2016թ.-ի հունվարի 15-31 ընկած ժամանակահատվածում հանդիպումներ տեղի ունեցան «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ անձնակազմի և Երևանի Պետական Համալսարանի, Հայաստանի Ազգային Պոլիտեխնիկական Համալսարանի, Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (Երևանի Ֆիզիկայի Ինստիտուտ), Ճառագայթային Բժշկության և Այրվածքների Գիտական Կենտրոնի, ՀՀ ԳԱԱ Կենսատեխնոլոգիայի ինստիտուտի, Մոլեկուլային Կենսաբանության և Ֆիզիկական Հետազոտությունների Ինստիտուտների հետազոտական խմբերի միջև: Քննարկվեցին «ԱՐԵԱԼ» և «ԴԵԼՏԱ» փորձարարական կայաններում իրականացվելիք նոր գիտական հայտերը: Վերջիններս ընդգրկում են ֆիզիկայի, կենսաբանության, նյութագիտության, կյանքի և շրջակա միջավայրի մասին գիտությունների տարբեր բնագավառներ:
«ԱՐԵԱԼ»-ը (AREAL – Advanced Research Electron Accelerator Laboratory) լազերով ղեկավարվող արագացուցիչ է, որը օգտագործում են 5 ՄԷՎ էներգիայով գերկարճ (սուբպիկովայրկյանային) էլեկտրոնային փնջեր ստանալու համար:
«ԴԵԼՏԱ»-ն (DELTA- Dedicated Experimental Lines for Time Resolved Analysis) լազերով ղեկավարվող երկֆոտոն մանրադիտակի և միկրոմշակման կայաններով լաբորատորիա է:
Գիտական խմբերը ծանոթացան «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ հիմնական փորձարարական սարքավորումներին: Քննարկվեցին նաև առաջիկա փորձերի տեխնիկական մանրամասները (կազմակերպչական հարցեր, ժամանակացույց, «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ մասնագետների և փորձարարների միջև կապի հաստատում, պահանջվող նյութեր և սարքավորումներ):
Նոր առաջադրված հայտերի հետ մեկտեղ «ԱՐԵԱԼ» և «ԴԵԼՏԱ» փորձարարական կայաններում աշխատող հետազոտական խմբերի ընդհանուր թիվը, այսպիսով, հասավ 18-ի (ընդամենը՝ 26 հետազոտական նախագիծ):

Meetings with Research Groups
Within the period of 15-31 January 2016 a number of meetings between CANDLE staff and Yerevan State University, National Polytechnic University of Armenia, Yerevan Physics Institute, Scientific Center of Radiation Medicine and Burns, Institute of Biotechnology, Institute of Molecular Biology and Institute of Physical Researches of NAN RA research groups took place. The new scientific proposals for the experimental research at AREAL and DELTA facilities have been discussed. The proposals cover diverse fields of physics, biology, materials, life and environmental sciences.
AREAL – Advanced Research Electron Accelerator Laboratory – is a 5 MeV laser driven accelerator for generation of precise ultrashort (subpicosecond) electron beams.
DELTA- Dedicated Experimental Lines for Time Resolved Analysis – is a laboratory with a laser driven two-photon microscopy and microfabrication stations.
The scientific groups got acquainted with the main experimental setups of CANDLE SRI. Technical details of up-coming experiments have been discussed, including the organizational aspects, time schedule, the contact between CANDLE specialists and users, required materials and apparatus.
With the new set of proposals, the total number of research groups, involved in the experiments carried out at AREAL and DELTA facilities, has reached 18 (26 research projects in total).