Ս.թ. հուլիսի 18-ին Հայաստանի բնակչության, արտերկրից ժամանած հյուրերի և ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում կազմակերպվել էր «Բաց դռների» օր:
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ՀՀ ԿԳ նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ՀՀ ԿԳՆ Գիտության կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը, ինչպես նաև հայաստանյան բարձրագույն և գիտական հաստատությունների մի շարք գիտնականներ:
Հյուրերը ծանոթացան ինստիտուտի հիմնադրման և զարգացման պատմությանը սկսած 1999թ.-ից մինչ մեր օրեր՝ SESAME նախագիծ (1999-2001), ՔԵՆԴԼ նախագիծ (2002-2018) և ԱՐԵԱԼ էլեկտրոնային գծային արագացուցչի կառուցում ու գործարկում (2012-2018): Ներկայացվեցին արագացուցչի հիմնական բնութագրերն ու առանձնահատկությունները, ինչպես նաև ազատ էլեկտրոնային լազերի գեներացման համար արագացուցչի ընձեռած հնարավորությունները: Հյուրերն այցելեցին գերբարձր վակուումային տեխնիկայի, ԳԲՀ, ախտորոշման և կառավարման, նորագույն նյութերի և միկրոսարքերի, փորձարարական կենսաբանության հետազոտական լաբորատորիաներ և միկրոմշակման ու երկֆոտոն մանրադիտակի փորձարարական կայաններ:
Այցի վերջում ՀՀ Նախագահը հարցազրույց տվեց ԶԼՄ ներկայացուցիչներին՝ մասնավորապես նշելով.
«Ես ուրախ եմ, որ այսօր այստեղ եմ մի քանի պատճառներով, որովհետև նախ այն փաստը որ ես իմ ակտիվ մասնակցությունն եմ ունեցել այս ինստիտուտի ձևավորման սկզբնական շրջանում և երկրորդ, ուրախ եմ տեսնել, որ մի ինստիտուտ, որը հիմնվել էր Հայաստանի անկախության տարիներին, հասել է միջազգային լավագույն մակարդակի՝ կառուցելով 21-րդ դարի ժամանակակից արագացուցիչ:
Քննարկումից հետո Rohde & Schwarz International GmbH-ի (Գերմանիա) և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ միջև կնքվեց փոխըմբռնման հուշագիր, որը նվիրված է «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում ժամանակակից հեռահաղորդակցման և ղեկավարման, ԳԲՀ և միկրոալիքային սարքերով զբաղվող կրթական և վերապատրաստման կենտրոնի ստեղծմանը:

On the 18th of July an “Open Day” was organized for the citizens, guests and mass media representatives of Armenia at CANDLE Institute.
The official part of the event was attended by the President of the Republic of Armenia Armen Sarkissian, RA Vice-Minister of Education and Science Hovhannes Hovhannisyan, Chairman of Science Committee of RA Samvel Haroutiunian and a number of leading scientists from Armenian HEIs and scientific institutions.
The guests were introduced the history of establishment and development of the Institute starting from 1999 to present, the main stages of its formation, including the Armenian proposal on SESAME project (1999-2001), the development and current status of CANDLE project (2002-2018) and the construction and operation of AREAL electron linear accelerator (2012-2018). The main characteristics and capabilities of the accelerator and its perspectives regarding the generation of Free Electron Lasers were presented. The guests had a tour to the research laboratories of ultrahigh vacuum technologies, RF, diagnostics and control, experimental biology, advanced materials and microdevices, as well as the experimental stations of microfabrication and two-photon microscopy.
After the tour, a discussion was held on the problems and perspectives of scientific researches in Armenia. The President gave an interview to the representatives of mass media, and particularly emphasized:
“I am very pleased to be at CANDLE Institute for two reasons. First of all, I took an active part in the initial stage of Institute formation. Secondly, I am very happy to see that the Institute, established in the period of the independent Armenia, has reached an international level, having constructed an advanced accelerator of the 21st century.”
After the discussion, the signing ceremony of the MOU between Rohde & Schwarz International GmbH (Germany) and CANDLE Synchrotron Research Institute took place, regarding the establishment of a new educational and training center at CANDLE SRI on the high-end telecommunications, control systems, RF and microwave technologies.