Եվրոպական սինքրոտրոնային լույսի աղբյուր
Սույն թվականի դեկտեմբերի 16-17 European Synchrotron Radiation Facility (Գրենոբլ, Ֆրանսիա) կազմակերպել էր 28-րդ «Եվրոպական սինքրոտրոնային լույսի աղբյուր» առցանց աշխատաժողովը: Այս գիտաժողովը ամենամյա միջոցառում է, որը հնարավորություն է ընձեռում ոլորտի մասնագետներին տեղեկանալ ամբողջ Եվրոպայում գործող սարքերի գործարկման աշխատանքներից: Աշխատաժողովի ընթացքում քննարկվել են սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրների նախագծման, կառուցման, գործարկման և բարելավման աշխատանքները:
Զեկույցով հանդես է եկել նաև պրոֆ. Վ. Ցականովը՝ ներկայացնելով «ՔԵՆԴԼ» նախագծի կարգավիճակը: Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել ՔԵՆԴԼ սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրի ծրագրի նախագծմանը, ինչպես նաև ներկայացվել են փնջերի ֆիզիկայի արդի խնդիրները, ԱՐԵԱԼ արագացուցիչը և գերարագ պրոցեսների հեռանկարները:

16-17 декабря 2020 года прошел 28-й онлайн семинар “Европейские источники синхротронного излучения“, организованный European Synchrotron Radiation Facility. Семинар ЕСИС – ежегодное мероприятие, проводимое в целях ознакомления с разработками источников синхротронного излучения в Европе. Программа семинара охватывает все аспекты конструирования, изготовления, эксплуатации, усовершенствования синхротронов.
С докладом “Статус проекта КЕНДЛ” выступил проф. В. Цаканов, ознакомивший участников семинара с новым проектом источника синхротронного излучения высокой яркости КЕНДЛ, вариантами использования ускорителя АРЕАЛ, с различными вопросами физики пучка и перспективами развития наук, связанных со сверхбыстрыми процессами.