Կյանքից հեռացավ «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Վասիլի Ցականովը
Խորը վշտով հայտնում ենք, որ հունվարի 11-ին, 61 տարեկան հասակում կյանքից հեռացավ «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն, ֆիզ.-մաթ. գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վասիլի Մկրտիչի Ցականովը:
Վասիլի Ցականովն իր գիտական գործունեությունը սկսել է 1981թ.-ին Երևանի Ֆիզիկայի Ինստիտուտում` Ռոստովի Պետական Համալսարանն ավարտելուց հետո: 1990թ.-ին պաշտպանել է լիցքավորված մասնիկների արագացման նոր մեթոդներին նվիրված թեկնածուական աշխատանք՝ պրոֆեսոր Է. Լազիևի ղեկավարությամբ: Այնուհետև, երկար տարիներ Վ. Ցականովը հանդիսացել է հրավիրված գիտնական Գերմանիայի Դարմշտատի Տեխնիկական Համալսարանում և DESY արագացուցչային կենտրոնում: Գծային արագացուցիչներում փնջերի ֆիզիկայի ուսումնասիրմանը նվիրված իր դոկտորական աշխատանքը նա պաշտպանել է 1998թ.-ին, որից հետո  Երևանի Ֆիզիկայի Ինստիտուտում ստեղծել է «Փնջերի ֆիզիկա» գիտական խումբը:
Վ․ Ցականովի գլխավորությամբ մշակվել էր երրորդ սերնդի սինքրոտրոնի «ՔԵՆԴԼ» նախագիծը, որի իրականացման նպատակով բարերար Ժիրայր Հովնանյանի հովանավորչությամբ 2002թ.-ին հիմնադրվեց «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտը։ Նույն թվականից առ այսօր Ցականովը ինստիտուտի տնօրենն էր։
Պրոֆ․ Ցականովի աջակցությամբ 2012-2015թթ. «ՔԵՆԴԼ»-ում նախագծվեց և կառուցվեց ԱՐԵԱԼ լազերով ղեկավարվող էլեկտրոնային գծային արագացուցիչը: Վերջինիս գործարկումը հնարավորություն տվեց տեղական և արտասահմանյան գիտական հաստատություններին ժամանակակից և համալիր հետազոտություններ իրականացնել Հայաստանում: 2015թ.-ից համատեղ փորձարարական ծրագրեր են իրականացվում Ն․Ն․ Սեմյոնովի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի, DESY արագացուցչային կենտրոնի, Ա. Ի. Բուռնազյանի անվ. դաշնային բժշկական բիոֆիզիկական կենտրոնի, Երևանի Պետական Համալսարանի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի, Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի, ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի, Երևանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի և այլ հաստատությունների գիտական խմբերի հետ: Վ. Ցականովը հիմք է դրել ԱՐԵԱԼ արագացուցչային համալիրում ազատ էլեկտրոնային լազերի ստեղծմանը, որը նախատեսվում է ավարտին հասցվել 2022թ-ին:
Վ․ Ցականովն իր գործունեության ընթացքում մեծ ջանքեր է ներդրել Հայաստանի և արտերկրի հետազոտական կենտրոնների միջև համագործակցության, նոր գիտական կապերի ստեղծման և ամրապնդման գործում, որին ի սպաս է դրել գիտական հանրության շրջանակներում իր բարձր հեղինակությունը և մարդկային բացառիկ արժանիքները։
Ցականովի ջանքերով սերտ գիտական համագործակցություն է հաստատվել «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի և Գերմանիայի DESY ազգային արագացուցչային կենտրոնի, Շվեյցարիայի Paul Scherrer ինստիտուտի (PSI) ու արտերկրյա այլ կենտրոնների միջև:
Մեծ է Վ. Ցականովի ներդրումը նաև ՀՀ ԿԳՄՍՆ գիտության կոմիտեի, «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի և DESY արագացուցչային կենտրոնի կողմից համատեղ կազմակերպած և արդեն իսկ ավանդական դարձած «Ultrafast Beams and Applications» խորագրով միջազգային գիտաժողովի կայացման մեջ: Երկու տարին մեկ անգամ անցկացվող այս գիտաժողովը նպատակ ունի համախմբել ոլորտի գիտնականներին՝ քննարկելու ֆիզիկայի և գերարագ էլեկտրոնային ու ֆոտոնային փնջերի կիրառությունների արդի ձեռքբերումներն ու հեռանկարները:
2011թ.-ից Ցականովը հանդիսանում է Ապագա Արագացուցիչների Միջազգային Կոմիտեի (ICFA) անդամ:
Գիտական և գիտակազմակերպչական արդյունավետ գործունեության հետ մեկտեղ մեծ է պրոֆ․ Ցականովի ավանդը երիտասարդ մասնագետների կրթման գործում։ 2006-2012թթ. նա ղեկավարել է Երևանի Պետական Համալսարանի «Միջուկային ֆիզիկա» ամբիոնը: Ցականովի նախաձեռնությամբ «ՔԵՆԴԼ»-ի լաբորատորիաներում գործնական դասընթացներ են անցկացվում բուհերի ուսանողների համար, պարբերաբար ճանաչողական և գիտահանրամատչելի այցեր են կազմակերպվում հանրապետության դպրոցականների համար։ Նրա գործուն աջակցությամբ 2019թ.-ին իրականություն դարձավ Համբուրգի համալսարանի և «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի կողմից նախաձեռնած ամենամյա «Հայ-գերմանական համատեղ գործնական դասընթացը», որի շրջանակներում Համբուրգի համալսարանի և ԵՊՀ ուսանողներին հնարավորություն է ընձեռնվում փորձեր իրականացնել «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի ԱՐԵԱԼ լազերով ղեկավարվող գծային արագացուցչի վրա և այլ փորձարարական լաբորատորիաներում:
Վասիլի Ցականովը բազմաթիվ միջազգայնորեն ճանաչված գիտական աշխատությունների հեղինակ է: Արագացուցչային ֆիզիկայի արդիական խնդիրների հետազոտություններում ձեռքբերումների ու ակնառու նվաճումների, միջազգային համագործակցության զարգացման, գիտական կադրերի պատրաստման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար 2019թ․-ին Վասիլի Ցականովը պարգևատրվել է Գիտության կոմիտեի Ոսկե մեդալով:
Վասիլի Ցականովը գիտական հասարակության հարգանքը վայելող ակնառու գիտնական էր, հոգատար հայր և ամուսին, նվիրված ընկեր և բացառիկ ղեկավար, ով իր մարդկային բարձր հատկանիշների շնորհիվ վայելում էր գործընկերների և ինստիտուտի անձնակազմի սերն ու հարգանքը:
«ՔԵՆԴԼ» թիմն իր անկեղծ ցավակցությունն է հայտնում կյանքից անժամանակ հեռացած Վասիլի Ցականովի ընտանիքին, հարազատներին, գործընկերներին ու նրանց հետ կիսում անդառնալի կորստի խորը վիշտը:
Վ. Ցականովի հոգեհանգիստը տեղի կունենա սույն թվականի հունվարի 13-ին, ժամը 17:30-19:30, Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցում:

It is with deep sorrow we inform that on January 11, at the age of 61, Director of CANDLE SRI, prof. Vasili Tsakanov passed away.
V. Tsakanov began his scientific career at Yerevan Physics Institute in 1981 after graduating from Rostov State University. In 1990 he defended his PhD thesis on new methods of charged particles acceleration under the supervision of prof. Eduard Laziev. In the 90’s V. Tsakanov was a visiting scientist at Technical University of Darmstadt and at the German accelerator center DESY. His research activities were dedicated to beam physics in linear accelerators for electron-positron colliders and free electron lasers. In 1998 he defended a doctoral thesis on this topic and initiated a group of Beam physics at Yerevan Physics Institute.
Under his scientific leadership, a new CANDLE third generation synchrotron light facility project in Armenia was developed and eventually a great philanthropist Mr. Jirair Hovnanian founded CANDLE Institute in 2002. From that day on V. Tsakanov was the director of the Institute.
In 2012-2015 prof. Tsakanov led the construction of AREAL laser driven RF gun based electron linear accelerator at CANDLE for experimental research in the fields of advanced accelerator concepts and ultrafast sciences. The implementation of the accelerator gave a possibility for local and foreign scientific institutions to realize contemporary research in Armenia. Starting from 2015 joint experimental projects are carried out together with the scientific groups from N. N. Semyonov Institute of Chemical Physics, DESY Accelerator Center, A.I. Burnazyan Federal Medical and Biophysical Center, Yerevan State University, National Polytechnic University of Armenia, National Agrarian University of Armenia, A. I. Alikhanyan National Science Laboratory, Institute of Molecular Biology NAS RA, M. Heratsi Yerevan State Medical University and other institutions. As a further development of AREAL facility, V. Tsakanov established a basis for the creation of free-electron laser, which is planned to be completed in 2022.
Prof. Tsakanov made every effort to establish close cooperation between Armenian and foreign research centers due to his high reputation in scientific community and exceptional merits. CANDLE was in close cooperation with German DESY national research center, Swiss Paul Scherrer Institute (PSI) and a number of international centers and laboratories. V. Tsakanov had a great contribution in the organization of the international workshop “Ultrafast Beams and Applications” which is held biennially in a close cooperation with DESY center and RA MESCS Science Committee. The aim of the workshop is to organize a forum for the scientists of the field to discuss the highlights of physics and applications of ultrafast electron and photon beams.
In 2011 V. Tsakanov was elected as a member of the International Committee for Future Accelerators (ICFA).
Along effective scientific activities, Prof. Tsakanov had a big contribution in the education and training of young specialists. In 2006-2012 he headed the Nuclear Physics Department of Yerevan State University. He initiated practical trainings for university students and regular scientific excursions for schoolchildren which are organized in “CANDLE” laboratories. Moreover, in 2019, due to his active support, the annual organization of German-Armenian Joint practical Course on Accelerator Physics, initiated by Hamburg University and CANDLE SRI, became a reality. During the course, students of Hamburg University and Yerevan State University are given the chance to perform experiments at AREAL laser driven electron accelerator and in the research laboratories of CANDLE.
Vasili Tsakanov is the author of many internationally recognized scientific works. In 2019, prof. Vasili Tsakanov was awarded the “Gold Medal” of Science Committee of Armenia for his significant contribution to the accelerator physics, international cooperation, student training and exchange.
Prof. Tsakanov was an outstanding scientist, a caring father and a husband, a devoted friend and an exceptional leader, who was highly respected by his colleagues and the Institute staff.
CANDLE team expresses sincere condolences to Vasili Tsakanov’s family, relatives and colleagues and shares with them the deep sorrow of the irreversible loss.
Vasili Tsakanov’s funeral service will take place on January 13, at 5:30pm – 7:30pm, at St. Mariam Astvatsatsin Church in Malatia-Sebastia district.