<<Տրաեկտորիա Աստղաֆիզիկայի Դպրոցի>> Մասնակիցներն Այցելեցին ՔԵՆԴԼ ՍՀԻ
Օգոստոսի 3-19-ը ռուս և հայ ավագ դպրոցների աշակերտների համար Երևանում անցկացվող՝ <<Տրաեկտորիա>> Աստղաֆիզիկայի դպրոցի մասնակիցներն այցելեցին ՔԵՆԴԼ ՍՀԻ։
Շրջայցի ընթքացքում մասնակիցներին ներկայացվեց ինստիտուտի պատմությունը, մագնիսական չափումների, էլեկտրոնային սկանավորող մանրադիտակի, գերբարձր վակուումային տեխնոլոգիաների, փորձարարական կենսաբանության և մի շարք այլ լաբորատորիաների գործունեությունը: ԱՐԵԱԼ արագացուցչային համալիրի և ԴԵԼՏԱ լաբորատորիայի երկֆոտոնային մանրադիտակի և միկրոմշակման փորձարարական կայանների օրինակով ներկայացվեցին լազերների և արագացուցիչների աշխատանքային հիմնական սկզբունքները:
Տրաեկտորիա Աստղաֆիզիկայի Դպրոցը՝ գիտական, կրթական և մշակութային նախաձեռնությունների՝ «Տրաեկտորիա» հիմնադրամի նախագիծն է:
Դպրոցի ծրագրերն ուղղված են գիտության և գիտական ​​հետազոտությունների նկատմամբ հետաքրքրության խթանմանը, բնական և հումանիտար գիտությունների բնագավառում գիտակրթական ծրագրերի իրականացմանը, երիտասարդների ինտելեկտուալ մակարդակի և ստեղծագործական ներուժի բարձրացմանը, նրանց՝ գիտակրթական միջավայրում ներգրավմանը:
Աստղաֆիզիկայի դպրոցում առաջին ընդունելությունը տեղի է ունեցել 2016 թվականին, իսկ առաջին ավարտականը՝ 2019 թվականին։

Студенты Астрофизической школы «Траектория» посетили ИСИ <<КЕНДЛ>>
Участники школы астрофизики для российских и армянских старшеклассников «Траектория», проходящей с 3 по 19 августа в Ереване посетили ИСИ <<КЕНДЛ>>. В ходе экскурсии гости ознакомились с историей института, исследовательской деятельностью лабораторий магнитных измерений, сканирующего электронного микроскопа, вакуумных технологий, экспериментальной биологии и др. Участники также посетили комплекс электронного ускорителя АРЕАЛ и экспериментальные станции двухфотонной микроскопии и микропродуцирования лаборатории ДЕЛЬТА, где ознакомились с основными принципами работы ускорителей и лазера.
Астрофизическая школа – проект фонда научных, образовательных и культурных инициатив «Траектория».
Его программы направлены на стимулирование интереса к науке и научным исследованиям, реализацию образовательных и просветительских программ в области естественных и гуманитарных наук, повышение интеллектуального уровня и творческого потенциала молодежи, ее вовлечение в научную и образовательную среду.