Որոշ ժամանակ առաջ Ավստրիայի Գրաց Համալսարանի մագիստրատուրայի ուսանող Մարտին Ունցոգը ցանկություն էր հայտնել իր ամառային պրակտիկան իրականացնել «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում: Ներկայումս, նա արդեն իսկ ակտիվորեն ընդգրկված է ընթացիկ աշխատանքներում և բեղմնավոր գործունեություն է ծավալել ժամանակակից, լազերով ղեկավարվող «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի վրա և «ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի միկրոմշակման և երկֆոտոն մանրադիտակի կայաններում: Աշխատանքները ընթանում են Ա. Երեմյանի (Օպտիկայի և ֆոտոնիկայի լաբորատորիայի ղեկավար) անմիջական ղեկավարությամբ: Պրակտիկայի նախնական ծրագիրը հետևյալն է.
«ԱՐԵԱԼ» արագացուցիչ.
- Լազերով ղեկավարվող գծային արագացուցիչների և դրանց կիրառությունների ներածություն. «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի հիմնական բաժինները և դրանց առանձնահատկությունները, չափման և ղեկավարման եղանակները:
- «ԱՐԵԱԼ» ֆեմտովայրկյանային լազերային համակարգի ղեկավարումը. լազերի օպտիկական, էլեկտրոնային և ծրագրային ապահովման կառավարում, լազերի պարամետրերի դիտարկում:
- «ԱՐԵԱԼ» թիմի օժանդակում և ընթացիկ փորձերում մասնակցություն որպես ֆեմտովայրկյանային լազերի օպերատոր:
«ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի երկֆոտոն մանրադիտակի կայան.
- Միա- և երկֆոտոն ֆլուորեսցենտային մանրադիտակների ու դրանց կենսաբանական կիրառությունների ներածություն. երկֆոտոն մանրադիտակի առանձնահատկությունները:
- Երկֆոտոն մանրադիտակով աշխատելու ուսուցում և հմտությունների ձեռքբերում. «ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի մանրադիտակի կայանի աշխատանքի կառավարում, նմուշի պատրաստում/ չափում, ծրագրային ապահովման վերլուծություն:
- Փորձերի իրականացման ընթացքում «ՔԵՆԴԼ»-ի անձնակազմի օժանդակում:
«ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի միկրոմշակման կայան.
- Նյութերի՝ ֆեմտովայրկյանային լազերով մշակման ներածություն. ներկայիս և հեռանկարային կիրառությունների բնագավառներ:
- «ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի միկրոմշակման կայանի աշխատանքի կառավարում, օպտիկայի ճշտադրում, լազերի փնջի պարամետրերի չափումներ, միկրոմշակման գործընթացի ծրագրային ապահովման կառավարում:
- Տարբեր նյութերի մակերևույթների վրա միկրոկառուցվածքային նմուշների լազերային մշակում և ծրագրային ապահովման ստեղծում:

Летняя стажировка в “КЕНДЛ”
Магистрант факультета физики Грацского университета (Австрия) Мартин Унцог выразил желание пройти летнюю стажировку в ИСИ “КЕНДЛ”. В данный момент он активно вовлечен в процесс проведения исследований на ускорителе “АРЕАЛ” и станциях микротехнологии и двухфотонной микроскопии лаборатории “ДЕЛЬТА”. Стажировка проходит под руководством А. Еремяна (заведующий лабораторией оптики и фотоники).
Ниже представлена предварительная программа стажировки:
Ускоритель “АРЕАЛ”
• Ознакомление с принципами работы линейного ускорителя с лазерной пушкой и его применениями, основными узлами ускорителя “АРЕАЛ”, методами измерений и контроля.
• Обучение управлению фемтосекундной лазерной системой; оптический, электронный, компьютерный контроль, мониторинг параметров лазера.
• Участие в экспериментах в качестве оператора фемтосекундного лазера.
Станция двухфотонной микроскопии лаборатории “ДЕЛЬТА”
• Ознакомление с методами флуоресцентной и двухфотонной флуоресцентной микроскопии и их применениями в биологии.
• Приобретение навыков работы на станции двухфотонной микроскопии: управление станцией, подготовка образцов, проведение измерений, анализ программного обеспечения.
• Ассистирование при проведении экспериментов.
Станция микротехнологии лаборатории ДЕЛЬТА
• Ознакомление с обработкой материалов фемтосекундным лазером-современный уровень развития и области перспективного применения.
• Работа на станции микротехнологии лаборатории “ДЕЛЬТА”, юстировка оптики, измерение параметров лазерного пучка, программное управление процессом микрообработки, разработка программного обеспечения.