Չինաստանի գիտությունների ակադեմիայի Շանհայի կիրառական ֆիզիկայի ինստիտուտի և ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրում
2012թ.-ի նոյեմբերի 5-7-ը Հայաստանում «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրի նախագծի քննարկման նկատառումներով ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Ս. Հարությունյանի կողմից գլխավորած հայաստանյան պաշտոնական պատվիրակությունը այցելեց Չինաստանի գիտությունների ակադեմիայի Շանհայի կիրառական ֆիզիկայի ինստիտուտ: Այցի նպատակներից էր ծանոթացում Շանհայ սինքրոտրոնային ճառագայթման, ազատ էլեկտրոնային լազերային համակարգերին և գերհաղորդականությամբ բարձր հաճախությամբ խցիկների լաբորատորիային: Նոյեմբերի 7-ին Շանհայի կիրառական ֆիզիկայի ինստիտուտը ընդունեց հայաստանյան պատվիրակությանը: Ներկայացվեցին «ՔԵՆԴԼ» նախագծի (տնօրեն՝ դոկտ. Վասիլի Ցականով) և Շանհայի կիրառական ֆիզիկայի ինստիտուտի (տնօրեն՝ պրոֆ. Ճենտան Ճաո) ներկայիս կարգավիճակը և առաջիկա հիմնահարցերը: Քննարկվեց «ՔԵՆԴԼ» նախագծի շրջանակներում Շանհայի կիրառական ֆիզիկայի ինստիտուտի և գիտության պետական կոմիտեի միջև համագործակցությունը:
Երկու կողմերն էլ բարձր գնահատեցին Չինաստանի և Հայաստանի գիտնականների համագործակցության հնարավորությունը ժամանակակից լուսի աղբյուրների ստեղծման և հետագայում հիմնարար և կիրառական գիտությունների բնագավառներում դրանց կիրառման ուղղությամբ: Շանհայի կիրառական ֆիզիկայի ինստիտուտը իր հետաքրքրվածությունը և պատրաստակամությունն արտահայտեց աջակցելու «ՔԵՆԴԼ» նախագծի զարգացմանը թե՛ կառույցի ստեղծման, և թե՛ փորձարարական ծրագրի փուլերում:
Կողմերը համաձայնեցին համագործակցել՝ ծավալելով հետևյալ գործունեությունը.
• Փորձի և ռեսուրսների փոխանակում,
• Համատեղ հետազոտական ծրագրերի զարգացում,
• Երիտասարդ գիտնականների և ճարտարագետների պատրաստում,
• Համագործակցական գիտաժողովների կազմակերպում:
Շանհայ կիրառական ֆիզիկայի ինստիտուտի, ՀՀ գիտության պետական կոմիտեի և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ միջև ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր:

С 5 по 7 ноября 2012 года армянская официальная делегация, возглавляемая председателем Государственного комитета по науке Министерства образования и науки РА проф. Самвелом Арутюняном, посетила Шанхайский институт прикладной физики (SINAP) Китайской академии наук. Были рассмотрены вопросы, касающиеся реализации проекта синхротронного излучения “КЕНДЛ” в Армении. Программа визита включила знакомство с Шанхайским центром синхротронного излучения (SSRF), лазером на свободных электронах и ВЧ лабораторией сверхпроводящего резонатора.
7-ого ноября армянскую делегацию принял директорат SINAP. Были представлены состояния дел SINAP (проф. Чжао Чжентанг, директор) и проекта “КЕНДЛ” (проф. Василий Цаканов, директор). Были обсуждены вопросы сотрудничества между SINAP и Государственным комитетом по науке РА по проекту “КЕНДЛ”.
Обе стороны высоко оценили возможность сотрудничества между китайскими и армянскими учеными в области передовых источников света и их применений в фундаментальных и прикладных науках.
SINAP выразил заинтересованность в сотрудничестве, как на стадии реализации проекта, так и во время выполнения экспериментальной программы.
Было решено установить сотрудничество путем содействия следующим направлениям:
• Обмен опытом и знаниями
• Разработка совместных исследовательских программ
• Обучение молодых ученых и инженеров
• Организация совместных семинаров
Был подписан соответствующий меморандум о взаимопонимании между Шанхайским институтом прикладной физики Китайской академии наук и Государственным комитетом по науке РА и КЕНДЛ.