ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ
2013թ.-ի հունվարի 16-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը այցելեց «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ՝ ծանոթանալու «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրի նախագծին, միջազգային համագործակցության առաջընթացին և «ԱՐԵԱԼ» ԳԲՀ թնդանոթով արագացուցչի կառուցման աշխատանքներին: Նախագահը ծանոթացավ հայաստանյան պաշտոնական պատվիրակության դեպի Ֆրանսիա, ՌԴ, Գերմանիա, Շվեյցարիա, Չինաստան կատարած այցերին և «ՔԵՆԴԼ» նախգծի, որպես միջազգային լաբորատորիայի ստեղծման մոտակա պլաններին:
Նախագահը ծանոթացավ «ԱՐԵԱԼ» նախագծին՝ այցելելով ինստիտուտի ԳԲՀ թնդանոթի, օպտիկայի, զոդավորման, ախտորոշման և վակուումի լաբորատորիաները, որտեղ կենտրոնացած են հիմնական աշխատանքները: Նախագահին ներկայացվեց նաև նոր ենթակառուցվածքը, որը ստեղծվել է «ԱՐԵԱԼ» նախագծի իրականացման համար:
Ներկա էին նաև ՀՀ Կրթության և գիտության նախարար Ա. Աշոտյանը, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռ. Մարտիրոսյանը, ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ պրոֆեսոր Ս. Հարությունյանը և «Голос Армении» թերթի գլխավոր խմբագիր տիկին Ֆ. Նախշքարյանը:

16 января 2013 года президент РА Серж Саргсян посетил ИСИ “КЕНДЛ” в целях ознакомления с состоянием дел на проекте “КЕНДЛ”, ускорителе АРЕАЛ, с программой международного сотрудничества. Президенту представили результаты визитов армянской официальной делегации в CEA (Франция), институт Курчатова (РФ), ДЕЗИ (Германия), Институт Пола Шеррера (Швейцария), Шанхайский институт прикладной физики (Китай), а также ближайшие планы относительно реализации проекта “КЕНДЛ” в качестве международной лаборатории.
Первая фаза проекта “КЕНДЛ”, а именно сооружение ускорителя АРЕАЛ, была представлена президенту при посещения ВЧ, оптической, сварочной, вакуумной, диагностической лабораторий, где реализуются основные работы. Президент также ознакомился с новой инфраструктурой, созданной для реализации проекта АРЕАЛ.
Также присутствовали министр образования и науки РА г-н Армен Ашотян, президент НАН РА академик Радик Мартиросян, председатель Государственного комитета по науке профессор Самвел Арутюнян и главный редактор газеты “Голос Армении” г-жа Флора Нахшкарян.