Փորձարարական հետազոտությունների անցկացման հայտերի ընդունման մրցույթ
ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարարության գիտության պետական կոմիտեն (www.scs.amբնական գիտություններ ու ինժեներություն և տեխնոլոգիա բնագավառներում հայտարել է «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի վրա փորձարարական հետազոտությունների անցկացման հայտերի ընդունման մրցույթ:
Հիմնական փորձարարկան սարքավորումներն են՝
• AREAL 5 ՄէՎ լազերով ղեկավորվող էլեկտրոնային արագացուցիչ
• DELTA լազերային սկանավորմամբ մանրադիտության կայան
• DELTA լազերով ղեկավարվող միկրոմշակման կայան
Հետազոտության բնագավառները ներառում են արագացուցչային և փնջային տեխնոլոգիաներ, ճառագայթային ֆիզիկա, նյութագիտություն և բնապահպանական գիտություններ, նանոգիտություն, նանոտեխնոլոգիա և գերարագ գիտություններ:
Փորձարարական մեթոդները ներառում են էլեկտրոնային դիֆրակցիա, մղում-գրանցում (pump-probe) փորձ, ժամանակային լուծողունակության փորձեր, իմպուլսային ռադիոլիզ, երկֆոտոն մանրադիտակ և եռաչափ միկրոմշակում:
Առաջարկների ընդունման վերջնաժամկետը 2014թ.-ի հունիսի 20-ն է: Մանրամասների համար այցելել՝ www.scs.am.

Call for Experimental Research Proposal
The State Committee of Science of the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia (www.scs.am) has announced the call for proposals on the experimental research at the Advanced Research Electron Accelerator Laboratory (AREAL) of the CANDLE Synchrotron Research Institute in the fields of “Natural sciences” and “Engineering and Technology”.
The main experimental setups comprise:
• AREAL 5 MeV laser driven electron accelerator
• DELTA laser scanning microscopy station
• DELTA laser driven micro fabrication station
The research fields cover accelerator and beam technology, radiation physics, life material and environmental sciences, nanoscience and nanotechnology and ultrafast sciences.
The experimental techniques include electron diffraction, pump-probe experiments, time-resolved experiments, pulsed radiolysis, two-photon microscopy and three-dimensional micro fabrications.
The proposal submission deadline is 20 June 2014. For additional information please visit www.scs.am.