Սույն թվականի դեկտեմբերի 3-5-ը «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում կայացավ Համբուրգի համալսարանի և «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի կողմից կազմակերպված աշխատաժողով՝ նվիրված «Հայ-գերմանական համատեղ գործնական դասընթացի» մշակմանը: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից «Արևելյան գործընկերության երկրներում և Ռուսաստանում քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության ընդլայնում» ծրագրի շրջանակներում աջակցություն ստացած այս նոր փորձարարական նախագիծը կսկսվի 2019թ.-ին, վերջինս նախատեսված է Համբուրգի համալսարանի և Հայաստանի բուհերի ուսանողների համար: Դասընթացներն իրականացվելու են ԱՐԵԱԼ արագացուցչի վրա և ինստիտուտի մի շարք այլ փորձարարական լաբորատորիաներում:
Աշխատաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին կրթական ծրագրի (արագացուցչային ֆիզիկա) մի շարք դասընթացները, որոնք են` փնջերի ֆիզիկա և դիագնոստիկա, գերբարձր հաճախության տեխնոլոգիաներ, վակուումի և մագնիսական դաշտի չափումներ և այլն:
Rohde & Schwarz International GmbH-ի (Գերմանիա) և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ միջև կնքված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում ընկերության ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Բերեսնևը ներկայացրեց «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտում ժամանակակից հեռահաղորդակցման և ղեկավարման, ԳԲՀ և միկրոալիքային սարքերով զբաղվող կրթական և վերապատրաստման համատեղ կենտրոնի ստեղծման առաջիկա մոտեցումները: Կրթական կենտրոնի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա «Գերարագ փնջեր և կիրառություններ» միջազգային գիտաժողովի ընթացքում (2-5 հուլիս 2019թ.):
«Սա լիովին նոր համագործակցություն է, որը կուժեղացնի «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի կրթական և հետազոտական կարողությունները և կնպաստի Համբուրգի համալսարանում և հայաստանյան կրթական հաստատություններում արագացուցչային ֆիզիկային առնչվող կրթական ծրագրերի բարելավմանը՝ «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտում առկա միջազգային մակարդակի գիտական սարքավորումների հասանելիության շնորհիվ», – նշեց Համբուրգի համալսարանի պրոֆեսոր Յորգ Ռոսբախը ՀՀ ԿԳՆ գիտությունների կոմիտե կատարած այցի ժամանակ:
«Առաջին անգամ Համբուրգի համալսարանի ուսանողները «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտում անցկացվող համատեղ ծրագրի ընթացքում իրականացրած փորձարարական աշխատանքների համար կրեդիտներ կստանան: Երկօրյա քննարկումներից հետո եկել ենք այն համոզման, որ համատեղ կրթական ծրագիրը կհամապատասխանի Համբուրգի համալսարանի փորձարարական ֆիզիկայի ինստիտուտի ամենաբարձր պահանջներին», – ավելացրեց պրոֆեսոր Վոլֆգանգ Հիլլերթը:
«Մենք ուրախ ենք հայ-գերմանական գիտական երկարատև համագործակցության համար: Այս նախաձեռնությունը Հայաստանում հետազոտողների նոր սերնդի և կրթական ծրագրերի բարելավման հնարավորություն է, այն խթանում է գերմանացի և հայ ուսանողների համագործակցությունը նրանց մասնագիտական գործունեության վաղ փուլում», – նշեց գիտության կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը:

Новая программа сотрудничества
3-5 декабря 2018 года в Институте синхротронных исследований “КЕНДЛ” состоялось рабочее совещание по проведению совместной программы “Армяно-германский практический курс по современной физике ускорителей для студентов”. Новый проект института “КЕНДЛ” и Гамбургского университета поддержан Федеральным министерством иностранных дел Германии в рамках программы “Расширение сотрудничества с гражданским обществом стран Восточного партнерства и России”. Новая экспериментальная программа для студентов будет реализована в 2019 году и предназначена для студентов Гамбургского университета и армянских вузов. Экспериментальная программа будет проводиться на электронном ускорителе AREAL и в исследовательских лабораториях института “КЕНДЛ”.
Во время совещания были представлены экспериментальные программы по различным направлениям современной физики ускорителей, включая физику лазерных источников релятивистских электронов, физику  и диагностику электронных пучков,  динамику  ультракоротких лазеров, радиочастотные технологии, вакуумные и магнитные измерения. Следуя меморандуму о сотрудничестве между компанией Rohde & Schwarz и “КЕНДЛ”, были представлены также основные подходы к созданию нового совместного учебно-исследовательского центра “Телекоммуникационные, контрольные, радиочастотные и микроволновые устройства в ускорителях” в институте “КЕНДЛ”. Новый учебный центр планируется открыть в июле 2019 года во время проведения международной конференции “Ультрабыстрые пучки и их применения”.
“Это совершенно новый вид сотрудничества, который предполагает усиление и развитие образовательных и исследовательских возможностей Гамбургского и Ереванского университетов в области современной физики ускорителей через доступ студентов к научной инфраструктуре мирового класса в “КЕНДЛ” и проведение современных экспериментальных исследований’’, – сказал проф. Йорг Россбах во время встречи в государственном Комитете по науке РА.
“Впервые студенты Гамбургского университета будут выполнять экспериментальную работу и получать кредиты на совместных практических курсах в институте “КЕНДЛ”,- говорит проф. Вольфганг Хиллерт. – Мы ознакомились с уровнем исследований в институте “КЕНДЛ” и его экспериментальными возможностями и уверены, что курс будет отвечать самым высоким требованиям Института экспериментальной физики Гамбургского университета”.
“Мы с глубоким удовлетворением констатируем высокий уровень сотрудничества между немецкими и армянскими учеными, и эта новая инициатива открывает большие перспективы для подготовки нового поколения ученых в интернациональной команде и улучшения образовательных программ в Армении”, – сказал председатель государственного Комитета по науке, проф. Самвел Арутюнян. – Ценность этой инициативы выходит далеко за рамки образовательной программы, способствуя сотрудничеству между немецкими и армянскими учеными уже на ранней стадии их карьеры”.