Նոր ծրագիր՝ «Վիշեգրադյան քառյակի փորձի յուրացումը գիտելիքի/տեխնոլոգիաների փոխանակման բնագավառում»
«ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ն, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի, Թբիլիսիի պետական համալսարանի (Վրաստան), Սիլեզիայի տեխնոլոգիական համալսարանի (Լեհաստան), Կոշիցեի տեխնիկական համալսարանի (Սլովակիա) և Մասարիկի համալսարանի (Չեխիա) հետ համատեղ, Վիշեգրադ + դրամաշնորհների նախագծի շրջանակներում, արժանացել է «Transferring V4 expertise in knowledge/technology transfer» ծրագրի իրականացման դրամաշնորհին:
Ծրագիրը նպատակ ունի զարգացնել գիտահետազոտական և մշակման աշխատանքները (R&D) հայաստանյան և վրաստանյան փոքր և միջին ձեռնարկություններում, գիտական և հետազոտական ենթակառուցվածքներում՝ հիմնվելով Վիշեգրադյան քառյակի գործընկերների հաջողված փորձի վրա` ներգրավված շահագրգիռ կողմերի միջև իրագործելի գործարկման սխեմաներ և համագործակցության ցանցեր ստեղծելու համար: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է՝
• հայաստանյան և վրաստանյան փոքր և միջին ձեռնարկություններում, գիտական և հետազոտական ենթակառուցվածքներում բարձրացնել իրազեկությունը համատեղ իրականացվող գիտահետազոտական և մշակման աշխատանքների առավելությունների մասին,
• ուժեղացնել գիտական և հետազոտական անձնակազմի կարողությունները, որոնք պատասխանատու են իրենց հաստատություններում գիտելիքի/տեխնոլոգիայի փոխանակման գործընթացների համար,
• թիրախավորված արևելյան գործընկերության երկրների գիտական/հետազոտական հաստատություններում մշակել գիտելիքի/տեխնոլոգիայի փոխանակման ռազմավարություններ,
• արևելյան գործընկերության երկրներում ՓՄՁ-հետազոտություն-գիտություն համագործակցության համար հայեցակարգային շրջանակ մշակել:

CANDLE SRI, in cooperation with ASUE (coordinator, Armenia), TSU (Georgia), SUT (Poland), TUKE (Slovakia) and Masaryk University (Czech Republic) has been approved for funding of “Transferring V4 expertise in knowledge/technology transfer” project under Visegrad + grants scheme.
The project is aimed at promoting R&D culture within Armenian and Georgian SMEs, academia and Research Infrastructures based on the succeeded expertise of V4 partners for establishing feasible operation schemes and cooperation networks between the involved stakeholders. Within the project, it is planned:
• to increase the awareness of Armenian and Georgian SMEs, research and academic institutions regarding the benefits of joint R&D activities;
• to enhance the knowledge and strengthen capacities of research and academic staff in charge of knowledge/technology transfer activities at their home institutions;
• to develop knowledge/technology transfer strategies at research/academic institutions of targeted EaP countries;