Սույն թվականի նոյեմբերի 6-ին Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի (ՌԳԱ) պատվիրակությունը՝ նախագահ, ակադեմիկոս Ալեքսանդր Սերգեևի գլխավորությամբ, պաշտոնական այց ունեցավ «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ: Պատվիրակության կազմում էին նաև ՌԳԱ փոխնախագահ, ակադեմիկոս Նիկոլայ Մակարովը, ՌԳԱ նախագահի տեղակալ, ակադեմիկոս Հարություն Ավետիսյանը, ՌԳԱ նախագահի քարտուղարության ղեկավար Վալերիա Բելյանինան և ՌԳԱ միջազգային կապերի վարչության ղեկավարի տեղակալ Օլգա Գլուխովցևան: Պատվիրակությանն ուղեկցում էր ՀՀ ԳԱԱ բնական գիտություններ բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար, պրոֆ․ Ռուբեն Հարությունյանը:
Ակադեմիկոս Ալեքսանդր Սերգեևի հիմնական գիտահետազոտական հետաքրքրություններից մեկը ֆեմտովայրկյանային լազերների ֆիզիկան է, այդ իսկ պատճառով վերջինիս համար մեծ հետաքրքրություն էր ներկայացնում «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտ այցելությունը:
Այցի ընթացքում պատվիրակության անդամներին ներկայացվեցին «ՔԵՆԴԼ»-ում գործող լաբորատորիաները և փորձարարական կայանները: «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի տնօրեն Բագրատ Գրիգորյանը խոսեց ինստիտուտի այն բոլոր հնարավորությունների մասին, որոնք առաջարկվում են հայաստանյան և միջազգային գիտական համայնքներին: Վերջիններս՝ ոլորտի առաջատար և ժամանակակից փորձեր իրականացնելու աննախադեպ հնարավորություն են ունենում: Ինչպես նաև, հատուկ ուշադրություն տրվեց միջազգային համագործակցության հաստատման և պահպանման կարևորությանը:
ՌԳԱ նախագահ Ալեքսանդր Սերգեևը մեծ պատրաստակամություն հայտնեց ապագայում պլանավորված միջոցառումների և նախագծերի շրջանակներում համագործակցել «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի հետ` նվիրելով «Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի» մեդալ: ՔԵՆԴԼ թիմն իր խորին երախտագիտությունը հայտնեց Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի պատվիրակությանն այցելության համար:

Президент Российской академии наук А. Сергеев посетил КЕНДЛ
6 ноября ИСИ “КЕНДЛ” принимал у себя делегацию РАН, возглавляемую президентом РАН А. Сергеевым. В состав делегации вошли вице-президент РАН академик Николай Макаров, заместитель президента РАН академик Арутюн Аветисян, начальник секретариата президента РАН Валерия Белянина и заместитель начальника Управления международных связей РАН Ольга Глуховцева. Делегацию сопровождал академик-секретарь отделения естественных наук НАН РА профессор Рубен Арутюнян.
Одним из основных направлений научной деятельности академика Александра Сергеева является физика фемтосекундных лазеров, этим обусловлена его заинтересованность в посещении “КЕНДЛ”.
Члены делегации ознакомились с работой лабораторий и экспериментальных станций. Директор ИСИ “КЕНДЛ” Баграт Григорян подчеркнул важность установления и укрепления международного сотрудничества и отметил, что государственные и международные научные сообщества получили уникальную возможность проводить современные перспективные эксперименты в различных областях знаний.
Президент РАН Александр Сергеев выразил готовность к сотрудничеству в рамках будущих проектов и вручил институту медаль Российской академии наук. Коллектив “КЕНДЛ” поблагодарил делегацию РАН за визит.