«ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում սկիզբ է դրվել նոր «ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի կառուցմանը: «ԴԵԼՏԱ»-ն կսպասարկի երկու հետազոտական կայան՝ ֆլուորեսցենտային մանրադիտակ և օպտոէլեկտրոնիկա: Կայանները հիմնված կլինեն «ԱՐԵԱԼ» գերարագ լազերի օգտագործման վրա՝ տարածական և ժամանակային լուծողունակությամբ հետազոտություներ իրականացնելու համար: Կայանները բաց կլինեն գիտնականների և փորձարարական հաստատությունների համար, որպեսզի վերջիններս համապատասխան ոլորտներում կարողանան փորձեր իրականացնել:
Ֆլուորեսցենտային մանրադիտակի կայան. փորձարարական կայանի հիմնական սարքը լինելու է լազերային սկանացնող մանրադիտակը: t-Pulse գրգռման լազերով մանրադիտակը եզակի հնարավորություն կտա սպեկտրի ինֆրակարմիր, տեսանելի և ուլտրամանուշակագույն տիրույթներում ուսումնասիրել ենթաբջջային կառուցվածքները: Կայանը կիրականացնի առաջատար փորձարարական ուսումնասիրություն մոլեկուլային ֆիզիկայի, կենսաֆիզիկայի և բիոքիմիայի լայն շրջանակներում: Հետազոտության բնագավառների անվերջ ցանկը կներառի այնպիսի ուսումնասիրություններ, ինչպիսիք են բջջային կառուցվածքը, սպիտակուցների հատկությունները, բջջային մեմբրանները, կենսաինֆորմատիկան, ԴՆԹ դինամիկան և այլն:
Օպտոէլեկտրոնիկայի կայան. հաշվի առնելով ուլտրամանուշակագույն լազերի բավականին մեծ իմպուլսային էներգիան և պուլսի ենթավայրկյանային տևողությունը` կայանում հետազոտության և զարգացման փորձնական ծրագիրը կներառի օպտիկամանրաթելային տվիչների ուսումնասիրություն` մանրաթելային լազերային ռեզոնատորներ և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաներ: Օպտիկամանրաթելային տվիչը օգտագործում է օպտիկական մանրաթելը կամ որպես զգայուն տարր, կամ որպես միջոց տեղափոխելու ազդանշանները հեռու տեղակայված տվիչից դեպի ազդանշաններ մշակող էլեկտրոնիկա: Մանրաթելերը շատ են օգտագործվում դիստանցիոն ընդունման ժամանակ: Կախված կիրառությունից՝ մանրաթելը կարող է օգտագործվել իր փոքր չափսի շնորհիվ, կամ, միգուցե, շնորհիվ այն բանի, որ հեռավոր դիրքում էլեկտրական հզորություն հարկավոր չէ, և շատ սենսորներ կարող են համակցվել մանրաթելի երկայնքով՝ օգտագործելով յուրաքանչյուր տվիչի համար լուսային ալիքի երկարության շեղում, կամ յուրաքանչյուր տվիչի միջով մանրաթելի երկայնքով լույսի տարածման արդյունքում ժամանակային հապաղումը գրանցելով:
«ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի ստեղծմանը օժանդակում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության գիտության պետական կոմիտեի կողմից տրամադրված դրամաշնորհը: «Մեր ցանկությունն ու հեռատեսությունն է տեսնել «ՔԵՆԴԼ»-ը որպես համաշխարհային պահանջներին համապատասխանող լաբորատորիա, որը բաց է գիտական և արդյունաբերական խմբերի համար, որպեսզի անցկացնեն փորձեր բնագիտության, շրջակա միջավայրի և նյութագիտության բնագավառներում: «ԴԵԼՏԱ»-ի կառուցումը մեծ ու հիմնավոր քայլ է «ՔԵՆԴԼ» օգտատերերի համայնքի ստեղծման համար», – ասաց գիտության պետական կոմիտեի նախագահ պրոֆեսոր Սամվել Հարությունյանը:

В ИСИ “КЕНДЛ” начались работы по созданию новой лаборатории ДЕЛЬТА. ДЕЛЬТА будет включать в себя две станции – флуоресцентной микроскопии и оптоэлектроники. Станции будут базироваться на сверхбыстром лазере АРЕАЛ для проведении исследований с высоким временным и пространственным разрешением. Станции будут открыты для ученых и исследовательских институтов для проведения исследований в соответствуюших областях.
Станция флуоресцентной микроскопии: основным устройством экспериментальной станции будет лазерный сканирующий микроскоп. Микроскоп с лазером t-Pulse даст уникальную возможнсть для изучения субклеточных структур в инфракрасной, видимой и ультрафиолетовой областях спектра. На станции будут проводиться передовые исследования в сферах молекулярной физики, биофизики и биохимии. Неполный перечень областей исследования включает структуры клеток, свойства белков, клеточные мембраны, биоинформатику, динамику ДНК и т.д.
Станция оптоэлектроники: учитывая довольно большую импульсную энергию УФ лазера и субпикосекундную длительность импульса, пилотная программа исследования и разработки на станции включит изучение волоконно-оптических датчиков (волоконно-лазерные резонаторы и коммуникационные технологии). Волоконно-оптический датчик использует оптическое волокно или в качестве чуствительного элемента, или как средство передачи сигнала от дистанционного датчика к электронной аппаратуре, обрабатывающей сигналы. Волокна широко используются в дистанционном зондировании.
Создание лаборатории ДЕЛЬТА осуществляется благодаря гранту, предоставленному Государственным комитетом по науке Министерства образования и науки РА. «Наша мечта – сделать институт ”КЕНДЛ” лабораторией мирового класса, открытой академическим и промышленным группам для проведения экспериментов в области естественных наук, наук об окружающей среде, материаловедения. Создание лаборатории ДЕЛЬТА – большой шаг на пути к созданию сообщества пользователей КЕНДЛ»-, сказал председатель Государственного комитета по науке г-н Самвел Арутюнян.