ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ
2013թ.-ի հունվարի 16-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը այցելեց «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ՝ ծանոթանալու «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային լույսի աղբյուրի նախագծին, միջազգային համագործակցության առաջընթացին և «ԱՐԵԱԼ» ԳԲՀ թնդանոթով արագացուցչի կառուցման աշխատանքներին: Նախագահը ծանոթացավ հայաստանյան պաշտոնական պատվիրակության դեպի Ֆրանսիա, ՌԴ, Գերմանիա, Շվեյցարիա, Չինաստան կատարած այցերին և «ՔԵՆԴԼ» նախգծի, որպես միջազգային լաբորատորիայի ստեղծման մոտակա պլաններին:
Նախագահը ծանոթացավ «ԱՐԵԱԼ» նախագծին՝ այցելելով ինստիտուտի ԳԲՀ թնդանոթի, օպտիկայի, զոդավորման, ախտորոշման և վակուումի լաբորատորիաները, որտեղ կենտրոնացած են հիմնական աշխատանքները: Նախագահին ներկայացվեց նաև նոր ենթակառուցվածքը, որը ստեղծվել է «ԱՐԵԱԼ» նախագծի իրականացման համար:
Ներկա էին նաև ՀՀ Կրթության և գիտության նախարար Ա. Աշոտյանը, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռ. Մարտիրոսյանը, ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ պրոֆեսոր Ս. Հարությունյանը և «Голос Армении» թերթի գլխավոր խմբագիր տիկին Ֆ. Նախշքարյանը:

On 16 January 2013, the RA President Serzh Sargsyan visited the CANDLE Synchrotron Research Institute to get acquainted with the status of the CANDLE Synchrotron Light Source Project, the progress on the international cooperation and the AREAL RF photo gun linear accelerator construction. The President was informed about the results of the Armenian official delegation meetings at CEA (France), Kurchatov Institute (Russia), DESY (Germany), Paul Scherrer Institute (Swirzerland), Shanghai Institute of Applied Physics (China) and the nearest plans regarding realization of the CANDLE project as an international laboratory.
The status of the CANDLE project first phase, namely the AREAL construction was reported to the President during his visit to the RF laboratory, optics laboratory, welding laboratory, diagnostics laboratory and vacuum laboratory of the Institute, where the main activities are focused. The president also viewed the new infrastructure created for the AREAL project realization.
The RA Minister of Science and Education Mr. Armen Ashotyan, the President of RA NAS Academician Radik Martirosyan, the Chairman of the State Committee of Science Prof. Samvel Haroutiunian and the Chief Editor of “Golos Armenii” newspaper Mrs. Flora Nakhshkaryan were also present.