Բաց դռների օր «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում
ՀՀ ԿԳՆ Գիտության կոմիտեն «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի հետ համատեղ Հայաստանի բնակչության, արտերկրից ժամանած հյուրերի և ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար սույն թվականի հուլիսի 18-ին «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտում կազմակերպում է բաց դռների օր: Առաջին անգամ լայն հանրության համար բաց են լինելու ինստիտուտի՝ ռադիոֆիզիկայի, լազերային տեխնիկայի, մագնիսական չափումների, գերբարձր վակուումային տեխնիկայի, դիֆուզիոն եռակցման և զոդման, նորագույն նյութերի և միկրոսարքերի, փորձարարական կենսաբանության հետազոտական լաբորատորիաները: Հյուրերին կներկայացվի ԱՐԵԱԼ էլեկտրոնային արագացուցիչը, որը թույլ է տալիս ժամանակակից հետազոտություններ իրականացնել ֆիզիկայի, կենսաբանության, բժշկության, նյութագիտության, քիմիայի և մի շարք այլ գիտական ոլորտներում:
ԱՐԵԱԼ արագացուցչի վրա իրականացվող հետազոտական ծրագրերի մեջ ընդգրկված են Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի, Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (ԵրՖԻ), ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի, Ա. Ի. Բուռնազյանի անվ. դաշնային բժշկական բիոֆիզիկական կենտրոնի, Վրաստանի Ֆ. Տավադձեի անվան մետալուրգիայի և նյութագիտության ինստիտուտի և այլ հաստատությունների գիտական խմբեր:
Այցելուները կծանոթանան «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի ստեղծման պատմությանը, ընթացիկ հետազոտական աշխատանքներին, ԱՐԵԱԼ արագացուցչային համալիրի զարգացման և միջազգային համագործակցության հեռանկարներին:
Սիրով հրավիրում ենք աշակերտներին, ուսանողներին, գիտնականներին, ճարտարագետներին, բոլոր այն մարդկանց, ովքեր հետաքրքրված են Հայաստանում գիտության արդի վիճակով և զարգացման հեռանկարներով, մասնակցելու այս միջոցառմանը:

Open Day at CANDLE SRI
The Science Committee MES RA together with CANDLE Synchrotron Research Institute is organizing an open day for the citizens of Armenia, foreign guests and the mass media representatives on the 18th of July at CANDLE Institute. For the first time the research laboratories of radiophysics, laser technologies, magnetic measurements, ultrahigh vacuum technologies, diffusion welding and soldering, advanced materials and microdevices, experimental biology will be open for a large audience. The guests will be presented the AREAL electron accelerator which gives new opportunities to carry out advanced researches in the fields of physics, biology, medicine, materials science, chemistry and other scientific fields.
The scientific groups from Yerevan State University, National Polytechnic University of Armenia, Armenian National Agrarian University, A. I. Alikhanian National Science Laboratory (Yerevan Physics Institute), Institute of Molecular Biology NAS RA, Russian Federal Medical Biophysical Center after A.I. Burnazyan, Tavadze Institute of Metallurgy and Materials Science, etc. are conducting accelerator-based researches within the framework of the scientific program at AREAL.
The visitors will be introduced the history of CANDLE SRI, current research programs and perspectives of international cooperation and AREAL accelerator development.
Pupils and students, scientists and engineers and all interested people are kindly invited to take part in this event.