Սույն թվականի հոկտեմբերի 11-13-ը, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրավերով, Հայաստան էր այցելել Գերմանիայի DESY ազգային գիտական կենտրոնի տնօրենների խորհրդի նախագահ պրոֆ. Հելմուտ Դոշի կողմից գլխավորած՝ Գերմանիայի առաջատար գիտնականների պաշտոնական պատվիրակությունը: Այցի բուն նպատակն էր ուժեղացնել և ամրապնդել DESY-ի և Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի ու «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի միջև հաստատված համագործակցությունը: Պատվիրակության անդամներին ջերմորեն ողջունելուց հետո, նախագահը իր պատրաստակամությունն է հայտնել հնարավորինս աջակցել հայ և գերմանացի գիտնականների համատեղ նախաձեռնությունների իրականացմանը:
Հոկտեմբերի 10-ին պատվիրակությունը այցելեց «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտ՝ նպատակ ունենալով քննարկել DESY-ի Եվրոպական XFEL ծրագրի շրջանակներում համատեղ իրականացվող հետազոտությունների հնարավորությունները, ինչպես նաև ավելի ընդլայնել՝ գիտնականների, դասախոսների և ուսանողների փորձի փոխանակումն ու վերապատրաստումը: Հյուրերը այնուհետև շրջայց կատարեցին՝ ծանոթանալով ԱՐԵԱԼ գծային արագացուցչի վրա իրականացվող փորձերին, ազատ էլեկտրոնային լազերի և ԲԵՏԱ փորձարարական կայանի ստեղծման նպատակներին, լազերով ղեկավարվող միկրոմշակման և մանրադիտակի փորձարարական կայաններին, ինչպես նաև ինստիտուտի այլ հետազոտական լաբորատորիաներին:
Այնուհետև, Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան դոկտ. Միխայել Բանցհաֆի նստավայրում, երկու ինստիտուտների միջև համատեղ հռչակագիր կնքվեց: Հաշվի առնելով երկարաժամկետ համագործակցությունը և նպատակ ունենալով ամրապնդել այն՝ որոշվեց, որ «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտը իր ակտիվ մասնակցությունն է ունենալու DESY-ի PETRA IV սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրի նախագծի մշակման և կառուցման գործում:
Հաշվի առնելով երիտասարդ գիտնականների նոր սերնդի ձևավորման անհրաժեշտությունը՝ DESY-ին և «ՔԵՆԴԼ»-ը համատեղ իրականացվող կրթական ծրագրեր են մշակել և նպատակ ունեն հետագայում ուժեղացնել այս ուղղությամբ հաստատված համագործակցությունը ևս:

Делегация DESY в Армении
10-13 октября по приглашению президента Армении Армена Саркисяна официальная делегация DESY во главе с председателем совета директоров DESY в Гамбурге Гельмутом Дошем посетила Армению. Цель визита – укрепление и расширение сотрудничества DESY с Национальной научной лабораторией имени А. И. Алиханяна и ИСИ ”КЕНДЛ”. Президент Армен Саркисян сердечно приветствовал делегацию и высказал готовность содействовать сотрудничеству между немецкими и армянскими учеными.
10 октября делегация DESY посетила ИСИ ”КЕНДЛ”. Были обсуждены возможности проведения совместных исследований в рамках программы European XFEL, а также дальнейшее расширение контактов и проведение учебных мероприятий для ученых, преподавателей и студентов.
Гости осмотрели линейный ускоритель АРЕАЛ, ознакомились с экспериментальными станциями микротехнологии и микроскопии, с планами по созданию ТГц лазера на свободных электронах и станции БЕТА.
В тот же день в резиденции посла Германии в Армении Михаэля Банцхафа была подписана Совместная декларация между DESY и ИСИ ”КЕНДЛ”. Была подчеркнута важность долгосрочного сотрудничества в области физики ускорителей. Отмечено, что активнoe участие ИСИ ”КЕНДЛ” в реализации проекта DESY PETRA IV – источникa синхротронного излучения – отвечает взаимным интересам.
В связи с тем, что для дальнейшего развития науки, научных организаций важную роль играет обучение молодого поколения, DESY и ИСИ ”КЕНДЛ” разработали учебные программы и намерены активизировать сотрудничество в этой области.