ԵՄ փորձագետների այցը «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ
“HORIZON 2020 Policy Support Facility” ծրագրի շրջանակներում և ՀՀ ԿԳՆ հրավերով՝ Հայաստան է այցելել ԵՄ հանձնաժողովի կողմից նշանակված փորձագետների խումբը, որը պետք է առաջարկություններ մշակի Հայաստանի գիտական ինստիտուտների և ԲՈՒՀ-երի համար՝ ուղղված վերջիններիս կողմից իրականացվող հետազոտական աշխատանքների, հաստատությունների առաջընթացն ապահովող գործողությունների գնահատման, ինչպես նաև գիտության և կրթության միջև կապի ուժեղացման համար հատուկ մոդելի մշակմանը:
Սույն թվականի մայիսի 20-ին «ՔԵՆԴԼ» այցելեց վերոնշյալ փորձագիտական խումբը, որին ներկայացվեցին ինստիտուտի ենթակառուցվածքը, իրականացվող գիտական և կրթական ծրագրերը, միջազգային համագործակցությունը և այլն: Այնուհետև, հանդիպման շրջանակներում շեշտվեց պետական և միջազգային աջակցության կարևորությունը՝ ինստիտուտի երկարաժամկետ կայուն զարգացման, գիտնականների և ինժեներների նոր սերնդի դաստիարակման, համալսարանների և գիտական հաստատությունների միջև սերտ կապերի ամրապնդման գործում:

В рамках программы “HORIZON 2020 Policy Support Facility” и по приглашению МОН РА сформирована группа экспертов комиссии ЕС для выработки рекомендаций научным организациям Армении по разработке модели анализа и оценки исследований, деятельности по поощрению, по укреплению связи между наукой и образованием.
20 мая команда экспертов посетила ИСИ ”КЕНДЛ”. Визит состоялся в рамках инициативы “Special Support to Armenia”. Были обсуждены перспективы работы группы, проекты по укреплению сотрудничества с международными партнерами. Подчеркнута важность правительственной и международной поддержки в деле создания нового поколения ученых и инженеров, в установлении крепких связей между учебными и научными учреждениями.