2016թ.-ի հունվարի 15-31 ընկած ժամանակահատվածում հանդիպումներ տեղի ունեցան «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ անձնակազմի և Երևանի Պետական Համալսարանի, Հայաստանի Ազգային Պոլիտեխնիկական Համալսարանի, Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (Երևանի Ֆիզիկայի Ինստիտուտ), Ճառագայթային Բժշկության և Այրվածքների Գիտական Կենտրոնի, ՀՀ ԳԱԱ Կենսատեխնոլոգիայի ինստիտուտի, Մոլեկուլային Կենսաբանության և Ֆիզիկական Հետազոտությունների Ինստիտուտների հետազոտական խմբերի միջև: Քննարկվեցին «ԱՐԵԱԼ» և «ԴԵԼՏԱ» փորձարարական կայաններում իրականացվելիք նոր գիտական հայտերը: Վերջիններս ընդգրկում են ֆիզիկայի, կենսաբանության, նյութագիտության, կյանքի և շրջակա միջավայրի մասին գիտությունների տարբեր բնագավառներ:
«ԱՐԵԱԼ»-ը (AREAL – Advanced Research Electron Accelerator Laboratory) լազերով ղեկավարվող արագացուցիչ է, որը օգտագործում են 5 ՄԷՎ էներգիայով գերկարճ (սուբպիկովայրկյանային) էլեկտրոնային փնջեր ստանալու համար:
«ԴԵԼՏԱ»-ն (DELTA- Dedicated Experimental Lines for Time Resolved Analysis) լազերով ղեկավարվող երկֆոտոն մանրադիտակի և միկրոմշակման կայաններով լաբորատորիա է:
Գիտական խմբերը ծանոթացան «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ հիմնական փորձարարական սարքավորումներին: Քննարկվեցին նաև առաջիկա փորձերի տեխնիկական մանրամասները (կազմակերպչական հարցեր, ժամանակացույց, «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ մասնագետների և փորձարարների միջև կապի հաստատում, պահանջվող նյութեր և սարքավորումներ):
Նոր առաջադրված հայտերի հետ մեկտեղ «ԱՐԵԱԼ» և «ԴԵԼՏԱ» փորձարարական կայաններում աշխատող հետազոտական խմբերի ընդհանուր թիվը, այսպիսով, հասավ 18-ի (ընդամենը՝ 26 հետազոտական նախագիծ):

В период 15-31 января 2016г. состоялись встречи коллектива КЕНДЛ с сотрудниками ЕГУ, НПУА, ЕрФИ, Научного центра радиационной медицины и ожогов, Института биотехнологий, Института молекулярной биологии и Института физических исследований НАН РА. Были обсуждены новые предложения по проведению экспериментальных исследований на АРЕАЛ и ДЕЛЬТА. Предложения включили в себя различные области физики, биологии, материаловедения, наук об окружающей среде.
АРЕАЛ – лазерный ускоритель для генерации прецизионных ультракоротких пучков электронов с энергией 5 МэВ.
ДЕЛЬТА – лаборатория с лазерными станциями двухфотонной микроскопии и микротехнологии.
Научные группы ознакомились с основными экспериментальными установками ИСИ “КЕНДЛ”. Были обсуждены технические детали предстоящих экспериментов, организационные аспекты, график работ, вопросы, касающиеся необходимых материалов и приборов.
На АРЕАЛ и в ДЕЛЬТА будут проводить эксперименты 18 исследовательких групп (в общей сложности 26 исследовательских проектов).