Սույն թվականի նոյեմբերի 28-30-ը Հայաստանում անց կացվեց Սելֆորդի համալսարանի (Միացյալ Թագավորություն) և ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային Կենսաբանության Ինստիտուտի (Հայաստան) կողմից կազմակերպված «BRITE»” (Biomarkers of Radiation In The Environment) ՆԱՏՕ-ի կողմից ֆինանսավորվող միջազգային գիտաժողովը:
Գիտաժողովին մասնակցել են ավելի քան 30 առաջատար գիտնականներ Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից և Կանադայից: Զեկույցով հանդես է եկել նաև պրոֆ. Վ. Ցականովը («Սինքրոտրոնային լույսով աշխատող սարքերը և դրանց կիրառությունները կյանքի մասին գիտություններում»)՝ խոսելով սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրների, փորձարարական մեթոդների, կյանքի մասին գիտություններում դրանց կիրառությունների և Հայաստանում իրականացվող գործունեության մասին: Մասնակիցները այցելել են նաև «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ, որտեղ ծանոթացել են «ԱՐԵԱԼ» և «ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիաներին և իրականացվող ծրագրերին:

Визит участников конференции BRITE
28-30-го ноября в Ереване проходила конференция “BRITE” (Biomarkers of Radiation In The Environment), которая была организована Университетом Сельфорд (Великобритания) и Институтом молекулярной биологии НАН РА.
В конференции приняли участие более 30 ведущих ученых Европы, США, Канады. В качестве приглашенного докладчика выступил В. Цаканов с докладом “Системы синхротронного излучения и их применения в науках о жизни”. В докладе дан обзор состояния дел в этой области в Армении. Участники конференции посетили ИСИ “КЕНДЛ”. Гости осмотрели ускоритель “АРЕАЛ” и лабораторию “ДЕЛЬТА”, ознакомились с экспериментальными программами, проводимыми в институте.