2021 թ․ հունվարի 11-ին, 61 տարեկան հասակում կյանքից անժամանակ հեռացավ «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ համահիմնադիր և տնօրեն, պրոֆ․ Վասիլի Ցականովը։
Վասիլի Ցականովն իր գիտական գործունեությունը սկսել է 1981թ.-ին Երևանի Ֆիզիկայի Ինստիտուտում` Ռոստովի Պետական Համալսարանն ավարտելուց հետո: Վ․ Ցականովի գլխավորությամբ մշակվել էր երրորդ սերնդի սինքրոտրոնի «ՔԵՆԴԼ» նախագիծը, որի իրականացման նպատակով բարերար Ժիրայր Հովնանյանի հովանավորչությամբ 2002թ.-ին հիմնադրվեց «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտը։
Պրոֆ․ Ցականովի աջակցությամբ 2012-2015թթ. «ՔԵՆԴԼ»-ում նախագծվեց և կառուցվեց տարածաշրջանի միակ ԱՐԵԱԼ լազերով ղեկավարվող էլեկտրոնային գծային արագացուցիչը:
Վ․ Ցականովն իր գործունեության ընթացքում մեծ ջանքեր է ներդրել Հայաստանի և արտերկրի հետազոտական կենտրոնների միջև համագործակցության, նոր գիտական կապերի ստեղծման և ամրապնդման գործում, որին ի սպաս է դրել գիտական հանրության շրջանակներում իր բարձր հեղինակությունը և մարդկային բացառիկ արժանիքները։
Վ․ Ցականովի մահվան տարելիցի կապակցությամբ սույն թվականի հունվարի 13-ին «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտում տեղի ունեցավ «Մեկ տարի առանց Վասիլի Ցականովի» խորագիրը կրող միջոցառում, որին ներկա էին նրա հետ երկար ճանապարհ անցած գործընկերները, ընկերները և «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի անձնակազմը։ Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին Ցականովի անցած ուղին, «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի հիմնադրման պատմությունը, ընթերցվեցին նրա կորստով ցնցված միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների կողմից ուղարկված նամակները և մի շարք երիտասարդ գիտնականների կողմից պատրաստված վիդեո ուղերձները։ Միջոցառման հյուրերը կիսվեցին իրենց հիշողություններով։
Голос Армении թերթի հերթական համարում անդրադարձ է կատարվել Վ․ Ցականովի անցած ճանապարհին, ինչպես նաև, «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի ներկայիս տնօրեն Բագրատ Գրիգորյանը կիսվել է Ցականովի հետ կապված հիշողություններով և խոսել ապագա ծրագրերի մասին։

“A year without Vasili Tsakanov”
V. Tsakanov began his scientific career at Yerevan Physics Institute in 1981 after graduating from Rostov State University. Under his scientific leadership, a new CANDLE third-generation synchrotron light facility project in Armenia was developed and eventually a great philanthropist Mr. Jirair Hovnanian founded CANDLE Institute in 2002.
In 2012-2015 prof. Tsakanov led the construction of AREAL laser driven RF gun-based electron linear accelerator at CANDLE for experimental research in the fields of advanced accelerator concepts and ultrafast sciences.
Prof. Tsakanov made every effort to establish close cooperation between Armenian and foreign research centers due to his high reputation in scientific community and exceptional merits.
In memory of Vasili Tsakanov an event was organized at CANDLE Institute on 13 January 2022, with invited colleagues, friends, and CANDLE Institute staff who had come a long way with him. During the event, the history of CANDLE Institute establishment, the letters sent by the leads of international organizations, and video messages prepared by a number of young scientists were presented. The guests of the event shared their memories as well.
Golos Armenii newspaper made a reference to V. Tsakanov’s scientific journey, as well as, the current director of CANDLE Institute, Bagrat Grigoryan, shared his memories and talked about future plans of the Institute.