Սույն թվականի մարտի 26-29 Օքսֆորդում (Միացյալ Թագավորություն) անցկացված ALEGRO 2018 աշխատաժողովի քննարկումների արդյունքում «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ին պաշտոնապես դարձել է նոր արագացուցիչների եվրոպական ցանցի (EuroNNAc) անդամ: ALEGRO աշխատաժողովի նպատակն է European Strategy Group-ի և ICFA–ի համար արագացուցիչների միջազգային ռազմավարական ծրագիր կազմել:
Աշխարհի ավելի քան 50 ինստիտուտ համախմբող EuroNNAc-ը հանդիսանում է եվրոպական գիտության և հասարակության համար արագացուցչային հետազոտությունների և նորարարությունների ARIES ծրագրի անդամ, որը համաֆինանսավորվում է Եվրոպական Միության Հորիզոն 2020 ծրագրի կողմից:

ИСИ “КЕНДЛ” – член EuroNNAc
После проведения презентации и обсуждений на ALEGRO 2018 Workshop (Оксфорд, Великобритания), ИСИ “КЕНДЛ” стал официальным членом Европейской сети новейших ускорителей EuroNNAc. Цель ALEGRO –  подготовка к концу 2018-го года международной дорожной карты и стратегии передовых ускорителей для European Strategy Group и ICFA.
EuroNNAc, объединившая более 50 институтов по всему миру, является частью ARIES – проекта интеграционной деятельности для координированных исследований и развития ускорителей частиц, софинансируемого европейской программой Horizon 2020.