Երևանի պետական համալսարանի և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի մի խումբ գիտնականներ զգալի հաջողության են հասել «ԴԵԼՏԱ» միկրոմշակման կայանի վրա իրականացվող երկֆոտոն պոլիմերացման փորձեր իրականացնելիս, վերջիններս անց են կացվում գիտության պետական կոմիտեի կողմից ֆինանսավորվող թեմատիկ ծրագրի շրջանակներում: Նախագծի նպատակն է ուսումնասիրել մի շարք պոլիմերների և հեղուկ բյուրեղների վրա լազերային գերկարճ իմպուլսների ազդեցությունը և մշակել լազերային տեխնոլոգիա՝ պոլիմերների վրա հիմնված միկրոկառուցվածքների պատրաստման համար:
Խմբի կողմից (խմբի ղեկավար՝ Հակոբ Մարգարյան, ԵՊՀ) իրականացված փորձերի արդյունքները ցույց տվեցին, որ «ԴԵԼՏԱ» լաբորատորիայի միկրոմշակման կայանի վրա գործող 515 նմ ալիքի երկարություն ունեցող կանաչ լազերի գերկարճ ազդակներով կարելի է խթանել հատուկ նյութի (Ormocomp®) երկֆոտոն պոլիմերացումը: Միկրոմշակման կայանի դիրքավորման բացառիկ ճշգրտության շնորհիվ՝ այժմ հնարավոր է ստանալ եռաչափ նուրբ միկրոկառուցվածքներ՝ նախօրոք տրված հետագծով սկանավորելով պոլիմերացնող լազերը նյութի ծավալի մեջ: Որպես այս հնարավորությունների ցուցադրություն պլաստիկ սյուների վրա պատրաստվել են միկրոասեղներ, ապակու վրա` պարուրակներ (տես նկարները) և այլն:
OrmoComp®-ը ուլտրամանուշակագույն ճառագայթումով մշակվող հիբրիդային պոլիմեր է, որը լայնորեն օգտագործվում է օպտիկական միկրո և նանո բաղադրիչների մեծաքանակ արտադրության, ինչպես նաև բժշկական կիրառությունների համար՝ շնորհիվ իր բիոհամատեղելիության: Կանաչ ֆեմտովայրկյանային լազերով երկֆոտոն պոլիմերացման հնարավորությունը ընդլայնում է այս նյութի կիրառությունների շրջանակը՝ հնարավորություն տալով բարդ երկրաչափությամբ եռաչափ կառուցվածքների պատրաստման համար:
Խմբի հետագա գործունեությունը ուղղված կլինի լազերային մշակման մեթոդի բարելավմանը և մի շարք կիրառությունների նպատակով ավելի բարդ երկրաչափությամբ նախատիպային կառուցվածքների պատրաստմանը:

A group of scientists from Yerevan State University and CANDLE SRI has achieved a significant progress in two-photon polymerization experiments carried out at DELTA microfabrication laboratory within a (thematic) project funded by the State Committee of Science. The aim of this project is to study the effects of ultrashort laser pulses on certain types of polymers and liquid crystals, and to develop a laser technology for the fabrication of polymer-based microstructures.
Recent experimental results of the group, led by Dr. Hakob  Margaryan (Yerevan State University), demonstrate that two-photon polymerization (2PP), in a specific type of material (Ormocomp®), can be initiated by ultrashort pulses of the green (515 nm wavelength) laser operated on DELTA uFab workstation. Taking the advantage of unique positioning accuracy of the uFab station, delicate microstructures can now be fabricated in 3D, by scanning the polymerizing laser through a predefined trajectory in the bulk of the material. These capabilities were demonstrated by the fabrication of micro-“needles” on plastic pads (see illustrations), spirals on glass, helix, etc.
OrmoComp® is a UV-curable hybrid polymer, which is widely used for volume production of micro- and nano-optical components, as well as for medical applications, due to its biocompatibility. The capability of 2PP with a green femtosecond laser extends the potential range of applications of this material by enabling the precision fabrication of 3D structures with complex geometry.
The further activities of the team will be directed towards refinement of the laser fabrication technique and creation of prototype structures with more sophisticated geometry for a range of advanced applications.