Նոր էլեկտրոնային սկանավորող մանրադիտակի տեղադրումը «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում
Zeiss ընկերության Evo 10 սկանավորող էլեկտրոնային մանրադիտակը հաջողությամբ տեղադրվել է «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտում և արդեն իսկ հանձնվել է լիարժեք շահագործման: ՔԵՆԴԼ թիմն իր խորին երախտագիտությունն է հայտնում «Հրայր և Աննա Հովնանյան» Հիմնադրամին տրամադրված դրամաշնորհի համար, որը թույլ տվեց ձեռք բերել բոլորովին նոր սկանավորող էլեկտրոնային մանրադիտակը: Մանրադիտակը «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտում մոտ ապագայում ստեղծվող, ինստիտուտի հիմնադիր և առաջին նախագահ Ժիրայր Հովնանյանի անվան լաբորատորիայի յուրահատուկ սարքավորում է:
Մանրադիտակի տեղադրումն իրականացվել է Carl Zeiss ընկերության ինժեներ Ալմազ Հասանովի կողմից, ով եռօրյա վերապատրաստում իրականացրեց «ՔԵՆԴԼ»-ի գիտական աշխատակազմի համար: Carl Zeiss AG ընկերության կողմից Evo 10 մանրադիտակը մակերեսների վերլուծության յուրահատուկ գործիք է և էականորեն կուժեղացնի «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի՝ նյութերի հատկությունների բնութագրման կարողությունները:
Սարքը համալրված է տարբեր տեսակի դետեկտորներով, որոնք թույլ են տալիս բարձր-լուծողունակությամբ պատկերներ ստանալ ու տարբեր տեսակի օրգանական և ոչ օրգանական նմուշների տարրական վերլուծություն իրականացնել: Evo 10 մանրադիտակի յուրահատկությունն այն է, որ այն թույլ է տալիս հեշտորեն և արագորեն բարձրորակ տվյալներ ստանալ՝ նմուշի նախապատրաստման մինիմալ պահանջներով: Սարքի միջոցով կարելի է մակերևույթի հատկությունների 7-1,000,000 անգամ մեծացված պատկերներ ստանալ, ինչը թույլ է տալիս նմուշների կազմության նանոմասշտաբային վերլուծություն իրականացնել:
«ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի գիտնականներին և ԱՐԵԱԼ արագացուցչի վրա փորձեր իրականացնող հետազոտողներին հնարավորություն է ընձեռվել օգտվել վերոնշյալ մանրադիտակի հատկություններից և ժամանակակից ու նորարարական ուսումնասիրություններ իրականացնել նյութագիտության և նանոտեխնոլոգիաների, կենսաբանության և կենսաբժշկության, պինդ մարմնի ֆիզիկայի, էլեկտրոնիկայի ու օպտիկայի, ինժեներության և շատ ու շատ այլ բնագավառներում:

The Zeiss Evo 10 scanning electron microscope (SEM) has been installed at CANDLE and now is in full operation. CANDLE team highly appreciates the Grant by “Hirair and Anna Hovnanian Foundation” which allowed to obtain the brand-new SEM. The microscope is a unique equipment for a research laboratory unit to be established at CANDLE and named after Mr. Jirair Hovnanian, the founder and first president of CANDLE SRI.
The installation of SEM has been performed by Dr. Almaz Khasanov (a Carl Zeiss engineer) who carried out a 3-day instruction course for CANDLE staff. The Evo 10 SEM manufactured by Carl Zeiss AG is a unique tool for surface analyses and will significantly enhance the materials characterization capacities at CANDLE.
The instrument is equipped with different types of detectors which allow high-resolution imaging and elemental analysis of a large class of organic and inorganic samples. The unique feature of Evo 10 is that high-quality data can be obtained easily and quickly, with minimum requirements for sample preparation. The surface features can be imaged in magnifications ranging from 7X to 1,000,000X, enabling the morphology and composition analyses of nanoscale regions of the samples.
CANDLE researchers and AREAL users can take the advantage of these features to perform advanced and innovative research in the fields of materials study and nanotechnology, biological and biomedical research, solid state physics, electronics and optics, engineering and more.