Փորձարարական հետազոտությունների անցկացման հայտերի ընդունման մրցույթ
ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարարության գիտության պետական կոմիտեն (www.scs.amբնական գիտություններ ու ինժեներություն և տեխնոլոգիա բնագավառներում հայտարել է «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի վրա փորձարարական հետազոտությունների անցկացման հայտերի ընդունման մրցույթ:
Հիմնական փորձարարկան սարքավորումներն են՝
• AREAL 5 ՄէՎ լազերով ղեկավորվող էլեկտրոնային արագացուցիչ
• DELTA լազերային սկանավորմամբ մանրադիտության կայան
• DELTA լազերով ղեկավարվող միկրոմշակման կայան
Հետազոտության բնագավառները ներառում են արագացուցչային և փնջային տեխնոլոգիաներ, ճառագայթային ֆիզիկա, նյութագիտություն և բնապահպանական գիտություններ, նանոգիտություն, նանոտեխնոլոգիա և գերարագ գիտություններ:
Փորձարարական մեթոդները ներառում են էլեկտրոնային դիֆրակցիա, մղում-գրանցում (pump-probe) փորձ, ժամանակային լուծողունակության փորձեր, իմպուլսային ռադիոլիզ, երկֆոտոն մանրադիտակ և եռաչափ միկրոմշակում:
Առաջարկների ընդունման վերջնաժամկետը 2014թ.-ի հունիսի 20-ն է: Մանրամասների համար այցելել՝ www.scs.am.

Государственный комитет по науке Министерства образования и науки Республики Армения (ГКН МОН РА)(www.scs.am) об’явил о приеме заявок на проведение научно-исследовательских экспериментов на ускорителе АРЕАЛ в ИСИ “КЕНДЛ” по темам “Естественные науки”, “Инженерия и технология”.
Основные экспериментальные установки:
- 5 МэВ электронный лазерный ускоритель АРЕАЛ
- Станция лазерного сканирующего микроскопа лаборатории ДЕЛЬТА
- Станция микротехнологий лаборатории ДЕЛЬТА
Области исследования охватывают ускорительные и пучковые технологии, радиационную физику, материаловедение, нанотехнологии и науку о сверхбыстрых процессах.
Экспериментальные методы включают: дифракцию электронов, эксперимент имульса-регистрации (pump-probe), эксперименты с временным разрешением, импульсный радиолиз, двухфотонную микроскопию и трехмерную микротехнологию.
Крайний срок подачи заявок-20 июня 2014. Для получения более подробной информации посетите: www.scs.am.