«Հայ-գերմանական գիտության օր»
Սույն թվականի հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի, Երևանի պետական համալսարանի և Գերմանիայի կրթության և հետազոտությունների դաշնային նախարարության կողմից կազմակերպվել էր «Հայ-գերմանական գիտության օր»: Մասնակիցներին ողջունեցին Արմեն Աշոտյանը (ՀՀ կրթության և գիտության նախարար), Մաթիաս Կեսլերը (Հայաստանում ԳԴՀ դեսպան), Սամվել Հարությունյանը (ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ), Արամ Սիմոնյանը (ԵՊՀ ռեկտոր) և Ռադիկ Մարտիրոսյանը (ՀՀ ԳԱԱ նախագահ): «Գերմանիայի դաշնային կառավարության գիտության և հետազոտությունների միջազգայնացման ռազմավարությունը» և «ՀՀ-ում հետազոտությունների և մշակումների միջազգային ռազմավարությունը» ելույթներով համապատասխանաբար հանդես եկան նաև պարոն Մ. Շլիշթը (Կրթության և հետազոտությունների դաշնային նախարարություն) և  տկն. Մ. Սարգսյանը (ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտե):
Միջոցառման ընթացքում Գերմանիայի «ԴԵՍԻ» արագացուցչային կենտրոնի և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի միջև կնքվեց պայմանագիր տերահերցային տիրույթի օնդուլյատորի փոխանակման մասին: Պայմանագիրը կնքվեց «ԴԵՍԻ»-ի ներկայացուցիչ դոկտոր Կլաուս Ֆլոթմանի և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի տնօրեն դոկտոր Վասիլի Ցականովի միջև: Նոր օնդուլյատորային մագնիսը «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի ազատ էլեկտրոնների վրա լազերի նախագծի բաղկացուցիչ մասն է կազմում: Վերջինիս մասին խոսվեց Վ. Ցականովի` «ԱՐԵԱԼ լազերով ղեկավարվող արագացուցիչ – համագործակցելու նոր հնարավորություններ գիտության և տեխնոլոգիաների բնագավառներում» ելույթում:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին նաև գիտության և հետազոտության բնագավառում հայ-գերմանական հիմնական ձեռքբերումները և համագործակցության հեռանկարները: Գերմանական մի շարք գիտական կազմակերպություններ և հիմնադրամներ ներկայացրին իրենց հաստատությունները և համագործակցության ծրագրերը: Միջոցառման վերջում հայ և գերմանական հետազոտական և ֆինանսավորող կազմակերպությունները արդյունավետ քննարկում ունեցան հնարավոր համագործակցության վերաբերյալ:

On the 5th of October Armenian-German Science Day “From Theory to Practice” was organized by the State Committee of Science of Armenia, Yerevan State University and the German Federal Ministry of Education and Research. The participants were welcomed by Armen Ashotyan (Minister of Education and Science, RA), Matthias Kiesler (Ambassador of the Federal Republic of Germany in Armenia), Samvel Haroutiunian (Chairman of the State Committee of Science of Armenia), Aram Simonyan (Rector of YSU) and Radik Martirosyan (President of the RA National Academy of Sciences). The strategy of the German Federal Government for the internationalization of science and research and the international strategy for R&D in the Republic of Armenia were presented by Mr. M. Schlicht (Federal Ministry of Education and Research) and Ms. M. Sargsyan (State Committee of Science MES RA), respectively.
In the official part of the event a joint signing ceremony between German accelerator center DESY and CANDLE Synchrotron Research Institute on the “Agreement on the exchange of a THz Undulator” was held. The agreement was signed by DESY representative Dr. Klaus Flöttmann and CANDLE SRI Director Dr. Vasili Tsakanov. The new undulator magnet is one of the key components of the AREAL facility THz Free Electron Laser project in Armenia. The latter being outlined in Dr. V.Tsakanov’s presentation “AREAL Laser Driven Accelerator-New Opportunities for Cooperation in Science and Technology”.
During the event the main achievements and cooperation highlights in the field of Science and Research between Armenia and Germany were presented. Representatives of German Rector’s Conference, Helmholtz Association, Leibniz Association, Fraunhofer Association, German Research Foundation, German Academic Exchange Service, Alexander von Humboldt – Foundation, Volkswagen Foundation introduced their establishments and cooperation programs. In the final part of the event representatives of the German and Armenian research and funding organizations had fruitful discussions on the possible cooperation opportunities.