Սույն թվականի հոկտեմբերի 11-13-ը, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով, Հայաստան էր այցելել Գերմանիայի DESY ազգային գիտական կենտրոնի տնօրենների խորհրդի նախագահ պրոֆ. Հելմուտ Դոշի կողմից գլխավորած՝ Գերմանիայի առաջատար գիտնականների պաշտոնական պատվիրակությունը: Այցի բուն նպատակն էր ուժեղացնել և ամրապնդել DESY-ի և Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի ու «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի միջև հաստատված համագործակցությունը: Պատվիրակության անդամներին ջերմորեն ողջունելուց հետո, նախագահը իր պատրաստակամությունն է հայտնել հնարավորինս աջակցել հայ և գերմանացի գիտնականների համատեղ նախաձեռնությունների իրականացմանը:
Հոկտեմբերի 10-ին պատվիրակությունը այցելեց «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտ՝ նպատակ ունենալով քննարկել DESY-ի Եվրոպական XFEL ծրագրի շրջանակներում համատեղ իրականացվող հետազոտությունների հնարավորությունները, ինչպես նաև ավելի ընդլայնել՝ գիտնականների, դասախոսների և ուսանողների փորձի փոխանակումն ու վերապատրաստումը: Հյուրերը այնուհետև շրջայց կատարեցին՝ ծանոթանալով ԱՐԵԱԼ գծային արագացուցչի վրա իրականացվող փորձերին, ազատ էլեկտրոնային լազերի և ԲԵՏԱ փորձարարական կայանի ստեղծման նպատակներին, լազերով ղեկավարվող միկրոմշակման և մանրադիտակի փորձարարական կայաններին, ինչպես նաև ինստիտուտի այլ հետազոտական լաբորատորիաներին:
Այնուհետև, Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան դոկտ. Միխայել Բանցհաֆի նստավայրում, երկու ինստիտուտների միջև համատեղ հռչակագիր կնքվեց: Հաշվի առնելով երկարաժամկետ համագործակցությունը և նպատակ ունենալով ամրապնդել այն՝ որոշվեց, որ «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտը իր ակտիվ մասնակցությունն է ունենալու DESY-ի PETRA IV սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրի նախագծի մշակման և կառուցման գործում:
Հաշվի առնելով երիտասարդ գիտնականների նոր սերնդի ձևավորման անհրաժեշտությունը՝ DESY-ին և «ՔԵՆԴԼ»-ը համատեղ իրականացվող կրթական ծրագրեր են մշակել և նպատակ ունեն հետագայում ուժեղացնել այս ուղղությամբ հաստատված համագործակցությունը ևս:

The official delegation of Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY), headed by Prof. Helmut Dosch, Chairman of the Board of Directors of DESY in Hamburg, visited Armenia (10-13 October) at the invitation of RA President Armen Sarkissian. The goals of the visit were to strengthen and enhance the existing partnership and cooperation of DESY with A. I. Alikhanian National Laboratory (AANL) and CANDLE Synchrotron Research Institute. The President heartedly welcomed the delegation members and expressed his lasting support to joint programs among German and Armenian scientists.
On the 10th of October, DESY delegation visited CANDLE Synchrotron Research Institute. The aim of the visit was to discuss the opportunities for joint research with DESY divisions, European XFEL and to further develop outreach and training activities for scholars, teachers and students.
Having discussed DESY and CANDLE activities, the guests were introduced AREAL laser driven electron accelerator and plans on the creation of THz Free Electron Laser and the development of BETA station (advanced accelerator concepts), the laser driven microfabrication and microscopy stations and research laboratories of the Institute.
On the same day, at the residency of German Ambassador in Armenia H.E. Mr. Michael Johannes Banzhaf, a Joint Declaration between DESY and CANDLE SRI was signed. In recognition of the successful long-term cooperation between DESY and CANDLE SRI in the fields of accelerator physics and applications, and in order to further strengthen this collaboration, it is agreed that the strong involvement of CANDLE SRI in the design and construction of DESY flagship project of ultrahigh brightness synchrotron light facility PETRA IV is of mutual interest.
Since it is very important to educate and train the young generation for future development of science, scientific institutions and knowledge-based societies, DESY and CANDLE SRI have established educational and outreach programs and intend to intensify the cooperation in this field.