Լույսի միջազգային օրը «ՔԵՆԴԼ»-ում
Սույն թվականի հունիսի 9-ին «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտը տոնեց Լույսի միջազգային օրը: Միջոցառումը կազմակերպվել էր առցանց եղանակով՝ կորոնավիրուսի հետևանքով սահմանված սահմանափակումների պատճառով: Ամենամյա “Illumination of the Unknown” խորագիրը կրող միջոցառումը նվիրված էր «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի հիմնադիր և առաջին նախագահ, մեծ բարերար Ժիրայր Հովնանյանի հիշատակին (1927–2007թթ.):
«ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի տնօրեն Վ. Ցականովը ներկայացրեց ինստիտուտի հիմնադրման պատմությունը և անդրադարձ կատարեց նախորդ տարվա միջոցառմանը: Այնուհետև, «ՔԵՆԴԼ»-ի երիտասարդ գիտնականները խոսեցին լույսի տարբեր կիրառությունների մասին՝ ներկայացնելով այդ օրվա համար իրենց կողմից հատուկ պատրաստած վիդեո նյութերը, և տոնեցին լազերի ստեղծման 60 ամյակը:
Միջոցառումը ամփոփվեց՝ մատնանշելով նմանատիպ օրերի կարևորությունը և այն հույսով, որ հաջորդ տարի հնարավորություն կունենանք Լույսի միջազգային օրը նշել ինստիտուտում՝ մի շարք հրավիրված հյուրերով:

Международный день света 2020
9 июня в ИСИ “КЕНДЛ” был проведен Международный день света, который, по причине пандемии COVID19, прошел онлайн. Ежегодное мероприятие “Illumination of the Unknown” было посвящено памяти основателя и первого президента КЕНДЛ, филантропа Ж. Овнаняна.
Во вступительной речи директор ИСИ “КЕНДЛ” В. Цаканов рассказал об истории создания института, его деятельности, о праздновании Международного дня света в прошлом году. Специально к этому дню сотрудники института подготовили видеоматериалы, демонстрирующие различные области применения света. Были показаны видеоролики о поляризации, дифракции, дисперсии света и т.д.
Была отмечена важность подобных мероприятий и выражена надежда на более масштабное празднование Международного дня света в следующем году.