Դիլիջանի միջազգային դպրոցի այցը «ՔԵՆԴԼ»
Սույն թվականի նոյեմբերի 13-ին Դիլիջանի միջազգային դպրոցի ավելի քան 30 սան այցելեցին «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ: UWC-ն (United World Colleges, Միացյալ համաշխարհային քոլեջներ) գլոբալ կրթական շարժում է, որը կրթությունը վերածում է մարդկանց, ազգերը և մշակույթները միավորող ուժի՝ հանուն խաղաղության և կայուն ապագայի:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցը UWC ցանցի լիիրավ անդամ է: Ներկայումս դպրոցում սովորում է 82 երկրի 213 ուսանող (Ճապոնիա, Նորվեգիա, Իսպանիա, Լեհաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Իտալիա, Հունաստան, Հայաստան և այլն):
Այցի սկզբում ուսանողներին ողջունեց ինստիտուտի տնօրենը, ով ներկայացրեց աշխարհի մի շարք ազգային գիտական լաբորատորիաներում էլեկտրոնային փնջերի և բարձր պայծառությամբ լույսի ստացման հիմնական սկզբունքները: Այնուհետև այցելուները շրջեցին ԱՐԵԱԼ արագացուցչային լաբորատորիայում՝ ծանոթանալով լազերով ղեկավարվող էլեկտրոնային արագացուցչի գործարկմանը, ինչպես նաև ժամանակակից միկրոմշակման և մանրադիտակի փորձարարական կայաններին: Ուսանողներին բացատրեցին գերկարճ իմպուլսների դերը նանոաշխարհի բացահայտման մեջ:

13.11.2018 более 30 учащихся высшей школы UWC Dilijan College посетили КЕНДЛ. UWC – международное образовательное движение с декларируемой миссией – ”превращать образование в силу, способную объединять людей, нации и культуры во имя мирного и стабильного будущего.”
”UWC Dilijan олицетворяет распространение движения UWC в Кавказском регионе, на стыке Азии и Европы.” В настоящее время в колледже учатся 213 учеников из 82 стран (Япония, Норвегия, Испания, Бразилия, Польша, Индия, Китай, Италия, Греция, Армения и т.д.).
Учащихся приветствовал директор ИСИ ”КЕНДЛ” Василий Цаканов, который ознакомил их с такими понятиями, как ускорители частиц, пучки релятивистских электронов и т.д. В. Цаканов также рассказал о большой роли ультракоротких импульсов в исследовании наномира. Гости осмотрели современные лазерные станции микроскопии и микрообработки.