Այսօր՝ գիտելիքի և դպրության օրը, «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտն իր դռներն էր բացել 6-րդ միջազգային “Frontiers in Optics & Photonics” (FOP-2021) դպրոցի մասնակիցների առջև։ Օպտիկայի տարբեր ճյուղերում աշխատող փորձառու և երիտասարդ գիտնականներին համախմբող միջազգային դպրոցը, որը նվիրված է ՀՀ ԳԱԱ ՖՀԻ երիտասարդ գիտնական Հրայր Ազիզբեկյանի հիշատակին, կազմակերպվել է ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկական Հետազոտությունների Ինստիտուտի (ՖՀԻ) ուսանողական «IPR Armenia OSA Student Chapter» մասնաճյուղի, Օպտիկայի Միջազգային Հանձնաժողովի Հայկական Տարածքային Կոմիտեի (Armenian TC of ICO), ՀՀ ԳԱԱ ՖՀԻ-ի, ԵՊՀ Ֆիզիկայի Ֆակուլտետի, Հայ-Ռուսական Համալսարանի, Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան Ազգային Գիտական Լաբորատորիայի և ԼՏ-ՊԻՐԿԱԼ-ի կողմից։ Դպրոցի օրակարգում են՝ ոլորտում վերջին զարգացումների քննարկումներ, բանավոր զեկույցներ, մասնագիտական դասախոսություններ, լաբորատորիաների այցեր, փորձերի ցուցադրություններ և այլն։
«ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտում դպրոցի մասնակիցների համար կազմակերպվել էր գիտական այց, որի ընթացքում ինստիտուտի երիտասարդ գիտնականների կողմից ներկայացվեցին գործող լաբորատորիաները, փորձարարական կայանները, ինչպես նաև հյուրերը հնարավորություն ունեցան ծանոթանալ տարածաշրջանում գործող միակ ԱՐԵԱԼ արագացուցչի ընձեռած հետազոտական հնարավորություններին։ Սույն այցով ևս մեկ անգամ ամրապնդվեց գիտական համայնքի միջև սերտ համագործակցության անհրաժեշտությունն ու կարևորությունը:

CANDLE Institute was very pleased to welcome the participants of the 6th international school “Frontiers in Optics & Photonics” (FOP-2021). The International School unifies young scientists working in different fields of optics and is organized by the IPR Armenia OSA Student Chapter, International Committee of Optics (Armenian TC of ICO), Institute of Physics of NAS RA, YSU Faculty of Physics, Armenian-Russian University, A. I. Alikhanyan National Scientific Laboratory and by LT-PIRKAL. The school is devoted to discussions of the latest developments in the field and includes oral presentations, lectures, laboratory visits, etc.
A scientific visit was organized for the school participants at CANDLE, during which the young scientists of the Institute presented the laboratories and experimental stations, as well as, the guests had the opportunity of being introduced the research opportunities of AREAL linac. This visit once again strengthened the need and importance of close cooperation between the scientific communities.