляющей успешного развития проекта АРЕАЛ.  В своем решении попечительский совет единогласно одобрил деятельность института за 2015 год и программу его развития на 2016-2017 годы. В целях содействия развитию института было принято решение о создании Совета друзей КЕНДЛ,  председателем которого единогласно избрана член попечительского совета Флора Нахшкарян.