Ռուսաստանի գիտական հիմնադրամը հաստատել է Ն. Ն. Սեմենովի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի (Մոսկվա, ՌԴ) պրոֆեսոր Ա. Ն. Օսիպովի գլխավորած գիտական խմբի՝ “Molecular and Cellular Effects of Ultrashort Pulsed Radiation” հետազոտական ծրագրի երկրորդ փուլի իրականացումը: Ծրագիրն իրականացվում է Ն. Ն. Սեմենովի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի, Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի, Ա. Ի. Բուռնազյանի անվ. դաշնային բժշկական բիոֆիզիկական կենտրոնի, Երևանի պետական համալսարանի, ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ սերտ համագործակցությամբ:
Էլեկտրոնային ճառագայթման փորձերն իրականացվում են «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտում՝ ԱՐԵԱԼ արագացուցչի 3-5 ՄէՎ գերկարճ էլեկտրոնային ազդակներով: Նմանատիպ արագացուցիչները բացառիկ հնարավորություն են ընձեռում ՄէՎ էներգետիկ դաշտում ուսումնասիրել գերկարճ ազդակներով էլեկտրոնային փնջերի ճառագայթման ազդեցությունը՝ ապահովելով փնջի բավարար կայունություն, վերարտադրելիություն և հուսալիություն, որոնք նպատակահարմար են ռադիոկենսաբանական փորձեր իրականացնելու համար:

Российским научным фондом одобрен второй этап исследовательского проекта “Molecular and Cellular Effects of Ultrashort Pulsed Radiation” возглавляемого проф. А. Осиповым (Институт химической физики им. Н. Н. Семёнова РАН, Москва, Россия). Проект осуществляется при тесном сотрудничестве Института химической физики им. Н. Н. Семёнова РАН, Московского физико-технического института, Федерального медицинского биофизического центра имени А. И. Бурназяна, Ереванского государственного университета, Института молекулярной биологии НАН РА и ИСИ ”КЕНДЛ”.
Эксперименты по облучению ультрабыстрыми электронами проводятся в ИСИ ”КЕНДЛ” при использовании 3-5 МэВ субпикосекундных электронных импульсов. Подобные ускорители дают уникальную возможность исследования воздействия облучения ультракороткими импульсными электронными пучками с энергией в области МэВ при различных дозах облучения, обеспечивая необходимые для проведения радиобиологических экспериментов стабильность, воспроизводимость и надежность пучка.