Հաստատվել է ձեռնարկությունների զարգացման աջակցության հիմնադրամի (հայտնի` որպես «Բորտնիկի Հիմնադրամ», Ռուսաստան) և ՀՀ ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեի կողմից հայտարարված միջազգային մրցույթին «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի (Հայաստան) և «ԱՎԵՍՏԱ» ընկերության (Տրոիցկ, Ռուսաստան) կողմից ներկայացված ռուս-հայկական համատեղ ««ԱՐԵԱԼ» արագացուցչում գերարագ պրոցեսների ուսումնասիրության համար լազերային տեխնոլոգիաների մշակումը» նախագիծը: «ԱՎԵՍՏԱ»-ն գերարագ լազերների, դիագնոստիկ համակարգերի և սպեկտրոսկոպիայի բնագավառներում ռուսական առաջատար ընկերություն է համարվում (http://www.avesta.ru):
Գերճշգրիտ կոհերենտ գերկարճ ֆոտոնային փնջերի աղբյուրների մշակումը շատ կարևոր ուղղություն է ատոմային և մոլեկուլային մակարդակներում գերարագ պրոցեսների ուսումնասիրման, հիմնարար ու կիրառական հետազոտությունների զարգացման համար:
«ԱՐԵԱԼ»-ը «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի կողմից իրականացվող 20-50 ՄէՎ էներգիայով լազերային ԳԲՀ թնդանոթով գծային արագացուցչի նախագիծ է: Համակարգը նախատեսված է փոքր էմիտանսով գերկարճ էլեկտրոնային փնջերի ստացման համար, որոնք օգտագործվելու են մասնիկների արագացման նոր մեթոդների, կոհերենտ ճառագայթման գեներացման և կյանքի մասին գիտություններում ու նյութագիտության բնագավառներում առաջատար հետազոտություններում: 2015թ.-ին գործարկվեց նախագծի առաջին փուլը. լազերով ղեկավարվող 5 ՄէՎ էներգիայով ԳԲՀ էլեկտրոնային թնդանոթը և միկրոմշակման ու մանրադիտակի կայաններով «ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիան:
Տվյալ նախագծի նպատակն է առաջատար լազերային տեխնոլոգիաների ուսումնասիրումը, զարգացումը և օգտագործումը՝ գերարագ պրոցեսների հետազոտությունների համար:
Նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է.
- «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի վրա սպոնտան ինքնաուժեղացվող (SASE) ազատ էլեկտրոնային լազերի (ԱԷԼ) գեներացման հետազոտություն, համաժամանակեցման ու կառավարման համակարգերի մշակում («ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ):
- «ԱՐԵԱԼ» էլեկտրոնային թնդանոթի հետ համաժամանակեցված, սպեկտրի ինֆրակարմիր և տերահերցային տիրույթներում ֆեմտովայրկյանային ժամանակային լուծողունակությամբ ստենդի կառուցում՝ գերարագ պրոցեսների գրանցման համար («ԱՎԵՍՏԱ» գիտահետազոտական ընկերություն):
Նախագծի իրականացման արդյունքները հիմք կհանդիսանան «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչում սպոնտան ինքնաուժեղացվող հզոր ԱԷԼ-ի, նոր էլեկտրոնային ու ֆոտոնային ճշգրիտ փնջերի գեներացման ու գրանցման մեթոդների ստացման համար, նաև թույլ կտան նոր մակարդակի բարձրացնել բազմաֆոտոնային մանրադիտակի, տերահերցային ճառագայթման և այլնի օգտագործմամբ գերարագ պրոցեսների ուսումնասիրությունները:

The project “Development of Advanced Laser Technologies for Ultrafast Sciences on AREAL Facility” submitted to the Russian-Armenian joint program, launched by the Foundation for Innovation Promotion (known as the Bortnik Foundation, Russia) and State Committee of Science MES (Armenia), has been approved. The project has been submitted by CANDLE SRI (Armenia) and “AVESTA” Ltd (Troitsk, Russia). “AVESTA” Ltd is a leading Russian company in the fields of advanced ultrafast laser systems, diagnostics and spectroscopy (http://www.avesta.ru).
The development of advanced ultrafast coherent light sources and instrumentation is very essential for basic and applied research of the dynamic processes on atomic and molecular levels.
AREAL, a 20-50 MeV energy linear electron accelerator project, based on laser driven RF photogun, generates ultrashort low emittance electron beams for new acceleration methods, advanced coherent light sources and research in life and materials sciences. The first phase of the project, a laser driven 5 MeV electron RF gun and DELTA experimental laboratory with laser microscopy and micro-fabrication stations, has successfully been launched in 2015.
The aim of this project is the research and development of advanced laser technologies for ultrafast sciences. The main targets of the project are:
- The study of Self-Amplified Spontaneous Emission (SASE) free electron laser at AREAL facility in middle infrared and terahertz wavelength range with synchronization and control systems (CANDLE SRI).
- Development of advanced laser test stand with femtosecond time resolution in the near infrared and terahertz spectral ranges for ultrafast sciences, synchronized with AREAL facility (AVESTA Ltd).
The results of the project will promote the development of AREAL SASE FEL concept, the creation of new techniques and tools for generation and control of ultrafast electron and photon beams, the advancement of applied research using multiphoton microscopy, terahertz radiation, “pump-probe” experiments, etc.