Հաստատվել է ձեռնարկությունների զարգացման աջակցության հիմնադրամի (հայտնի` որպես «Բորտնիկի Հիմնադրամ», Ռուսաստան) և ՀՀ ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեի կողմից հայտարարված միջազգային մրցույթին «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի (Հայաստան) և «ԱՎԵՍՏԱ» ընկերության (Տրոիցկ, Ռուսաստան) կողմից ներկայացված ռուս-հայկական համատեղ ««ԱՐԵԱԼ» արագացուցչում գերարագ պրոցեսների ուսումնասիրության համար լազերային տեխնոլոգիաների մշակումը» նախագիծը: «ԱՎԵՍՏԱ»-ն գերարագ լազերների, դիագնոստիկ համակարգերի և սպեկտրոսկոպիայի բնագավառներում ռուսական առաջատար ընկերություն է համարվում (http://www.avesta.ru):
Գերճշգրիտ կոհերենտ գերկարճ ֆոտոնային փնջերի աղբյուրների մշակումը շատ կարևոր ուղղություն է ատոմային և մոլեկուլային մակարդակներում գերարագ պրոցեսների ուսումնասիրման, հիմնարար ու կիրառական հետազոտությունների զարգացման համար:
«ԱՐԵԱԼ»-ը «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի կողմից իրականացվող 20-50 ՄէՎ էներգիայով լազերային ԳԲՀ թնդանոթով գծային արագացուցչի նախագիծ է: Համակարգը նախատեսված է փոքր էմիտանսով գերկարճ էլեկտրոնային փնջերի ստացման համար, որոնք օգտագործվելու են մասնիկների արագացման նոր մեթոդների, կոհերենտ ճառագայթման գեներացման և կյանքի մասին գիտություններում ու նյութագիտության բնագավառներում առաջատար հետազոտություններում: 2015թ.-ին գործարկվեց նախագծի առաջին փուլը. լազերով ղեկավարվող 5 ՄէՎ էներգիայով ԳԲՀ էլեկտրոնային թնդանոթը և միկրոմշակման ու մանրադիտակի կայաններով «ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիան:
Տվյալ նախագծի նպատակն է առաջատար լազերային տեխնոլոգիաների ուսումնասիրումը, զարգացումը և օգտագործումը՝ գերարագ պրոցեսների հետազոտությունների համար:
Նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է.
- «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի վրա սպոնտան ինքնաուժեղացվող (SASE) ազատ էլեկտրոնային լազերի (ԱԷԼ) գեներացման հետազոտություն, համաժամանակեցման ու կառավարման համակարգերի մշակում («ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ):
- «ԱՐԵԱԼ» էլեկտրոնային թնդանոթի հետ համաժամանակեցված, սպեկտրի ինֆրակարմիր և տերահերցային տիրույթներում ֆեմտովայրկյանային ժամանակային լուծողունակությամբ ստենդի կառուցում՝ գերարագ պրոցեսների գրանցման համար («ԱՎԵՍՏԱ» գիտահետազոտական ընկերություն):
Նախագծի իրականացման արդյունքները հիմք կհանդիսանան «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչում սպոնտան ինքնաուժեղացվող հզոր ԱԷԼ-ի, նոր էլեկտրոնային ու ֆոտոնային ճշգրիտ փնջերի գեներացման ու գրանցման մեթոդների ստացման համար, նաև թույլ կտան նոր մակարդակի բարձրացնել բազմաֆոտոնային մանրադիտակի, տերահերցային ճառագայթման և այլնի օգտագործմամբ գերարագ պրոցեսների ուսումնասիրությունները:

Современные лазерные технологии для исследования ультрабыстрых процессов
Одобрен проект ”Разработка лазерных технологий для исследования ультрабыстрых процессов на комплексе АРЕАЛ”, представленный институтом  синхротронных исследований ”КЕНДЛ” (Армения) и компанией ”АВЕСТА” (Троицк, Россия) на российско-армянский конкурс, объявленный Фондом содействия инновациям (известный как “Фонд Бортника”, Россия) и Государственным комитетом по науке МОН (Армения). ООО ”АВЕСТА” является ведущей российской компанией в области ультрабыстрых лазеров, систем диагностики и спектроскопии (http://www.avesta.ru).
Разработка прецизионных когерентных источников ультракоротких фотонных пучков является важнейшим направлением для развития фундаментальных и прикладных исследований сверхбыстрых процессов на атомном и молекулярном уровнях. Комплекс АРЕАЛ представляет собой проект линейного ускорителя на энергии 20-50 МэВ  с лазерной высокочастотной пушкой, реализуемый в Институте синхротронных исследований (ИСИ) КЕНДЛ. Комплекс предназначен для генерации ультракоротких электронных пучков с малым эмиттансом для исследования новых методов ускорения частиц, генерации когерентного излучения и передовых исследований в области наук о жизни и материаловедения. Первый этап проекта, лазерная высокочастотная электронная пушка АРЕАЛ на энергию 5 МэВ и экспериментальная лаборатория ДЕЛЬТА со станциями лазерного микроконструирования и микроскопии, успешно запущен в 2015 году.
Целью настоящего проекта является исследование, разработка и внедрение передовых лазерных технологий для исследования ультрабыстрых процессов.
В рамках настоящего проекта планируется:
• Исследование генерации самоиндуцируемого (SASE) лазера на свободных электронах  на ускорителе АРЕАЛ и разработка систем синхронизации и контроля (ИСИ ”КЕНДЛ”).
• Разработка стенда регистрации ультрабыстрых процессов с фемтосекундным временным разрешением в инфракрасном и терагерцовом диапазонах спектра и синхронизованным с электронной пушкой АРЕАЛ (ООО ”АВЕСТА”).
Результаты реализации проекта заложат основы для развития концепции мощного самоиндуцируемого ЛСЭ на АРЕАЛ, создания новых методов генерации и диагностики прецизионных электронных и фотонных пучков, позволят вывести на новый уровень прикладные исследования ультрабыстрых процессов с применением многофотонной микроскопии, терагерцового излучения и т.д.