Ultrafast Beams and Applications 04-08 July 2022, CANDLE, Armenia
International Workshop

Program

04 July, Monday

17:30

Pick up from hotel

18:00 – 19:30

Reception and Registration at CANDLE SRI

Transfer to hotel

05 July, Tuesday

08:30 

Pick up from hotel

09:00 – 09:30

Registration

Session 1. Accelerator projects, Ongoing activities, Advanced Concepts, Experimental Projects

(Chairmen: 09:30 Klaus Floettmann / 14:00 Francois Lemery)

09:30 – 10:00

Ongoing Activities at CANDLE, plans, projects

Bagrat Grigoryan (CANDLE)

10:00 – 10:30

An innovative low energy ERL merger 

Alberto Bacci (INFN)

10:30 – 11:00

Towards high THz fields at the XFEL

Francois Lemery (DESY)

11:00 – 11:20

Coffee Break

11:20 – 11:50

Dark current studies at REGAE

Hossein Delsim Hashemi (DESY)

11:50 – 12:20

Genetic effects of ultrashort pulsed electron beam irradiation – 7 years of joint experience

Rouben Aroutiounian (YSU / NAS RA)

12:30 – 14:00

Lunch  

14:00 – 14:20

RF Timer of electrons and photons: applications in life science and material science

Amur Margaryan (AANL (YerPhI))

14:20 – 14:40

Commissioning of the THz FEL at PITZ

Xiangkun Li (DESY / PITZ)

14:40 – 15:00

S-Band Accelerating Cells Geometry Evaluation and Pre-Tuning  Selection by Resonant Characteristic Measurement

Tadevos Markosyan (CANDLE)

15:00 – 15:20

Experimental fine-advancement of vacuum brazing processes for fabrication of S-Band RF coupling cells 

Hamlet Isunts (CANDLE)

15:20 – 15:40

The analysis of ultrahigh vacuum CF flange joints applied in accelerator and space technology 

Albert Davtyan (CANDLE)

16:00

Transfer to hotel

06 July, Wednesday

Session 2. Accelerator techniques, Radiation Sources, Technologies

(Chairmen: 09:00 Bagrat Grigoryan / 14:00 Alberto Bacci)

08:30 

Pick up from hotel

09:00 – 09:30

Laser Beams in Terms of the Courant-Snyder Theory

Klaus Floettmann (DESY)

09:30 – 10:00

Copropagating schemes for Dielectric Laser Accelerators 

Guiseppe Torrisi (INFN)

10:00 – 10:30

Narrowband THz pulse generation in artificial two-dimensional periodically poled lithium niobate crystal

Yuri Avetisyan (YSU)

10:30 – 11:00

Helical motion in resistive structures 

Mikhail Ivanyan (CANDLE)

11:00 – 11:20

Coffee Break

11:20 – 11:50

Influence of NEG-COATING on the characteristics of SLS Vacuum Chamber

Lusine Aslyan (CANDLE)

11:50 – 12:20

Beam Loss Monitor for AREAL electron beam based on PIN photodiodes 

Suren Arutunian (AANL (YerPhI) / CANDLE)

12:30 – 14:00

Lunch 

14:00 – 14:20

Phonon interactions in quantum films 

Mileta Arakelyan (YSU)

14:20 – 14:40

Impurity states in doped graphene systems 

Anahit Djotyan (YSU)

14:40 – 15:10

Application of tunable-delay, ultrashort double pulses for materials processing and THz generation 

Arsham Yeremyan (CANDLE)

15:10 – 15:30

Coffee Break

15:30 – 15:50

The Effect of Ultrashort Pulse Shaping on Regimes of Laser Processing of a Glass 

Maxim Sargsyan (CANDLE / YSU)

15:50 – 16:10

Experimental setups for temporal shaping of ultrashort pulses and laser-based THz spectrometry 

Minas Sukiassyan (CANDLE)

16:10 – 16:30

Development of technology for vacuum thermal deposition of cadmium sulfide thin films 

Svetlana Bahrikyan (CANDLE)

16:30 – 16:50

Determination of CdS Thin-film Parameters from Optical Reflectance and Transmittance Measurements 

Asya Khachatryan (CANDLE)

17:00

Transfer to hotel

07 July, Thursday

Session 3. Experiments, Setups, Applications of  Accelerators

(Chairman: Arsham Yeremyan)

08:30 

Pick up from hotel

09:00 – 09:20

Absorbed Dose Characteristics for Irradiation Experiments at AREAL 5MeV Electron Linac 

Vitali Khachatryan (CANDLE)

09:20 – 09:40

Ferroelectric Compositions as Fast Switching Materials for Accelerator Applications 

Norayr Martirosyan (CANDLE / NPUA)

09:40 – 10:00

Modified Composite Thermal Control Coatings Irradiated with High−Energy Particles 

Vachagan Harutyunyan (presenter Anush Badalyan) (AANL (YerPhI))

10:00 – 10:20

The Sequential Proton-Electron Irradiations’ Effects on N- and P-Type Silicon Single Crystals 

Vika Arzumanyan (AANL (YerPhI))

10:20 – 10:40

Thermal negativity of [Ni8(μ3-OH)4(OMe)2(O3PR)2 (O2CtBu)6(HO2CtBu)8] cluster

Hrachya Babudjyan (YSU)

10:40 – 11:00

Coffee Break

11:00 – 12:30

Tour To AREAL and Laboratories

12:30 – 14:00

Lunch

14:00 – 17:00

Excursion to Geghard Monastery 

17:00

Back to Hotel

19:00

Pickup from HOTEL for Workshop Dinner

19:30

WORKSHOP DINNER

 

08 July, Friday

Session 3. Experiments, Setups, Applications of  Accelerators

(Chairman: Bagrat Grigoryan)

08:30 

Pick up from hotel

09:30 – 10:00

High-energy electron diffraction experiments at REGAE

Alke Meents (DESY)

10:00 – 10:30

Ultrashort pulsed electron beam irradiation induced immune response in animal models

Gohar Tsakanova (CANDLE / IMB)

10:30 – 10:50

Residual γH2AX Foci in p53-Deficient Human Lung Carcinoma Cells Irradiated with Subpicosecond Beams of Accelerated Electrons

Alisa Manukyan (YSU)

 11:00 – 11:20

Impact of different doses of ultrashort pulsed electron beam irradiation on biological properties of lactic acid bacteria isolated from Armenian dairy products 

Lusine Matevosyan (CANDLE / YSU)

11:20 – 11:40

Coffee Break

11:40 – 12:00

Closing Session

12:00

Transfer to hotel