Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի հիմնադրման 60-ամյակին նվիրված «ՄՀՄԻ օրերը Հայաստանում» խորագրով միջազգային գիտաժողովի շրջանակներում պրոֆեսոր Յուրի Հովհաննիսյանի գլխավորած պատվիրակությունը այցելեց «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ:
Հյուրերն այցելեցին լազերով ղեկավարվող «ԱՐԵԱԼ» էլեկտրոնային արագացուցչի և միկրոմշակման ու երկֆոտոն մանրադիտակի կայաններով «ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիաները: Ներկայացվեցին վերոնշյալ հետազոտական կենտրոններում կյանքի մասին գիտություններում և նյութագիտության բնագավառներում իրականացվող փորձարարական աշխատանքները: Հատուկ ուշադրության արժանացան «ԱՐԵԱԼ» փորձարարական կենտրոնում «ԱԼՖԱ» (ALPHA-Amplified Light Pulse for High-end Applications) և «ԲԵՏԱ» (BETA-Booster for Emerging Technology Accelerators) հետազոտական կայանների ստեղծման և միջազգային համագործակցության հեռանկարները: ՄՀՄԻ պատվիրակությունն իր աջակցությունն ու պատրաստակամությունը հայտնեց արագացուցչային տեխնոլոգիաների և դրանց կիրառությունների շրջանակներում համագործակցելու շուրջ:
Յուրի Հովհաննիսյանը ծագումով հայ ֆիզիկոս է, ով իր թիմի հետ հայտնաբերել է պարբերական աղյուսակի ամենածանր տարրերը: Նա Դուբնայի միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի (ՄՀՄԻ) միջուկային ռեակցիաների լաբորատորիայի գիտական ղեկավարն է:
2016թ. հունիսի 8-ին Մաքուր և կիրառական քիմիայի միջազգային միությունը (IUPAC) պաշտոնապես առաջարկել է, որ նոր 118-րդ էլեմենտը անվանվի «օգանեսոն»` ի պատիվ պրոֆ. Յուրի Հովհաննիսյանի:

Визит делегации ОИЯИ
В рамках программы »Дни Объединенного института ядерных исследований (ОИЯИ, Дубна, Россия) в Армении», посвященной 60-й годовщине основания ОИЯИ, делегация института, возглавляемая академиком Ю. Оганесяном, посетила ИСИ »КЕНДЛ».
Гости ознакомились с работой линейного ускоритела АРЕАЛ, станций микроконструирования и двухфотонной микроскопии лаборатории ДЕЛЬТА, а также с текущими экспериментами в области наук о жизни и материаловедения. Особое внимание было уделено вопросам усовершенствования ускорителя АРЕАЛ и экспериментальных станций АЛЬФА и БЕТА. Делегация ОИЯИ выразила готовность к сотрудничеству в области ускорительной техники.
Юрий Цолакович Оганесян — российский физик-ядерщик армянского происхождения. Он является научным руководителем Лаборатории ядерных реакций (ЛЯР) в Объединенном институте ядерных исследований в Дубне. Юрий Оганесян является признанным мировым лидером в области синтеза и исследования новых элементов. Он и его команда открыли ряд тяжелых элементов в периодической таблице Менделеева.
8 июня 2016 года Международный союз теоретической и прикладной химии (IUPAC) официально предложил назвать новый 118-й элемент »oganesson» (Og) в честь Ю. Ц. Оганесяна.