«ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում սկիզբ է դրվել նոր «ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի կառուցմանը: «ԴԵԼՏԱ»-ն կսպասարկի երկու հետազոտական կայան՝ ֆլուորեսցենտային մանրադիտակ և օպտոէլեկտրոնիկա: Կայանները հիմնված կլինեն «ԱՐԵԱԼ» գերարագ լազերի օգտագործման վրա՝ տարածական և ժամանակային լուծողունակությամբ հետազոտություներ իրականացնելու համար: Կայանները բաց կլինեն գիտնականների և փորձարարական հաստատությունների համար, որպեսզի վերջիններս համապատասխան ոլորտներում կարողանան փորձեր իրականացնել:
Ֆլուորեսցենտային մանրադիտակի կայան. փորձարարական կայանի հիմնական սարքը լինելու է լազերային սկանացնող մանրադիտակը: t-Pulse գրգռման լազերով մանրադիտակը եզակի հնարավորություն կտա սպեկտրի ինֆրակարմիր, տեսանելի և ուլտրամանուշակագույն տիրույթներում ուսումնասիրել ենթաբջջային կառուցվածքները: Կայանը կիրականացնի առաջատար փորձարարական ուսումնասիրություն մոլեկուլային ֆիզիկայի, կենսաֆիզիկայի և բիոքիմիայի լայն շրջանակներում: Հետազոտության բնագավառների անվերջ ցանկը կներառի այնպիսի ուսումնասիրություններ, ինչպիսիք են բջջային կառուցվածքը, սպիտակուցների հատկությունները, բջջային մեմբրանները, կենսաինֆորմատիկան, ԴՆԹ դինամիկան և այլն:
Օպտոէլեկտրոնիկայի կայան. հաշվի առնելով ուլտրամանուշակագույն լազերի բավականին մեծ իմպուլսային էներգիան և պուլսի ենթավայրկյանային տևողությունը` կայանում հետազոտության և զարգացման փորձնական ծրագիրը կներառի օպտիկամանրաթելային տվիչների ուսումնասիրություն` մանրաթելային լազերային ռեզոնատորներ և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաներ: Օպտիկամանրաթելային տվիչը օգտագործում է օպտիկական մանրաթելը կամ որպես զգայուն տարր, կամ որպես միջոց տեղափոխելու ազդանշանները հեռու տեղակայված տվիչից դեպի ազդանշաններ մշակող էլեկտրոնիկա: Մանրաթելերը շատ են օգտագործվում դիստանցիոն ընդունման ժամանակ: Կախված կիրառությունից՝ մանրաթելը կարող է օգտագործվել իր փոքր չափսի շնորհիվ, կամ, միգուցե, շնորհիվ այն բանի, որ հեռավոր դիրքում էլեկտրական հզորություն հարկավոր չէ, և շատ սենսորներ կարող են համակցվել մանրաթելի երկայնքով՝ օգտագործելով յուրաքանչյուր տվիչի համար լուսային ալիքի երկարության շեղում, կամ յուրաքանչյուր տվիչի միջով մանրաթելի երկայնքով լույսի տարածման արդյունքում ժամանակային հապաղումը գրանցելով:
«ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի ստեղծմանը օժանդակում է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության գիտության պետական կոմիտեի կողմից տրամադրված դրամաշնորհը: «Մեր ցանկությունն ու հեռատեսությունն է տեսնել «ՔԵՆԴԼ»-ը որպես համաշխարհային պահանջներին համապատասխանող լաբորատորիա, որը բաց է գիտական և արդյունաբերական խմբերի համար, որպեսզի անցկացնեն փորձեր բնագիտության, շրջակա միջավայրի և նյութագիտության բնագավառներում: «ԴԵԼՏԱ»-ի կառուցումը մեծ ու հիմնավոր քայլ է «ՔԵՆԴԼ» օգտատերերի համայնքի ստեղծման համար», – ասաց գիտության պետական կոմիտեի նախագահ պրոֆեսոր Սամվել Հարությունյանը:

Creation of the new Dedicated Experimental Laboratory for Time-resolved Analysis (DELTA) at the CANDLE Institute is launched. The DELTA will support two experimental stations on fluorescence microscopy and optoelectronics. The stations will be based on the use of the AREAL Ultra fast Laser for experimental studies with high spatial and temporal resolutions. The stations will be open for scientists and research institutes to conduct their experiments in relevant fields.
Fluorescence microscopy station: the main experimental station setup will be a laser-scanning microscope. Microscope with the T-Pulse excitation laser will provide a unique opportunity to study sub cellular structures in infrared, visible and ultraviolet regions of the spectrum. The station will conduct advanced experimental research on a wide range of problems in molecular physics, biophysics and biochemistry. Non-exhaustive list of research areas will include cells structure study, the properties of proteins, cell membranes, bioinformatics, DNA dynamics and etc.
Optoelectronics station: taking into account the relatively large UV laser pulse energy and sub-picosecond pulse duration the experimental R&D program at the station will include the studies on fiber optic sensors; fiber lasers resonators and the telecommunication technologies. A fiber optic sensor is a sensor that uses optical fiber either as the sensing element, or as a means of relaying signals from a remote sensor to the electronics that processes the signals. Fibers have many uses in remote sensing. Depending on the application, fiber may be used due to its small size, or because no electrical power is needed at the remote location and many sensors can be multiplexed along the length of a fiber by using light wavelength shift for each sensor, or by sensing the time delay as light passes along the fiber through each sensor.
The creation of the DELTA is supported by the grant of the State Committee of Science of RA Ministry of Science and Education. “It is our desire and vision for the CANDLE institute as the world-class laboratory open for academic and industrial scientific groups to conduct frontier research in deserved fields of life, material and environmental sciences. The creation of the DELTA laboratory is the first important milestone towards the establishment of the CANDLE user community”, said the Head of State Committee of Science Prof. Samvel Haroutiunian.