Ժամանակակից միտումներ ռադիոկենսաբանության և ֆիզիոլոգիայի բնագավառներում
Սույն թվականի հունիսի 1-2-ը ՌԴ Դուբնա քաղաքում տեղի ունեցավ Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի (ՄՀՄԻ) կողմից կազմակերպված «Ժամանակակից միտումներ ռադիոկենսաբանության և ֆիզիոլոգիայի բնագավառներում» միջազգային գիտաժողովը: Գիտաժողովը նվիրված էր ՄՀՄԻ կազմավորման 60 ամյակին:
Գիտաժողովի ընթացքում ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի գենետիկայի և բջջաբանության ամբիոնի վարիչ, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից-անդամ պրոֆ. Ռ. Հարությունյանի կողմից զեկուցվել են «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի վրա վնասված ԴՆԹ-ով բջիջների շուրջ կատարված փորձերի արդյունքները:
ՄՀՄԻ շաբաթաթերթին տված հարցազրույցում (http://wwwinfo.jinr.ru/jinrmag/2016/25/ko25.htm) պրոֆ. Ռ. Հարությունյանը նշել է. «Ինձ համար մեծ պատիվ է գտնվել այստեղ: Մեր համագործակցությունը ռուս կենսաբանների և բժիշկների հետ տասնամյակների պատմություն ունի: Մենք, կարելի է ասել, ռուսական գիտական դպրոցների օտարերկրյա կլոնն ենք հանդիսանում: Բարդ 1950-1960-ականներին ֆիզիկներն այն միակ մարդիկ էին, ովքեր օգնության ձեռք մեկնեցի գենետիկներին. ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Հայաստանի ֆիզիկական ինստիտուտներում մի շարք գենետիկ լաբորատորիաներ ստեղծվեցին: ՄՀՄԻ և Հայաստանի ռադիոկենսաբանների միջև երկար տարիների ամուր համագործակցություն է հաստատվել: Քանի որ ժամանակակից հետազոտությունները հիմնականում առնչվում են կյանքի մասին գիտություններին, դրանք մատնանշում են ռադիոկենսաբանության զարգացման հեռանկարների անհրաժեշտությունը:
Մենք ՄՀՄԻ ճառագայթային կենսաբանության լաբորատորիայի հետ երկար տարիների սերտ և եղբայրական համագործակցություն ունենք: Գիտաժողովի ընթացքում գնահատվել են մի շարք հետազոտությունների նոր արդյունքներ և դրանց իրականացման հեռանկարներ: Այստեղ տիրող մթնոլորտը ինձ հիշեցրեց 2014թ.-ին տիեզերական կենսաբանությանը և ռադիոկենսաբանությանը նվիրված մի շատ հետաքրքիր գիտաժողով, որը կազմակերպվել էր ի հիշատակ ակադեմիկոս Ալեքսեյ Սիսակյանի: Եթե ամփոփելու լինենք այսօրվա արդյունքները, ապա քննարկվել են ոչ միայն մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության ժամանակակից մեթոդների կիրառմամբ տարբեր տիպի ճառագայթների ազդեցությունների վերաբերյալ հարցեր, այլև երկարաժամկետ տիեզերական թռիչքների ընթացքում դրանց էքստրապոլյացիայի հնարավորությունները կապված անվտանգության հարցերի հետ:
Իրականում սա առաջին անգամն է, որ ներկայացնում եմ ԴՆԹ «կոմետների» մեթոդի կիրառմամբ (միաբջիջների էլեկտրաֆորեզ) «ԱՐԵԱԼ» գծային արագացուցչի վրա իրականացված մոլեկուլային գենետիկ ուսումնասիրություններում ռելյատիվիստիկ էլեկտրոնային փնջերի ազդեցությունների արդյունքները: «ԱՐԵԱԼ»-ը 2014թ.-ին ՀՀ Գիտության պետական կոմիտեի օգնությամբ ստեղծված «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտի՝ միջուկային ֆիզիկայով զբաղվող գիտնականների ձեռքբերումն է: Այն նախատեսված է փոքր էմիտանսով գերկարճ էլեկտրոնային փնջեր արձակելու և արագացնելու համար: Մեր ուսումնասիրության ընթացքում փորձել ենք պարզել, թե ինչպիսի ազդեցություններ են թողնում ուժգնության և հաճախականության տարբեր արժեքներ ունեցող էլեկտրոնային փնջերը: Ես ներկայացրել եմ ԴՆԹ-ի վնասման գնահատման մեջ էպիգենետիկական ազդեցության դերի հետ կապված մեր պլանները: Բացի այդ, մեր գործընկերների հետ մի շարք հանդիպումներ և քննարկումներ են անցկացվել: ՄՀՄԻ ճառագայթային կենսաբանության լաբորատորիայի տնօրեն, ՌԳԱ թղթակից-անդամ Եվգենի Կրասավինը մեզ ներկայացրեց «աստղակենսաբանության» ապշեցուցիչ արդյունքները և հետազոտական հեռանկարները: Այս տեսակ գիտաժողովները և հանդիպումները շատ կարևոր են նոր գաղափարների և արդյունքների փոխանակման համար, անհամբերությամբ սպասում ենք նորանոր հանդիպումների»:

Современные направления в радиобиологии и физиологии
1-2 июня в Дубне состоялась международная конференция “Современные направления в радиобиологии и физиологии”, которую организовали ЛРБ ОИЯИ и Научный совет по радиобиологии РАН. Конференция была организована в честь 60-летия ОИЯИ.
Результаты экспериментов с ДНК, проведенных на ускорителе АРЕАЛ института “КЕНДЛ”, были представлены зав. каф. генетики и цитологии факультета биологии  ЕГУ проф. Рубеном Арутюняном.
В своем интервью еженедельнику ОИЯИ (http://wwwinfo.jinr.ru/jinrmag/2016/25/ko25.htm) проф. Арутюнян отметил: ”Для меня огромная честь присутствовать здесь. Наше сотрудничество с биологами и медиками России длится десятилетия. Мы, во многом, – зарубежные клоны российских научных школ. В тяжелые 1950-1960-е именно физики подали руку помощи генетикам: и в России, и в Армении при физических институтах были организованы генетические лаборатории. С радиобиологами ОИЯИ в Армении прочное и долгое взаимодействие. А современные исследования все больше связаны с жизнью, они демонстрируют необходимость и перспективность радиобиологии.
Нас связывают многие годы сотрудничества с дружелюбной и мощной Лабораторией радиационной биологии ОИЯИ. На конференции было представлено много новых результатов исследований и оценивались перспективы их внедрения. Я невольно вспоминал здесь интересную конференцию 2014 года по радиобиологии и космической биологии памяти академика Алексея Норайровича Сисакяна. Если попытаться обобщить итоги с позиций сегодняшнего дня, на конференции были не только затронуты вопросы оценки действия различных типов излучений с применением современных методов молекулярной и клеточной биологии, но и обсуждалась возможность их экстраполяции к проблемам безопасности при длительных космических перелетах.
Сам я впервые представил результаты нашей работы по изучению эффектов действия релятивистских пучков электронов в молекулярно-генетических исследованиях с применением метода ДНК-комет (электрофореза отдельных клеток) на новом линейном ускорителе АРЕАЛ. Ускоритель АРЕАЛ Института синхротронных исследований КЕНДЛ – достижение наших физиков-ядерщиков, он вошел в строй в 2014 году при огромной поддержке Государственного комитета по науке Армении, предназначен для генерирования и ускорения сверхкоротких электронных пучков с малым эмиттансом. В нашем докладе мы сравнивали индуцированные пучками электронов повреждения ДНК нормальных культур клеток с опухолевыми, анализировали эффекты при различных значениях мощности и частот пучков электронов. Я рассказал о наших планах изучения роли эпигенетических эффектов при оценке повреждений ДНК. Еще было много встреч и обсуждений с коллегами. Директор ЛРБ член-корреспондент РАН Евгений Александрович Красавин познакомил с удивительными “астробиологическими” результатами и перспективами исследований. Подобные конференции и встречи чрезвычайно полезны для обмена идеями и результатами, будем с интересом ждать новых!”.