Բաց դռների օր «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում
ՀՀ ԿԳՆ Գիտության կոմիտեն «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ի հետ համատեղ Հայաստանի բնակչության, արտերկրից ժամանած հյուրերի և ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար սույն թվականի հուլիսի 18-ին «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտում կազմակերպում է բաց դռների օր: Առաջին անգամ լայն հանրության համար բաց են լինելու ինստիտուտի՝ ռադիոֆիզիկայի, լազերային տեխնիկայի, մագնիսական չափումների, գերբարձր վակուումային տեխնիկայի, դիֆուզիոն եռակցման և զոդման, նորագույն նյութերի և միկրոսարքերի, փորձարարական կենսաբանության հետազոտական լաբորատորիաները: Հյուրերին կներկայացվի ԱՐԵԱԼ էլեկտրոնային արագացուցիչը, որը թույլ է տալիս ժամանակակից հետազոտություններ իրականացնել ֆիզիկայի, կենսաբանության, բժշկության, նյութագիտության, քիմիայի և մի շարք այլ գիտական ոլորտներում:
ԱՐԵԱԼ արագացուցչի վրա իրականացվող հետազոտական ծրագրերի մեջ ընդգրկված են Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի, Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի (ԵրՖԻ), ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի, Ա. Ի. Բուռնազյանի անվ. դաշնային բժշկական բիոֆիզիկական կենտրոնի, Վրաստանի Ֆ. Տավադձեի անվան մետալուրգիայի և նյութագիտության ինստիտուտի և այլ հաստատությունների գիտական խմբեր:
Այցելուները կծանոթանան «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի ստեղծման պատմությանը, ընթացիկ հետազոտական աշխատանքներին, ԱՐԵԱԼ արագացուցչային համալիրի զարգացման և միջազգային համագործակցության հեռանկարներին:
Սիրով հրավիրում ենք աշակերտներին, ուսանողներին, գիտնականներին, ճարտարագետներին, բոլոր այն մարդկանց, ովքեր հետաքրքրված են Հայաստանում գիտության արդի վիճակով և զարգացման հեռանկարներով, մասնակցելու այս միջոցառմանը:

Комитет по науке МОН РА совместно с институтом синхротронных исследований “КЕНДЛ” 18 июля 2018 года организует день открытых дверей в ИСИ “КЕНДЛ” для жителей и гостей Армении, представителей СМИ. Впервые перед широкой общественностью будут открыты двери исследовательских лабораторий радиофизики, лазерной техники, магнитных измерений, ультра-высоковакуумной техники, диффузионной пайки и сварки, новых материалов и микроприборов, экспериментальной биологии. Гостям будет представлен электронный ускоритель АРЕАЛ, который позволяет проводить современные исследования в области физики, биологии, медицины, материаловедения, химии и др.
В экспериментальных программах, проводимых на комплексе АРЕАЛ, участвуют научные коллективы из Ереванского государственного университета, Национального политехнического университета Армении, Национального аграрного университета Армении, Национальной научной лаборатории имени А. И. Алиханяна (ЕрФИ), Института молекулярной биологии НАН РА, Федерального медицинского биофизического центра им. А. И. Бурназяна, Грузинского института металлургии и материаловедения им. Ф. Тавадзе и т. д.
Посетители ознакомятся с историей создания ИСИ “КЕНДЛ”, текущими исследовательскими работами, перспективами международного сотрудничества.
Приглашаются школьники и студенты, ученые и инженеры, все граждане республики, которых интересует нынешнее состояние и перспективы развития науки в Армении.