Հուշամեդալի շնորհում
Սույն թվականի դեկտեմբերի 4-ին Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (Երևանի ֆիզիկայի ինստիտուտ) 75-ամյակի առթիվ «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի առաջատար գիտնական պրոֆ. Է. Լազիևին շնորհվեց հուշամեդալ՝ ի պատիվ ԵրՖԻ կայացման և զարգացման գործում նրա ունեցած հսկայական և անգնահատելի ավանդի, 6 ԳէՎ էներգիայով ԱՐՈՒՍ արագացուցչի կառուցման, ինչպես նաև ԵրՖԻ արագացուցչային բաժնի երկար տարիների ղեկավարման համար:
Էդուարդ Լազիևը ծնվել է 1933թ.-ին Ախալցխայում (Վրաստան): Մոսկվայի կապի էլեկտրատեխնիկական ինստիտուտը ավարտելուց հետո, 1958թ.-ին Ալիխանյանի կողմից հրավեր ստանալով, միացել է ԱՐՈՒՍ նախագծի իրականացման աշխատանքներին՝ այդ ժամանակների արագացուցչային ֆիզիկա ուղղության առաջատար մասնագետներից մեկի՝ պրոֆ. Յուրի Օրլովի խմբում: Ավելի ուշ, Է. Լազիևը ղեկավարել է ԱՐՈՒՍ սինքրոտրոնի համար նախատեսված 50 ՄէՎ էներգիայով գծային արագացուցիչ-ինժեկտորի կառուցումը: ԱՐՈՒՍ նախագծի ավարտից հետո Է. Լազիևը փոխտնօրենի պաշտոնում ղեկավարել է ԵրՖԻ-ի արագացուցչային բաժինը:
1982թ.-ին պրոֆ. Լազիևը ձեռնարկել և ղեկավարել է 20 ՄէՎ էներգիայով գծային էլեկտրոնային արագացուցչի նախագծումն ու կառուցումը, որը նախատեսված էր լիցքավորված մասնիկների արագացման նոր մեթոդների փորձարարական հետազոտությունների համար: Ինստիտուտում իրականացվող այս հետազոտությունները հիմք հանդիսացան 1989թ.-ին Հայաստանում միջազգային աշխատաժողովի կազմակերպման համար, որին մասնակցում էին ոլորտի առաջատար մասնագետներ՝ Բ. Փալմերը, Ց. Պելեգրինին, Ջ. Սիմփսոնը, Հ. Հենկեն, Տ. Վեյլանդը, Ա. Նովոխացկին, Տ. Քաթսուլեասը, Ա. Սառաթսևը և այլոք:
Ներկայումս Էդուարդ Լազիևը շարունակում է իր գիտական գործունեությունը «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտում, և մեր թիմը իր խորին շնորհակալությունն ու հարգանքն է հայտնում Հայաստանում արագացուցչային ֆիզիկայի զարգացման մեջ նրա ունեցած անգնահատելի ավանդի համար:

В честь 75-летнего юбилея Ереванского физического института проф. Эдуарду Лазиеву, главному научному сотруднику “КЕНДЛ”, 4 декабря 2018 была вручена памятная медаль в ознаменование его огромных заслуг и неоценимого вклада в становление и развитие ЕрФИ, созданиe электронного ускорителя АРУС на энергию 6 ГэВ и многолетнего руководства ускорительным отделением института.
Эдуард Лазиев родился в 1933 году в г. Ахалцихе Грузинской ССР. После окончания Московского электротехнического института связи, в 1958 году, по приглашению А. И. Алиханяна, приступил к работе над проектом электронного синхротрона АРУС на энергию 6 ГэВ в составе группы Юрия Орлова, одного из ведущих специалистов в области ускорительной физики того времени. Вскоре Э. Лазиев возглавил работы по созданию линейного ускорителя–инжектора на энергию 50 МэВ для синхротрона АРУС. После запуска АРУС Э. Лазиев возглавил ускорительный отдел института в должности заместителя директора ЕрФИ. С 1982 года под руководством Э. Лазиева были начаты работы по созданию сильноточного линейного ускорителя электронов на энергию 20 МэВ для экспериментального исследования новых методов ускорения частиц, включая высокоградиентное кильватерное ускорение частиц в плазменных и волноводных структурах. Проводимые в институте исследования новых методов ускорения частиц способствовали проведению в 1989 году международного совещания с участием мировых специалистов в этой области: Б. Палмера, К. Пеллегрини, Дж. Симпсона, Х. Хенке, Т. Вейланда, А. Новохатского и др.
Эдуард Лазиев продолжает свою научную деятельность в институте “КЕНДЛ”. Коллектив института выражает ему свое глубокое уважение и признательность за вклад в становление ускорительной физики в Армении и развитие института.