Շվեդիայի գիտությունների թագավորական ակադեմիան ֆիզիկայի բնագավառում 2017 թվականի Նոբելյան մրցանակը շնորհել է ամերիկացի հետազոտողներ Ռայներ Վայսին (Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտ), Բերի Բերիշին (Կալիֆոռնիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտ) և Քիփ Թորնին (Կալիֆոռնիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտ)՝ «LIGO դետեկտորում մեծ ներդրման և գրավիտացիոն ալիքներին հետևելու համար»:
Առաջին անգամ գրավիտացիոն ալիքներ են նկատվել 2015 թվականի սեպտեմբերի 14-ին: Դեռևս հարյուրավոր տարիներ առաջ Ալբերտ Այնշտայնի կողմից կանխագուշակված ալիքները առաջացել են երկու սև խոռոչների բախման հետևանքով: 1.3 միլիարդ տարի պահանջվեց, որպեսզի այդ ալիքները հասնեն LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) դետեկտորին:
ԱՄՆ գիտության և տեխնոլոգիաների կոմիտեն (Ազգային ակադեմիայի ազգային հետազոտական խորհուրդ) գլխավորող, Նոբելյան մրցանակակիր պրոֆ. Բերի Բերիշը «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտ է այցելել 2004 թ.-ի փետրվարին՝ ծանոթանալու ինստիտուտի գործունեությանը և Հայաստանում նոր սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրի ստեղծման հեռանկարներին: «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի գործունեությունը ամփոփվեց կոմիտեի՝ «Գիտությունը և տեխնոլոգիաները Հայաստանում. Դեպի գիտելիքի վրա հիմնված տնտեսություն» զեկույցում: Կոմիտեն մասնավորապես եզրափակում է, որ ««ՔԵՆԴԼ»-ը հենց այն ինստիտուտն է, որում կատարած ներդրումները կարող են հանգեցնել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների ենթակառուցվածքների բարելավմանը»: Ինստիտուտի գործունեությունը այդ ժամանակ ամփոփվել է նաև CERN Courier-ում (v. 44, N 5, 2004):

Нобелевская премия по физике 2017
Шведская королевская академия наук приняла решение присудить Нобелевскую премию по физике за 2017 год американским физикам Райнеру Вайссу (Массачусетский технологический институт), Барри Беришу (Калифорнийский технологический институт), Кипу Торну (Калифорнийский технологический институт) “за решающий вклад в создание детектора LIGO и за наблюдение гравитационных волн”.
Впервые гравитационные волны были зарегистрированы 14 сентября 2015 года. Волны, предсказанные Эйнштейном, образовались в результате столкновения двух черных дыр. Спустя 1.3 миллиарда лет волны были зафиксированы детектором LIGO в США.
В 2004 году Барри Бериш во главе делегации Комитета по науке и технике США (Национальный исследовательский совет Национальных Академий) посетил ИСИ “КЕНДЛ” в целях проведения обзора деятельности института и рассмотрения перспектив создания нового источника синхротронного излучения в Армении. В докладе Комитета “Наука и техника в Армении: навстречу экономике, основанной на знаниях” дана оценка деятельности института. В частности, Комитет пришел к заключению, что “инвестиции в ИСИ “КЕНДЛ” могут привести к значительному улучшению научно-технической инфраструктуры в Армении”. Деятельность института в тот период была также освещена в  CERN Courier, v44, N5, 2004.