Համաձայն 2015թ. հոկտեմբերի 6-ին hայ-գերմանական գիտության օրվան նվիրված միջոցառման ընթացքում «ԴԵՍԻ» արագացուցչային կենտրոնի և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի միջև փոխանակման մասին կնքված պայմանագրի` «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ին է տրամադրվել տերահերցային տիրույթի օնդուլյատոր: Սա նշանակալից ներդրում է «ԴԵՍԻ» արագացուցչային կենտրոնի կողմից՝ Հայաստանում «ԱՐԵԱԼ» տերահերցային տիրույթի ազատ էլեկտրոնային լազերի (ԱԷԼ) սետղծման համար:
Օնդուլյատորը ընդմիջվող բևեռային դիպոլների պարբերական կառուցվածք ունեցող երկար մագնիս է, որում էլեկտրոնները շարժվում են սինուսոիդային հետագծով և օնդուլյատորի առանցքով նեղ անկյունային ռեզոնանսային հաճախությամբ կոնում արձակում են էլեկտրամագնիսական ալիք: Տերահերցային տիրույթի օնդուլյատորային մագնիսը «ԱՐԵԱԼ» հետազոտական կայանում նախատեսվող «ԱԼՖԱ» փորձարարական կայանի բաղկացուցիչ մասն է կազմում: Նոր կայանը նախատեսված է միջինֆրակարմիր և տերահերց տիրույթի ալիքի երկարության վրա կոհերենտ ճառագայթման ստացման համար: Այն հիմնված է սպոնտան ինքնաուժեղացվող էմիսիայով (SASE) ազատ էլեկտրոնային լազերի (FEL) սկզբունքի վրա և օգտագործելու է ավելի բարելավված «ԱՐԵԱԼ» գծային արագացուցչի 20-50 ՄէՎ էներգիայով էլեկտրոնային փնջեր:

Доставка ондулятора для ТГЦ ЛСЭ из DESY
В соответствии с соглашением “Обмен ТГЦ ондулятором”, подписанном во время проведения Дня армяно-германской науки “От теории к практике” (октябрь 2016), из DESY в “КЕНДЛ” отправлен ондуляторный магнит. Это окажет неоценимое содействие в создании ТГЦ ЛСЭ в Армении.
Ондулятор представляет собой длинный магнит с периодической структурой диполей с противоположными полярностями, где электроны движутся по синусоидальной траектории и испускают электромагнитные волны в узкий конус. ТГЦ ондулятор является ключевым компонентом проектируемой экспериментальной станции АЛЬФА (Amplified Light Pulse for High-end Applications) линейного ускорителя АРЕАЛ с лазерной ВЧ пушкой. Новая станция, предназначенная для генерации когерентного излучения в средней инфракрасной и терагерцовой областях, будет создана на основе ЛСЭ SASE, использующего электронные пучки с энергией 20-50 МэВ, выходящие из модернизированного линейного ускорителя АРЕАЛ.