ՀՀ ԿԳՆ Գիտության Պետական Կոմիտեն հայտարարել է «ԱՐԵԱԼ» գծային արագացուցչի վրա հետազոտությունների իրականացման նպատակով գիտական հայտերի նոր մրցույթ (http://scs.am/am/6c58ecc051e8565695584769): Մրցույթը նպատակ ունի բնական գիտությունների լայն շրջանակով զարգացնել «ԱՐԵԱԼ» հետազոտական համալիրում փորձարարական ուսումնասիրություները՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կյանքի մասին գիտության, նյութագիտության, բիո և նանոտեխնոլոգիաների զարգացմանը: Փորձարարական նախագծերի տևողությունը 1-2 տարի է: Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը մայիսի 15-ն է:
Սա գիտության պետական կոմիտեի ռազմավարական այն որոշումներից է, որն ուղղված է արագացուցչի վրա առաջադեմ հետազոտական աշխատանքներ կատարող գիտական հանրություն ստեղծելուն: Այն կնպաստի «ԱՐԵԱԼ» համալիրում նոր գիտական ձեռքբերումների, ինչպես նաև «ԱՐԵԱԼ»-ի՝ որպես գերարագ գիտությունների և տեխնոլոգիաների կենտրոնի զարգացմանը:
Գիտության պետական կոմիտեի կողմից հայտարարված նախորդ ծրագիրը հաջողությամբ ավարտվել է Երևանի պետական համալսարանի, Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտի, Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի կողմից:

Экспериментальная программа на АРЕАЛ 2017
ГКН МОН РА объявил новый конкурс о проведении экспериментальных исследований на линейном ускорителе АРЕАЛ (http://scs.am/am/6c58ecc051e8565695584769). Цель данного конкурса – проведение экспериментальных исследований в различных областях естественных наук, в особенности в науках о жизни и материаловедении, а также развитие био- и нанотехнологий. Продолжительность проекта 1-2 года. Крайний срок подачи заявок – 15.05.2017.
Объявление ГКН является важным стратегическим решением, направленным на создание крепкого научного сообщества для успешной реализации программы передовых экспериментальных исследований на АРЕАЛ, что приведет к новым научным достижениям в области ультрабыстрых наук и технологий.
Предыдущая экспериментальная программа, в которой приняли участие исследовательские группы из ЕГУ, ЕрФИ, ИМБ, НПУА, ИСИ “КЕНДЛ”, успешно завершена.