Ս.թ. հուլիսի 18-ին Հայաստանի բնակչության, արտերկրից ժամանած հյուրերի և ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում կազմակերպվել էր «Բաց դռների» օր:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ՀՀ ԿԳ նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ՀՀ ԿԳՆ Գիտության կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը, ինչպես նաև հայաստանյան բարձրագույն և գիտական հաստատությունների մի շարք գիտնականներ:
Հյուրերը ծանոթացան ինստիտուտի հիմնադրման և զարգացման պատմությանը սկսած 1999թ.-ից մինչ մեր օրեր՝ SESAME նախագիծ (1999-2001), ՔԵՆԴԼ նախագիծ (2002-2018) և ԱՐԵԱԼ էլեկտրոնային գծային արագացուցչի կառուցում ու գործարկում (2012-2018): Ներկայացվեցին արագացուցչի հիմնական բնութագրերն ու առանձնահատկությունները, ինչպես նաև ազատ էլեկտրոնային լազերի գեներացման համար արագացուցչի ընձեռած հնարավորությունները: Հյուրերն այցելեցին գերբարձր վակուումային տեխնիկայի, ԳԲՀ, ախտորոշման և կառավարման, նորագույն նյութերի և միկրոսարքերի, փորձարարական կենսաբանության հետազոտական լաբորատորիաներ և միկրոմշակման ու երկֆոտոն մանրադիտակի փորձարարական կայաններ:
Այցի վերջում ՀՀ Նախագահը հարցազրույց տվեց ԶԼՄ ներկայացուցիչներին՝ մասնավորապես նշելով.
«Ես ուրախ եմ, որ այսօր այստեղ եմ մի քանի պատճառներով, որովհետև նախ այն փաստը որ ես իմ ակտիվ մասնակցությունն եմ ունեցել այս ինստիտուտի ձևավորման սկզբնական շրջանում և երկրորդ, ուրախ եմ տեսնել, որ մի ինստիտուտ, որը հիմնվել էր Հայաստանի անկախության տարիներին, հասել է միջազգային լավագույն մակարդակի՝ կառուցելով 21-րդ դարի ժամանակակից արագացուցիչ:
Քննարկումից հետո Rohde & Schwarz International GmbH-ի (Գերմանիա) և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ միջև կնքվեց փոխըմբռնման հուշագիր, որը նվիրված է «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում ժամանակակից հեռահաղորդակցման և ղեկավարման, ԳԲՀ և միկրոալիքային սարքերով զբաղվող կրթական և վերապատրաստման կենտրոնի ստեղծմանը:

18 июля 2018 года в Институте синхротронных исследований прошел “День открытых дверей”, организованный для жителей и гостей Армении, средств массовой информации.
В официальной части дня приняли участие президент Армении Армен Саркисян, заместитель министра образования и науки РА Оганес Оганисян, председатель комитета по науке РА Самвел Арутюнян, ведущие ученые из университетов и научных учреждений столицы.
Гости ознакомились с историей создания и развития института в период с 1999 года по сегодняшний день, основными этапами становления института, включая предложение Армении по проекту СЕЗАМЕ (1999-2001), разработкой и состоянием дел проекта источника синхротронного излучения “КЕНДЛ” (2002-2018), сооружением и эксплуатацией линейного ускорителя АРЕАЛ с лазерной высокочастотной пушкой (2012-2018). Были представлены основные особенности ускорителя АРЕАЛ и его перспективы по генерации лазера на свободных электронах. Гости посетили также лаборатории ультра-высоковакуумной техники, высокочастотной радиотехники, диагностики и контроля, экспериментальной биологии, новых материалов и микроструктур, а также экспериментальные станции по нанотехнологиям и биомедицине.
После тура состоялось обсуждение проблем и перспектив развития научных исследований в Армении. Президент Армен Саркисян дал интервью средствам массовой информации, в котором, в частности, подчеркнул:
“Мне отрадно находиться сегодня в институте “КЕНДЛ” по двум причинам. Во-первых, потому что я принимал активное участие на начальной стадии становления института. Во-вторых, я очень рад видеть, что институт, созданный в период независимой Армении, достиг международного уровня, построив современный ускоритель XXI века”.
После обсуждения состоялось подписание меморандума о взаимопонимании между компанией Rohde & Schwarz International GmbH (Германия) и ИСИ “КЕНДЛ” по созданию нового учебно-образовательного центра по передовым телекоммуникационным устройствам, системам контроля, радиочастотным и микроволновым технологиям.