2014թ.-ին Նոբելյան մրցանակ է շնորհվել Էրիկ Բետցիգին, Շտեֆան Վ. Հելին և Վիլիամ Է. Մորներին «քիմիայի ոլորտում գերբարձր լուծողականությամբ ֆլուորեսցենտային մանրադիտակի զարգացման համար»: Շտեֆան Վ. Հելը (Գերմանիա) պարգևատրվել է ֆլուորեսցենտային և STED մանրադիտակների շուրջ կատարված աշխատանքի և զարգացման համար: Էրիկ Բետցիգը և Վիլիամ Է. Մորները (ԱՄՆ) պարգևատրվել են մոնոմոլեկուլային մանրադիտակի զարգացման համար:
Նոբելյան կոմիտեի մամլո հաղորդագրությունը հասանելի է հետևյալ հղմամբ`
http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/chemistry/laureates/2014/press.pdf
STED – մանրադիտակ. Օգտագործվում են 2 լազերային փնջեր, մեկը խթանում է ֆլուորեսցենտային մոլեկուլների լուսարձակումը, մյուսը չեզոքացնում է բոլոր ֆլուորեսցենտները, բացի նրանցից, որոնք գտնվում են նանոմետրային չափի ծավալից դուրս: Նմուշի նանոմետր առ նանոմետր սկանավորումը արտաբերում է մի պատկեր, որի լուծողականությունը ավելի լավն է, քան Abbe-ի թույլատրելի սահմանը:
Մոնոմոլեկուլային մանրադիտակ. Սույն մանրադիտակի մեթոդը հիմնվում է առանձին մոլեկուլների ֆլուորեսցենցիայի միացման և անջատման հավանականության վրա: Գիտնականները նկարում են միևնույն տարածքը մի քանի անգամ, յուրաքանչյուր անգամ թույլ տալով, որ շիկանան միայն մի քանի ցրված մոլեկուլներ: Այս նկարների վերադրումը արտաբերում է նանոմակարդակի վրա լուծված թանձր սուպեր-պատկեր:
«Sutter Instruments» ընկերության երկֆոտոն ֆլուորեսցենտային մանրադիտակը, որը պայմանավորված է գերարագ պինդ մարմնի ինֆրակարմիր լազերով, վերջերս հաջողությամբ տեղադրվել է «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ «ԴԵԼՏԱ» բժշկակենսաբանական լաբորատորիայում:
«ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի թիմը շնորհավորում է Նոբելյան մրցանակակիրներին այս մեծ ձեռքբերման կապակցությամբ, ինչը նանոչափային մակարդակում հեռանկարներ է բացում կենսաբանության, բժշկության, քիմիայի, նյութագիտության և շրջակա միջավայրի գիտությունների շրջանակում:

Nobel Prize in Chemistry for “Super-resolved Fluorescence Microscopy”
The 2014 Nobel Prize in Chemistry was awarded to Eric Betzig, Stefan W. Hell and William E. Moerner for “the development of super-resolved fluorescence microscopy”. Stefan W. Hell ( Germany) was honored for his work on fluorescence microscopy and development of Stimulated emission depletion (STED) microscopy. Eric Betzig and William E. Moerner (USA) were honored for development of single-molecule (SM) microscopy.candle-nobel-big3
The press-release of Nobel Committee is available at http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/chemistry/laureates/2014/press.pdf
STED – microscopy: Two laser beams are utilized; one stimulates fluorescent molecules to glow, another cancels out all fluorescence except for that in a nanometre-sized volume. Scanning over the sample, nanometre for nanometre, yields an image with a resolution better than Abbe’s stipulated limit.
The Single-molecule microscopy. The method relies upon the possibility to turn the fluorescence of individual molecules on and off. Scientists image the same area multiple times, letting just a few interspersed molecules glow each time. Superimposing these images yields a dense super-image resolved at the nanolevel.
candle-nobel-big1 candle-nobel-big2
The two-photon fluorescent microscope of Sutter Instruments driven by ultrafast solid- state infrared laser is recently successfully installed in bio-medical station of the DELTA laboratory at CANDLE.
The CANDLE team congratulates the Nobel Prize winners for their great achievements that open the new highlights in biology, medicine, chemistry, material and environmental sciences at nanoscale level.