2018 թ․ «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ պաշտոնապես դարձել է “European Network for Novel Accelerators EuroNNAc” անդամ՝ ALEGRO 2018 աշխատաժողովի ընթացքում, որն անց էր կացվել Օքսֆորդում (Մեծ Բրիտանիա)։
Այս տարի 5-րդ “European Advanced Accelerator Concepts” աշխատաժողովը տեղի ունեցավ LNF-INFN-ում, սեպտեմբերի 20-22-ը հիբրիդային ձևաչափով՝ նախորդելով սեպտեմբերի 23-ին կայացած EuroNNAC հանդիպմանը։ «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ նույնպես մասնակցեց եռօրյա աշխատաժողովին, որի նպատակն էր քննարկել և խթանել գրադիենտներով փնջերի արագացման մեթոդները։ Վերանայվել և գնահատվել են բարձր էներգիայով  մասնիկների փնջերի գեներացման ամենաարդյունավետ մեթոդները:

CANDLE Synchrotron Research Institute officially became a member of the European Network for Novel Accelerators EuroNNAc in 2018 during the ALEGRO 2018 Workshop which was held in Oxford, UK.
This year the 5th European Advanced Accelerator Concepts Workshop took place at LNF-INFN from the 20th to the 22nd of September 2021 in a hybrid format, followed by the EuroNNAC meeting on the 23rd of September. CANDLE SRI also participated in the three-day workshop which had the mission to discuss and foster methods of beam acceleration with gradients beyond state of the art in operational facilities. The most cost effective and compact methods for generating high energy particle beams were reviewed and assessed.