«Գերարագ փնջեր և կիրառություններ»
Սույն թվականի հուլիսի 4-7-ը, «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում անցկացվեց ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի, «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտի և «ԴԵՍԻ» արագացուցչային կենտրոնի կողմից կազմակերպված «Գերարագ փնջեր և կիրառություններ» խորագրով միջազգային գիտաժողով: «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի 15-րդ տարելիցին նվիրված նիստերից մեկին ներկա էին ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը: Բարձր պայծառությամբ «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրի նախագծի վերջին առաջխաղացումների շուրջ ելույթ ունեցավ Ա. Սարգսյանը, այնուհետև, արագացուցչային ֆիզիկայի և տեխնոլոգիայի բնագավառներում վերջին 60 տարիների ընթացքում հայ-գերմանական համագործակցության շուրջ ակնարկով հանդես եկավ Վ. Ցականովը: Վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում հայ և գերմանացի գիտնականների միջև միջազգային համագործակցության աջակցության, ինչպես նաև Հայաստանում արագացուցչային ֆիզիկայի և տեխնոլոգիայի հաստատման և զարգացման գործում մեծ ավանդ ունենալու համար գիտության պետական կոմիտեի կողմից Համբուրգի համալսարանի պատվավոր պրոֆ. Յորգ Ռոսբախին հանդիսավոր կերպով շնորհվեց ոսկե մեդալ: Կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերը իրենց ելույթներում բարձր գնահատական տվեցին հայ-գերմանական գիտական համագործակցությանը և դրա հեռանկարներին:
Այնուհետև, հյուրերը շրջայց կատարեցին «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչային համալիրում, ծանոթացան ընթացիկ աշխատանքներին և «ԴԵՍԻ» կենտրոնի կողմից տրամադրված տերահերցային տիրույթի օնդուլյատորի միջոցով ազատ էլեկտրոնային լազերի (ԱԷԼ) ստեղծման հեռանկարներին: Պրոֆ. Յ. Ռոսբախը և կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը եղևնիներ տնկեցին՝ ի նշան հայ-գերմանական գիտական համագործակցության ամրապնդման:

Ультрабыстрые пучки и их применения
4-7 июля 2017 года в ИСИ “КЕНДЛ” проходил международный семинар “Ультрабыстрые пучки и их применения”, организованный ГКН МОН РА, ИСИ “КЕНДЛ” и ускорительным центром DESY. 6 июля состоялось специальное заседание, посвященное 15-й годовщине основания ИСИ “КЕНДЛ”. На заседании присутствовали проф. С. Арутюнян (председатель ГКН МОН РА) и Матиас Кислер (чрезвычайный и полномочный посол ФРГ в Армении). Заседание было открыто докладом о последних основных событиях, связанных с проектом источника синхротронного излучения “КЕНДЛ” (А. Саргсян) и обзором сотрудничества немецких и армянских ученых в области ускорительной физики за прошедшие 60 лет (В. Цаканов). За выдающийся вклад в укрепление сотрудничества между народами и развитие ускорительной физики почетный профессор Гамбургского университета Йорг Россбах был награжден золотой медалью ГКН МОН РА. С. Арутюнян и М. Кислер высоко оценили армяно-германское научное сотрудничество и его перспективы.
Участники и гости семинара ознакомились с работой ускорительного комплекса, текущей деятельностью и перспективами создания ЛСЭ с ондулятором, предоставленным DESY. В знак армяно-германского сотрудничества С. Арутюнян и Й. Россбах посадили деревья.