Չինաստանի գիտությունների ակադեմիայի Շանհայի կիրառական ֆիզիկայի ինստիտուտի և ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրում
2012թ.-ի նոյեմբերի 5-7-ը Հայաստանում «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրի նախագծի քննարկման նկատառումներով ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Ս. Հարությունյանի կողմից գլխավորած հայաստանյան պաշտոնական պատվիրակությունը այցելեց Չինաստանի գիտությունների ակադեմիայի Շանհայի կիրառական ֆիզիկայի ինստիտուտ: Այցի նպատակներից էր ծանոթացում Շանհայ սինքրոտրոնային ճառագայթման, ազատ էլեկտրոնային լազերային համակարգերին և գերհաղորդականությամբ բարձր հաճախությամբ խցիկների լաբորատորիային: Նոյեմբերի 7-ին Շանհայի կիրառական ֆիզիկայի ինստիտուտը ընդունեց հայաստանյան պատվիրակությանը: Ներկայացվեցին «ՔԵՆԴԼ» նախագծի (տնօրեն՝ դոկտ. Վասիլի Ցականով) և Շանհայի կիրառական ֆիզիկայի ինստիտուտի (տնօրեն՝ պրոֆ. Ճենտան Ճաո) ներկայիս կարգավիճակը և առաջիկա հիմնահարցերը: Քննարկվեց «ՔԵՆԴԼ» նախագծի շրջանակներում Շանհայի կիրառական ֆիզիկայի ինստիտուտի և գիտության պետական կոմիտեի միջև համագործակցությունը:
Երկու կողմերն էլ բարձր գնահատեցին Չինաստանի և Հայաստանի գիտնականների համագործակցության հնարավորությունը ժամանակակից լուսի աղբյուրների ստեղծման և հետագայում հիմնարար և կիրառական գիտությունների բնագավառներում դրանց կիրառման ուղղությամբ: Շանհայի կիրառական ֆիզիկայի ինստիտուտը իր հետաքրքրվածությունը և պատրաստակամությունն արտահայտեց աջակցելու «ՔԵՆԴԼ» նախագծի զարգացմանը թե՛ կառույցի ստեղծման, և թե՛ փորձարարական ծրագրի փուլերում:
Կողմերը համաձայնեցին համագործակցել՝ ծավալելով հետևյալ գործունեությունը.
• Փորձի և ռեսուրսների փոխանակում,
• Համատեղ հետազոտական ծրագրերի զարգացում,
• Երիտասարդ գիտնականների և ճարտարագետների պատրաստում,
• Համագործակցական գիտաժողովների կազմակերպում:
Շանհայ կիրառական ֆիզիկայի ինստիտուտի, ՀՀ գիտության պետական կոմիտեի և «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ միջև ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր:

On 05-07 November 2012 the Armenian delegation headed by the Chairman of the State Committee of Science (SCS) of the Ministry Education and Science RA Prof. Samvel Haroutiunian visited Shanghai Institute of Applied Physics (SINAP) of the Chinese Academy of Sciences with regard to the CANDLE synchrotron light facility project in Armenia. The program of the visit included acquaintance with Shanghai Synchrotron Radiation Facility (SSRF), Free Electron Laser facility and Super Conductive Hi-Freq Cavities laboratory.
On 07 November 2012 the SINAP directorate received the Armenian delegation. The status and highlights of SINAP (Prof. Zhao Zhentang, director) and CANDLE project (Prof. Vasili Tsakanov, director) were presented. The collaboration between SINAP and SCS on CANDLE project was discussed.
Both sides highly evaluated the potential of collaboration between Chinese and Armenian scientists in the fields of advanced light sources and their applications in basic and applied sciences in long-term perspectives.
SINAP expressed its support and interest in collaboration on CANDLE facility development both at the stage of project implementation and the experimental program. It has been agreed to establish cooperation by promoting the following activities:
- Exchange of expertise and resources
- Development of joint research programs
- Training of young scientists and engineers
- Organization of collaboration workshops
The corresponding Memorandum of Understanding between Shanghai Institute of Applied Physics of the Chinese Academy of Sciences and State Committee of Science of RA and CANDLE was signed.