Ժամանակակից միտումներ ռադիոկենսաբանության և ֆիզիոլոգիայի բնագավառներում
Սույն թվականի հունիսի 1-2-ը ՌԴ Դուբնա քաղաքում տեղի ունեցավ Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտի (ՄՀՄԻ) կողմից կազմակերպված «Ժամանակակից միտումներ ռադիոկենսաբանության և ֆիզիոլոգիայի բնագավառներում» միջազգային գիտաժողովը: Գիտաժողովը նվիրված էր ՄՀՄԻ կազմավորման 60 ամյակին:
Գիտաժողովի ընթացքում ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի գենետիկայի և բջջաբանության ամբիոնի վարիչ, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից-անդամ պրոֆ. Ռ. Հարությունյանի կողմից զեկուցվել են «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի վրա վնասված ԴՆԹ-ով բջիջների շուրջ կատարված փորձերի արդյունքները:
ՄՀՄԻ շաբաթաթերթին տված հարցազրույցում (http://wwwinfo.jinr.ru/jinrmag/2016/25/ko25.htm) պրոֆ. Ռ. Հարությունյանը նշել է. «Ինձ համար մեծ պատիվ է գտնվել այստեղ: Մեր համագործակցությունը ռուս կենսաբանների և բժիշկների հետ տասնամյակների պատմություն ունի: Մենք, կարելի է ասել, ռուսական գիտական դպրոցների օտարերկրյա կլոնն ենք հանդիսանում: Բարդ 1950-1960-ականներին ֆիզիկներն այն միակ մարդիկ էին, ովքեր օգնության ձեռք մեկնեցի գենետիկներին. ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Հայաստանի ֆիզիկական ինստիտուտներում մի շարք գենետիկ լաբորատորիաներ ստեղծվեցին: ՄՀՄԻ և Հայաստանի ռադիոկենսաբանների միջև երկար տարիների ամուր համագործակցություն է հաստատվել: Քանի որ ժամանակակից հետազոտությունները հիմնականում առնչվում են կյանքի մասին գիտություններին, դրանք մատնանշում են ռադիոկենսաբանության զարգացման հեռանկարների անհրաժեշտությունը:
Մենք ՄՀՄԻ ճառագայթային կենսաբանության լաբորատորիայի հետ երկար տարիների սերտ և եղբայրական համագործակցություն ունենք: Գիտաժողովի ընթացքում գնահատվել են մի շարք հետազոտությունների նոր արդյունքներ և դրանց իրականացման հեռանկարներ: Այստեղ տիրող մթնոլորտը ինձ հիշեցրեց 2014թ.-ին տիեզերական կենսաբանությանը և ռադիոկենսաբանությանը նվիրված մի շատ հետաքրքիր գիտաժողով, որը կազմակերպվել էր ի հիշատակ ակադեմիկոս Ալեքսեյ Սիսակյանի: Եթե ամփոփելու լինենք այսօրվա արդյունքները, ապա քննարկվել են ոչ միայն մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության ժամանակակից մեթոդների կիրառմամբ տարբեր տիպի ճառագայթների ազդեցությունների վերաբերյալ հարցեր, այլև երկարաժամկետ տիեզերական թռիչքների ընթացքում դրանց էքստրապոլյացիայի հնարավորությունները կապված անվտանգության հարցերի հետ:
Իրականում սա առաջին անգամն է, որ ներկայացնում եմ ԴՆԹ «կոմետների» մեթոդի կիրառմամբ (միաբջիջների էլեկտրաֆորեզ) «ԱՐԵԱԼ» գծային արագացուցչի վրա իրականացված մոլեկուլային գենետիկ ուսումնասիրություններում ռելյատիվիստիկ էլեկտրոնային փնջերի ազդեցությունների արդյունքները: «ԱՐԵԱԼ»-ը 2014թ.-ին ՀՀ Գիտության պետական կոմիտեի օգնությամբ ստեղծված «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտի՝ միջուկային ֆիզիկայով զբաղվող գիտնականների ձեռքբերումն է: Այն նախատեսված է փոքր էմիտանսով գերկարճ էլեկտրոնային փնջեր արձակելու և արագացնելու համար: Մեր ուսումնասիրության ընթացքում փորձել ենք պարզել, թե ինչպիսի ազդեցություններ են թողնում ուժգնության և հաճախականության տարբեր արժեքներ ունեցող էլեկտրոնային փնջերը: Ես ներկայացրել եմ ԴՆԹ-ի վնասման գնահատման մեջ էպիգենետիկական ազդեցության դերի հետ կապված մեր պլանները: Բացի այդ, մեր գործընկերների հետ մի շարք հանդիպումներ և քննարկումներ են անցկացվել: ՄՀՄԻ ճառագայթային կենսաբանության լաբորատորիայի տնօրեն, ՌԳԱ թղթակից-անդամ Եվգենի Կրասավինը մեզ ներկայացրեց «աստղակենսաբանության» ապշեցուցիչ արդյունքները և հետազոտական հեռանկարները: Այս տեսակ գիտաժողովները և հանդիպումները շատ կարևոր են նոր գաղափարների և արդյունքների փոխանակման համար, անհամբերությամբ սպասում ենք նորանոր հանդիպումների»:

Modern Trends in Radiobiology and Physiology
On June 1-2, the international conference “Modern Trends in Radiobiology and Physiology” was held in JINR, Dubna (Russia). The conference was devoted to the 60th anniversary of JINR.
The experimental results of DNA damage and repair, obtained by ultra-short relativistic electron beams of AREAL facility at CANDLE Institute, were presented by the head of Genetics and Cytology Chair Prof. Rouben M. Aroutiounian (Faculty of Biology, Yerevan State University).
In his interview to JINR weekly (http://wwwinfo.jinr.ru/jinrmag/2016/25/ko25.htm) Prof. Aroutiounian stated, “It is a great honor for me to be here. Our cooperation with Russian biologists and doctors lasts for decades. We are in many respects the foreign clones of Russian scientific schools. In the difficult 1950-1960s the physics were the ones to give a helping hand to the geneticists: genetic laboratories were organized at physical institutes both in Russia and Armenia. There is a very firm and long lasting cooperation between radiobiologists of Armenia and JINR. Since, modern researches are mostly associated with life sciences, they demonstrate the need and perspectives of radiobiology.
We have a very long history of cooperation with friendly and powerful JINR Laboratory of Radiation Biology. A lot of newly obtained research results and their implementation prospects have been assessed during the conference. The atmosphere present here reminded me of a very interesting conference held in 2014 on radiobiology and space biology in memory of Academician Alexey Sisakyan. If we try to summarize the results of today’s conference, then, both the issues of different types of radiation effect with the application of molecular and cell biology modern methods and their extrapolation possibilities to security problems during long space flights have been touched upon.
Actually, this is the first time I am representing the results of our research on the study of relativistic electron beam effects in molecular genetic studies with the application of DNA comet method (single cell electrophoresis) carried out on AREAL linear accelerator. AREAL (Advanced Research Electron Accelerator Laboratory) is the attainment of our nuclear physicists of CANDLE Synchrotron Research Institute which was implemented in 2014 by a great support of RA State committee of science. It is designed for generation and acceleration of ultra-short electron bunches with low emittance. In our research we have tried to analyze the effects of electron beams having different power and frequency values. I have introduced our plans regarding the study of epigenetic effects role in the evaluation of DNA damage. Moreover, a number of meetings and discussions were held with our colleagues. The RAS Corresponding Member, LRB JINR director Evgeny A. Krasavin introduced us the amazing “astrobiology” results and the research perspectives. Such kind of conferences and meetings are very essential for idea and result exchange, looking forward for the next ones!”