«Եվրոպական սինքրոտրոնային լույսի աղբյուր» աշխատաժողով 2021
Սույն թվականի նոյեմբերի 24-25, ՔՈՎԻԴ-19 համաճարակի սահմանափակումներով պայմանավորված, European Synchrotron Radiation Facility29-րդ «Եվրոպական սինքրոտրոնային լույսի աղբյուր» աշխատաժողովը կազմակերպել էր առցանց: Այս ամենամյա աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվել են սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրների նախագծման, կառուցման, գործարկման, բարելավման և վերազինման աշխատանքները, մասնավորապես՝ կուտակիչ օղակների վրա հիմնված աղբյուրները և յուրաքանչյուր արագացուցչային համակարգի վրա իրականացվող ընթացիկ աշխատանքները։
Աշխատաժողովի ընթացքում զեկույցով հանդես եկավ նաև «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի տնօրեն Բագրատ Գրիգորյանը, ով ներկայացրեց ՔԵՆԴԼ նախագծի ներկայիս կարգավիճակը և հեռանկարները՝ իր ելույթը նվիրելով ինստիտուտի նախկին տնօրեն Վասիլի Ցականովի հիշատակին, ով 2021թ․ անսպասելիորեն հեռացավ կյանքից։ Բ. Գրիգորյանը ներկայացրեց բարձր պայծառությամբ ՔԵՆԴԼ սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրի նախագծի պատմությունը, խոսեց ԱՐԵԱԼ-ում իրականացվող գիտական ​​աշխատանքների, արդեն իսկ կազմավորված միջազգային օգտատերերի հանրության և ոլորտում ապագա հեռանկարների մասին:

European Synchrotron Light Source Workshop 2021
On 24th and 25th November, due to the continuing restrictions imposed by the COVID-19 pandemic, the European Synchrotron Radiation Facility hosted the 29th European Synchrotron Light Source Workshop (ESLS) online. The workshop program covered all relevant aspects of the design, construction, operation and improvement of synchrotron light sources, focusing on storage ring-based sources and status reports of each facility.
During the workshop a report on “CANDLE Project Status” was given by CANDLE SRI Director Bagrat Grigoryan, which was devoted to the memory of Vasili Tsakanov (previous CANDLE Director) who passed away very unexpectedly in the beginning of 2021. B. Grigoryan outlined the history of high brightness CANDLE synchrotron light source project, spoke about the ongoing scientific activities at AREAL facility, already established international user community and future outlooks in the field.