Վասիլի Ցականովը պարգևատրվել է Գիտության կոմիտեի Ոսկե մեդալով
ՀՀ գիտության կոմիտեի նախագահի 2019թ. սեպտեմբերի 2-ի N 31-Ա/Ք հրամանով Վասիլի Մկրտիչի Ցականովին` արագացուցչային ֆիզիկայի արդիական խնդիրների հետազոտություններում ձեռքբերումների ու ակնառու նվաճումների, միջազգային համագործակցության զարգացման, գիտական կադրերի պատրաստման գործում ունեցած մեծ ավանդի, ինչպես նաև ծննդյան 60-ամյակի կապակցությամբ շնորհվել է Գիտության կոմիտեի Ոսկե մեդալ:
Վ. Ցականովը իր գիտական գործունեությունը սկսել է 1981թ.-ին Երևանի Ֆիզիկայի Ինստիտուտում` Ռոստովի Պետական Համալսարանը ավարտելուց հետո: 1990թ.-ին, պրոֆեսոր Է. Լազիևի ղեկավարությամբ, պաշտպանել է լիցքավորված մասնիկների արագացման նոր մեթոդներին նվիրված թեկնածուական աշխատանք: 90-ականներին Վ. Ցականովը Դարմշտատի Տեխնիկական Համալսարանում և Գերմանիայի «ԴԵՍԻ» արագացուցչային կենտրոնում (Համբուրգ) եղել է հրավիրված գիտնական: 1998թ.-ին նա պաշտպանում է գծային արագացուցիչներում փնջերի ֆիզիկայի ուսումնասիրմանը նվիրված իր դոկտորական աշխատանքը և Երևանի Ֆիզիկայի Ինստիտուտում ստեղծում «Փնջերի ֆիզիկա» գիտական խումբը: 2002թ.-ին նրա գլխավորությամբ մշակվում է երրորդ սերնդի սինքրոտրոնային լույսի «ՔԵՆԴԼ» նախագիծը և, համապատասխանաբար, ստեղծվում է «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտը: 2006-2012թթ. Վ. Ցականովը ղեկավարում է նաև Երևանի Պետական Համալսարանի «Միջուկային ֆիզիկա» բաժինը: 2011թ.-ին ընտրվում է Ապագա Արագացուցիչների Միջազգային Կոմիտեի (ICFA) անդամ: 2012-2015թթ. նա ղեկավարում է ԱՐԵԱԼ լազերով ղեկավարվող էլեկտրոնային գծային արագացուցչի նախագծումն ու կառուցումը: Հետագայում ԱՐԵԱԼ արագացուցչային համալիրում նախատեսվում է ստեղծել ազատ էլեկտրոնային լազեր, որը ավարտին կհասցվի 2020-2022թթ.:
Ընկերներն ու գործընկերները շնորհավորում են Վ. Ցականովին` մաղթելով նրան հետագա ձեռքբերումներ և հաջողություններ:

Василий Цаканов награжден медалью Комитета по науке РА
За значительный вклад в развитие ускорительной физики, международного сотрудничества, подготовку научных кадров и в связи с 60-летием директор института синхротронных исследований “КЕНДЛ” проф. Василий Мкртычевич Цаканов награжден Золотой медалью Комитета по науке.
В. М. Цаканов начал свою научную деятельность в Ереванском физическом институте в 1981 году после окончания Ростовского государственного университета. В 1990 году он защищает кандидатскую диссертацию по новым методам ускорения заряженных частиц под руководством проф. Эдуарда Лазиева. В 90-х годах В. Цаканов-приглашенный ученый в Техническом университете Дармштадта, затем в немецком ускорительном центре ДЕЗИ (Гамбург), где его научная деятельность связана с физикой электронных пучков в электрон-позитронных коллайдерах и лазерах на свободных электронах.  В 1998 году он защищает докторскую диссертацию по этой теме и организует группу физики пучков в Ереванском физическом институте. В 2002 году под его руководством разрабатывается проект источника синхротронного излучения третьего поколения КЕНДЛ в Армении и создается одноименный институт. В 2006-2012 годах он возглавляет кафедру ядерной физики Ереванского государственного университета. В 2011 году В. Цаканов избирается в международную комиссию по будущим ускорителям. В 2012–2015 годах под его руководством в институте сооружается линейный ускоритель с лазерной высокочастотной пушкой для экспериментальных исследований сверхбыстрых процессов. Дальнейшее развитие ускорителя АРЕАЛ связано с созданием лазера на свободных электронах, которое планируется завершить в 2020-2022 годах.
Друзья и коллеги сердечно поздравляют Василия Цаканова с юбилеем и высокой наградой и желают дальнейших творческих успехов.