«Հայ-գերմանական գիտության օր»
Սույն թվականի հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի, Երևանի պետական համալսարանի և Գերմանիայի կրթության և հետազոտությունների դաշնային նախարարության կողմից կազմակերպվել էր «Հայ-գերմանական գիտության օր»: Մասնակիցներին ողջունեցին Արմեն Աշոտյանը (ՀՀ կրթության և գիտության նախարար), Մաթիաս Կեսլերը (Հայաստանում ԳԴՀ դեսպան), Սամվել Հարությունյանը (ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ), Արամ Սիմոնյանը (ԵՊՀ ռեկտոր) և Ռադիկ Մարտիրոսյանը (ՀՀ ԳԱԱ նախագահ): «Գերմանիայի դաշնային կառավարության գիտության և հետազոտությունների միջազգայնացման ռազմավարությունը» և «ՀՀ-ում հետազոտությունների և մշակումների միջազգային ռազմավարությունը» ելույթներով համապատասխանաբար հանդես եկան նաև պարոն Մ. Շլիշթը (Կրթության և հետազոտությունների դաշնային նախարարություն) և  տկն. Մ. Սարգսյանը (ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտե):
Միջոցառման ընթացքում Գերմանիայի «ԴԵՍԻ» արագացուցչային կենտրոնի և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի միջև կնքվեց պայմանագիր տերահերցային տիրույթի օնդուլյատորի փոխանակման մասին: Պայմանագիրը կնքվեց «ԴԵՍԻ»-ի ներկայացուցիչ դոկտոր Կլաուս Ֆլոթմանի և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի տնօրեն դոկտոր Վասիլի Ցականովի միջև: Նոր օնդուլյատորային մագնիսը «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի ազատ էլեկտրոնների վրա լազերի նախագծի բաղկացուցիչ մասն է կազմում: Վերջինիս մասին խոսվեց Վ. Ցականովի` «ԱՐԵԱԼ լազերով ղեկավարվող արագացուցիչ – համագործակցելու նոր հնարավորություններ գիտության և տեխնոլոգիաների բնագավառներում» ելույթում:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին նաև գիտության և հետազոտության բնագավառում հայ-գերմանական հիմնական ձեռքբերումները և համագործակցության հեռանկարները: Գերմանական մի շարք գիտական կազմակերպություններ և հիմնադրամներ ներկայացրին իրենց հաստատությունները և համագործակցության ծրագրերը: Միջոցառման վերջում հայ և գերմանական հետազոտական և ֆինանսավորող կազմակերպությունները արդյունավետ քննարկում ունեցան հնարավոր համագործակցության վերաբերյալ:

День армяно-немецкой науки
5-ого октября этого года Государственным комитетом по науке МОН РА, Ереванским государственным университетом и Федеральным министерством образования и научных исследований Германии был организован день армяно-немецкой науки. Участников приветствовали Армен Ашотян (Министр образования и науки РА), Матиас Кислер (Посол Федеративной Республики Германии в Армении), Самвел Арутюнян (председатель Государственного комитета по науке МОН РА), Арам Симонян (ректор Ереванского государственного университета) и Радик Мартиросян (президент Национальной академии наук РА). Выступили также г-н М. Шлихт (Федеральное министерство образования и научных исследований) и г-а М. Саркисян (Государственный комитет по науке МОН РА) со следующими докладами “Стратегия интернационализации науки и исследований Федерального правительства Германии” и “Международная стратегия исследований и разработок в РА” соответственно.
В ходе официальной части мероприятия был подписан договор по обмену терагерцового ондулятора между ускорительным центром Германии ДЕЗИ и ИСИ КЕНДЛ. Договор подписали представитель ДЕЗИ д-р Клаус Флетманн и директор ИСИ КЕНДЛ д-р Василий Цаканов. Новый ондуляторный магнит является необходимой частью проекта лазера на свободных электронах ускорителя АРЕАЛ. Это было отмечено В. Цакановым во время презентации “Лазерный ускоритель АРЕАЛ-новые возможности для сотрудничества в области науки и технологии”.
В ходе мероприятия были представлены также основные достижения сотрудничества между Арменией и Германией в сфере науки и исследований. Ряд немецких компаний и научно-исследовательских институтов представили свои проекты и программы сотрудничества. В заключительной части встречи представители армянских и немецких исследовательских и финансирующих организаций провели плодотворное обсуждение вопросов взаимного сотрудничества.