2012թ.-ի նոյեմբերի 8-ին ՉԺՀ գիտության և տեխնոլոգիաների նախարարության փոխնախարար դոկտոր Ցաո Ծիանլինն ընդունեց ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ դոկտոր Սամվել Հարությունյանի գլխավորած հայաստանյան պաշտոնական պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանի և Չինաստանի միջև գիտական համագործակցության հաստատման և «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրի նախագծի ապագա հիմնահարցերը:
Երկու կողմերն էլ բարձր գնահատեցին երկրների միջև գիտական համագործակցության հնարավորությունը: Գիտական և տեխնոլոգիական ոլորտում համագործակցությունը խորացնելու նպատակով պետական մարմինների կողմից փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրվեց: ՉԺՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Սարգսյանը նույնպես ներկա էր համաձայնագրի ստորագրմանը:

Визит армянской делегации в Китай
8-ого ноября 2012г. заместитель министра науки и техники Китайской Народной Республики доктор Цзяньлинь Цао принял армянскую официальную делегацию, возглавляемую председателем Государственного комитета по науке Министерства образования и науки РА доктором Самвелом Арутюняном. Во время встречи были обсуждены вопросы по установлению научного сотрудничества между Китаем и Арменией и основные цели проекта синхротронного излучения “КЕНДЛ” в Армении.
Обе стороны высоко оценили возможность сотрудничества между двумя странами. Был подписан меморандум о взаимопонимании, содействующий научно-техническому сотрудничеству между двумя странами. На церемонии подписания также присутствовал чрезвычайный и полномочный посол Армении в Китае Армен Саркисян.