Ռուսաստանի գիտական հիմնադրամը հաստատել է Ն. Ն. Սեմենովի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի (Մոսկվա, ՌԴ) պրոֆեսոր Ա. Ն. Օսիպովի գլխավորած գիտական խմբի կողմից ներկայացված “Molecular and Cellular Effects of Ultrashort Pulsed Radiation” նոր հետազոտական ծրագիրը: Ծրագիրն իրականացվելու է Ն. Ն. Սեմենովի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտի, Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի, Ա. Ի. Բուռնազյանի անվ. դաշնային բժշկական բիոֆիզիկական կենտրոնի, Երևանի պետական համալսարանի, ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ սերտ համագործակցությամբ: Հայկական կողմի գիտական խումբը գլխավորում է ՀՀ ԳԱԱ բնագիտության բաժնի ղեկավար պրոֆեսոր Ռուբեն Հարությունյանը:
Կենսաբժշկության մեջ գերկարճ ազդակների կիրառումը կարող է հիմնովին փոխել բջջային և մոլեկուլային մակարդակներում ընթացող պրոցեսների մասին մեր ունեցած պատկերացումները: Գերկարճ ազդակները հնարավորություն են տալիս ապահովել ճառագայթման որոշակի չափաբաժնի ճշգրիտ տեղային ազդեցությունը ուռուցքների վրա՝ նվազագույնս ազդելով առողջ հյուսվածքների վրա: Եթե դիտարկենք բջիջների վրա կենսաբժշկական ազդեցությունների տևողությունը, ապա գերկարճ էլեկտրոնային ճառագայթումը կարող է ուռուցքների ճառագայթային թերապիայի բնագավառում հեղափոխություն կատարել:
Այս ծրագրի շրջանակներում փորձարարական հետազոտությունները իրականանալու են գերկարճ լազերային և էլեկտրոնային ազդակների կիրառմամբ: Գերկարճ էլեկտրոնային ճառագայթման փորձերը կիրականացվեն «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտում՝ ԱՐԵԱԼ արագացուցչի 2-5 ՄէՎ սուբպիկովայրկյանային տևողությամբ էլեկտրոնային ազդակներով:
Սույն թվականի հուլիսի 2-5-ը «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտում անցկացված «Գերարագ փնջեր և կիրառություններ» միջազգային աշխատաժողովի ընթացքում պրոֆեսոր Օսիպովի կողմից արդեն իսկ ներկայացվել են վերոնշյալ ծրագրի հիմնական կողմերը:
«ՔԵՆԴԼ» թիմը շնորհավորում է ծրագրի գիտական խմբի անդամներին և հավաստում է աջակցել ԱՐԵԱԼ արագացուցչի վրա առաջիկայում իրականացող փորձերին:

Новый проект по радиобиологическим исследованиям
Новый исследовательский проект Molecular and Cellular Effects of Ultrashort Pulsed Radiation”, представленный международной группой ученых, возглавляемой проф. А. Осиповым (Институт химической физики им. Н. Н. Семёнова РАН, Москва, Россия), одобрен Российским научным фондом. Проект будет осуществлен при тесном сотрудничестве Института химической физики им. Н. Н. Семёнова РАН, Московского физико-технического института, Федерального медицинского биофизического центра имени А. И. Бурназяна, Ереванского государственного университета, Института молекулярной биологии НАН РА и ИСИ ”КЕНДЛ”. Армянской группой руководит проф. Р. Арутюнян, глава отделения естественных наук НАН РА.
Применение ультракоротких импульсов в радиобиологии значительно изменит наше понимание процессов на клеточном и молекулярном уровнях. В радиобиологии ультракороткие импульсы обеспечивают точную индукцию с контролем дозы локальных воздействий на плотные опухоли с минимальным воздействием на здоровые ткани, причем время доставки мгновенной дозы меньше времени протекания многих химических реакций. По сравнению с временной шкалой радиобиологических эффектов в клетках, технология ультракороткого электронного облучения может совершить революцию в лечении опухолей.
В рамках этого проекта экспериментальные исследования будут проводиться с ультракороткими лазерными и электронными импульсами. Эксперименты по облучению ультрабыстрыми электронами будут проводиться в ИСИ ”КЕНДЛ” при использовании 2-5 МэВ субпикосекундных электронных импульсов.
Основные направления нового исследовательского проекта были представлены профессором А. Осиповым во время международного семинара ”Ультрабыстрые пучки и их применения”, проходившим 2-5 июля в ИСИ ”КЕНДЛ”.
Коллектив ”КЕНДЛ” поздравляет исследователей, работающих над проектом и заверяет, что будет оказывать всяческую поддержку при проведении экспериментов на АРЕАЛ.