Ստացվել է «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի առաջին էլեկտրոնային փունջը
2013թ.-ի դեկտեմբերի 20-ին, ժամը 17:36 «ԱՐԵԱԼ» գծային արագացուցչի վերահսկման սենյակի բոլոր դիագնոստիկ մոնիտորները գրանցեցին առաջին էլեկտրոնային փնջի առաջացումն ու արագացումը: «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ գիտնականներն ու ինժիներները անհամբեր սպասում էին այս օրվան: Այս իրադարձությանը նախորդել էին արագացուցչի հիմնական համակարգերի մի շարք հաջող փորձարկումներ և շահագործումներ:  «ԱՐԵԱԼ» (AREAL – Advanced Research Electron Accelerator Laboratory) արագացուցիչն իրենից ներկայացնում է լազերով ղեկավարվող ֆոտոէլեկտրոնային ԳԲՀ թնդանոթով գծային արագացուցիչ, որը օգտագործվում է մի քանի ՄԷՎ էներգիայով ռելյատիվիստիկ գերկարճ տևողությամբ լայնական փոքր փուլային ծավալով էլեկտրոնային փնջերի ստացման համար: Արագացուցիչը հնարավորություն է տալիս ժամանակակից հետազոտություններ կատարել արագացուցչային տեխնոլոգիաների, կոհերենտ ճառագայթման նոր աղբյուրների և գերարագ գիտությունների ուսումնասիրման բնագավառներում:
«Ես շնորհավորում եմ ինստիտուտի անձնակազմին և գիտական հանրությանը «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի բարեհաջող գործարկման կապակցությամբ»,-իր խոսքով ողջունեց գիտությունների պետական կոմիտեի նախագահ պրոֆեսոր Ս. Հարությունյանը: «Սա գիտական և տեխնոլոգիական բեկումնային իրադարձություն է ոչ միայն «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի, այլև ամբողջ երկրի համար: «ԱՐԵԱԼ»–ը նոր հորիզոններ է բացում արագացուցչային տեխնոլոգիաների վրա ժամանակակից փորձեր կատարելու և դրանք գիտության և ճարտարագիտության մեջ գործարկելու համար: Սա մի համակարգ է, որն ուղղված է դեպի ապագան, քանի որ գերարագ գործընթացների ուսումնասիրությունը մոտակա տասնամյակների ընթացքում առաջընթաց է կանխորոշելու նանոաշխարհի հասկացման մեջ: Շատ խրախուսող է այն, որ նախագիծը իրականացվել է Գերմանիայի և Շվեյցարիայի արագացուցչային կենտրոնների հետ սերտ համագործակցությամբ, որոնք փորձագիտական խորհրդատվությունից և ուսուցումից բացի, նաև ժամանակակից սարքավորումներ տրամադրմադրեցին մեզ»,-ավարտեց պրոֆեսոր Ս. Հարությունյանը:
«Սա կարևոր ձեռքբերում է այն գիտնականների և ինժեներների համար, որոնք աշխատում են «ԱՐԵԱԼ» նախագծի վրա»,- ասաց «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ տնօրեն Վ. Ցականովը: ««ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի գործարկմամբ ինստիտուտը մեծ քայլ է արել դեպի առաջատար արագացուցչային տեխնոլոգիաներ: Բացի այդ ստեղծվել է երիտասարդ գիտնականների և ինժեներների մի ուժեղ թիմ, որը ունակ է նախագծել, կառուցել և գործի դնել տարրական մասնիկների ժամանակակից արագացուցիչ: Հատուկ շնորհակալություն ենք հայտնում մեր գործընկերներին՝ ԴԵՍԻ արագացուցչային կենտրոնին (Գերմանիա) և Փոլ Շերեր ինստիտուտին (Շվեյցարիա) նրանց աջակցության և համագործակցության համար: Եվ, իհարկե, նախագիծը չէր կայանա առանց ՀՀ գիտությունների պետական կոմիտեի աջակցության:»,- հավելեց ինստիտուտի տնօրենը:
«Արագացուցչի գործարկումից և առաջին էլեկտրոնային փնջի ստացումից հետո նախատեսվում է տարբեր աշխատանքային ռեժիմներում փնջի պարամետրերի մի շարք փորձարարական չափումներ անցկացնել»,- ասաց «ԱՐԵԱԼ» նախագծի ղեկավար ֆ.մ.գ.թ. Բ. Գրիգորյանը: «Հունվարի կեսին արագացուցիչը կփակվի վերջնական բարելավումների և ենթահամակարգերի համալարման համար` հիմնվելով կատարված չափումների վրա: Շատ կարևոր է նշել, որ «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի ապագան ենթադրում է փնջի պարապետրերի անընդմեջ բարելավման գործընթաց, որը պահպանում է ուսումնասիրությունների արդիականության համապատասխանումը ժամանակակից միտումներին»,- հավաստիացրեց ֆ.մ.գ.թ. Բ. Գրիգորյանը:

Получен первый пучок на ускорителе АРЕАЛ
20-ого декабря 2013 года в 17:36 все диагностические мониторы в комнате контроля ускорителя АРЕАЛ зарегистрировали появление и ускорение первого электронного пучка. Ученые и инженеры ИСИ “КЕНДЛ” с нетерпением ждали этого дня. Этому событию предшествовали успешные испытания и эксплуатация основных систем ускорителя. АРЕАЛ – линейный ускоритель с лазерной высокочастотной пушкой, который позволяет получать релятивистские сверхкороткие прецизионные пучки электронов с энергией в несколько МэВ. Ускоритель дает возможность проводить новейшие исследования в сферах передовых ускорительных технологий, новых источников когерентного излучения, динамики сверхбыстрых процессов.
«Я поздравляю сотрудников института и научного сообщества с успешным запуском ускорителя АРЕАЛ,- приветствовал председатель Государственного комитета по науке проф. С. Арутюнян. –Это-научное и техническое достижение не только института “КЕНДЛ’’, но и всей страны. Ускоритель АРЕАЛ открывает новые горизонты для проведения новейших исследований в сфере ускорительных технологий и их применений в науке и технике. Это-система, которая ориентирована на будущее, потому что изучение сверхбыстрых процессов в ближайшее десятилетие определит прогресс в понимании наномиров. Очень обнадеживает тот факт, что проект был реализован в тесном сотрудничестве с ускорительными центрами Германии и Швейцарии, которые, помимо экспертной поддержки и обучения, также предоставили современное оборудование»,-заключил профессор С. Арутюнян.
«Это- очень важное достижение ученых и инженеров, которые работaют нaд проектом АРЕАЛ,- сказал директор ИСИ “КЕНДЛ” В. Цаканов. С запуском ускорителя АРЕАЛ институт сделал большой шаг вперед в области передовых ускорительных технологий. К тому же, создана сильная команда молодых ученых и инженеров, которая в силах проектировать, разрабатывать и эксплуатировать современные ускорители элементарных частиц. Особая благодарность нашим коллегам из ускорительного центра ДЕЗИ (Германия) и Института Пола Шеррера (Швейцария) за поддержку и сотрудничество. И, конечно же, проект не был бы реализирован без поддержки Государственного комитета по науке РА»,- добавил директор института.
«После ввода в действие ускорителя и регистрации первого пучка планируется провести сверхточные измерения параметров пучка в различных рабочих режимах,- сказал руководитель проекта АРЕАЛ, кандидат физико-математических наук Б. Григорян. – В середине января ускоритель будет отключен для окончательного усовершенствовавния и регулировки подсистем на основании выполненых измерений. Очень важно отметить, что будущее ускорителя АРЕАЛ предполагает непрерывный процесс улучшения параметров пучка в соответствии с современными тенденциями в исследованиях».