Հեռանկարային համագործակցություն գործընկեր համալսարանի հետ
Ամփոփվել է Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի և «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտի մեկամյա համագործակցությունը, որի հիմնական նպատակն է, որպես գործընկեր կազմակերպություն, աջակցել «Կրթության բարելավում» ծրագրի Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի երկրորդ հիմնական շրջափուլով ԵՊԲՀ կողմից իրականացվող «Ուղեղի հիմնարար հետազոտությունների գիտակրթական կենտրոն» դրամաշնորհային ծրագրի պատշաճ իրականացման գործընթացին:
2019 թվականին կնքված փոխըմբռնման հուշագրով երկու կազմակերպությունների միջև հիմնվեց միջդիսցիպլինար համագործակցություն, որի շրջանակներում գրանցվեց առաջին շոշափելի ձեռքբերումը. ՀՀ ԿԳՄՍՆ գիտության կոմիտեի կողմից կազմակերպված գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության պայմանագրային ֆինանսավորման նպատակով «երիտասարդ գիտաշխատողների հետազոտություների աջակցության ծրագիր – 2019» մրցույթի արդյունքում ֆինանսավորման երաշխավորվեց մեր ինստիտուտի կողմից ներկայացված «Սինապտիկ դինամիկության մեխանիզմներն առնետների իշեմիկ կաթվածի ժամանակ in vivo» գիտական թեման, որում որպես երիտասարդ հետազոտող ընդգրված է ԵՊԲՀ նեյրոգիտության լաբորատորիայի կրտսեր գիտաշխատող, ասպիրանտ Սենիկ Մատինյանը: Համագործակցության շրջանակներում վերջինս անցել է վերապատրաստման ծրագիր՝ մասնակցելով մի շարք հետազոտական աշխատանքների՝ կաթվածի կենդանական մոդելի ստացում, կաթվածի կենդանական մոդելի դեպքում ուղեղային արյան շրջանառության գնահատում՝ երկֆոտոնային մանրադիտակով սպեցիֆիկ ներկանյութերի կիրառմամբ:
Համագործակցության արդյունքներն արժանացել են երկկողմ դրական գնահատականի, ինչը թույլ է տալիս հավատալու, որ այն կընդլայնվի՝ հետագայում ներառելով գիտակրթական տարբեր հարթակներ:

Prospective Cooperation with Partner University
The one-year cooperation between Yerevan State Medical University after Mkhitar Heratsi and “CANDLE” Synchrotron research institute is summarized. The main goal of this cooperation is to support the proper implementation of the grant program “Scientific-Educational Center for Fundamental Brain Research” implemented under the second main stage of the “Education Improvement” program of Competitive Innovation Fund.
Within the frames of the Memorandum of Understanding signed in 2019, an interdisciplinary cooperation between the two organizations was established and the first achievement was obtained. The project “Mechanisms of Synaptic Dynamics of Ischemia in Animal Model of Ischemic Stroke in vivo” received funding from the Science Committee of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of RA within the “Young Scientists Research Assistance Program – 2019″. Senik Matinyan, junior researcher of YSMU Neuroscience Laboratory, is involved in the project as a member of the research team. This cooperation ensured his participation in training programs on development of animal model of ischemic stroke and assessment of cerebral blood changes via two-photon microscope.
The outcomes of the cooperation have received approval from both sides and make us believe that it will be expanded and include various scientific and educational platforms.