Որոշ ժամանակ առաջ Ավստրիայի Գրաց Համալսարանի մագիստրատուրայի ուսանող Մարտին Ունցոգը ցանկություն էր հայտնել իր ամառային պրակտիկան իրականացնել «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում: Ներկայումս, նա արդեն իսկ ակտիվորեն ընդգրկված է ընթացիկ աշխատանքներում և բեղմնավոր գործունեություն է ծավալել ժամանակակից, լազերով ղեկավարվող «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի վրա և «ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի միկրոմշակման և երկֆոտոն մանրադիտակի կայաններում: Աշխատանքները ընթանում են Ա. Երեմյանի (Օպտիկայի և ֆոտոնիկայի լաբորատորիայի ղեկավար) անմիջական ղեկավարությամբ: Պրակտիկայի նախնական ծրագիրը հետևյալն է.
«ԱՐԵԱԼ» արագացուցիչ.
- Լազերով ղեկավարվող գծային արագացուցիչների և դրանց կիրառությունների ներածություն. «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի հիմնական բաժինները և դրանց առանձնահատկությունները, չափման և ղեկավարման եղանակները:
- «ԱՐԵԱԼ» ֆեմտովայրկյանային լազերային համակարգի ղեկավարումը. լազերի օպտիկական, էլեկտրոնային և ծրագրային ապահովման կառավարում, լազերի պարամետրերի դիտարկում:
- «ԱՐԵԱԼ» թիմի օժանդակում և ընթացիկ փորձերում մասնակցություն որպես ֆեմտովայրկյանային լազերի օպերատոր:
«ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի երկֆոտոն մանրադիտակի կայան.
- Միա- և երկֆոտոն ֆլուորեսցենտային մանրադիտակների ու դրանց կենսաբանական կիրառությունների ներածություն. երկֆոտոն մանրադիտակի առանձնահատկությունները:
- Երկֆոտոն մանրադիտակով աշխատելու ուսուցում և հմտությունների ձեռքբերում. «ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի մանրադիտակի կայանի աշխատանքի կառավարում, նմուշի պատրաստում/ չափում, ծրագրային ապահովման վերլուծություն:
- Փորձերի իրականացման ընթացքում «ՔԵՆԴԼ»-ի անձնակազմի օժանդակում:
«ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի միկրոմշակման կայան.
- Նյութերի՝ ֆեմտովայրկյանային լազերով մշակման ներածություն. ներկայիս և հեռանկարային կիրառությունների բնագավառներ:
- «ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի միկրոմշակման կայանի աշխատանքի կառավարում, օպտիկայի ճշտադրում, լազերի փնջի պարամետրերի չափումներ, միկրոմշակման գործընթացի ծրագրային ապահովման կառավարում:
- Տարբեր նյութերի մակերևույթների վրա միկրոկառուցվածքային նմուշների լազերային մշակում և ծրագրային ապահովման ստեղծում:

Summer Internship at CANDLE
A few months ago Mr. Martin Unzog (MA student in physics, Graz University (Austria)) expressed a wish to complete a summer internship at CANDLE SRI. Currently, he is actively involved in the ongoing works and is conducting a very prolific activity at the state-of-the-art laser driven facility on ultrafast relativistic electron accelerator (AREAL) and two laser microfabrication, laser scanning two-photon microscopy stations at DELTA laboratory. His internship is conducted under the supervision of Dr. Arsham Yeremyan (head of Optics and Photonics Laboratory). The preliminary program of his internship is as follows:
AREAL facility:
• Introduction to the basics of laser driven linacs and their applications; the main nodes and features of the AREAL facility, methods of measurements and control;
• Learning to operate the AREAL femtosecond laser system: optical, electronic, and software control of the laser, monitoring of the laser parameters;
• Assistance to the AREAL team and participation in an ongoing experiment as the operator of the driving femtosecond laser.
DELTA 2P-microscopy station:
• Introduction to the fluorescent and two-photon fluorescent microscopy and their (biological) applications; peculiarities of the 2P-microscopy;
• Training and acquiring the skills in 2P-microscopy: operation of the DELTA microscopy station, sample preparation/measurements, software analyses;
• Assistance to a CANDLE professional in carrying the experiments.
DELTA uFAB station:
• Introduction to the femtosecond laser processing of materials: fields of state of the art and prospective applications;
• Operation of DELTA uFAB station: alignment of the optics, measurements of laser beam parameters, software control of microfabrication process;
• Software design and laser-fabrication of microstructure patterns on surfaces of different materials;