ՀՀ վարչապետի այցը «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ
«ՔԵՆԴԼ» նախագիծը համակարգող հանձնաժողովը ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ հանդիպում ունեցավ «ՔԵՆԴԼ» ՍՀԻ-ում: Նախքան օրակարգի հարցերին անդրադառնալը «ՔԵՆԴԼ»-ի լաբորատորիաներին, դրանց ընթացքին և սպասվող իրադարձություններին ծանոթանալու նպատակով Տիգրան Սարգսյանը շրջայց կատարեց:
Ներկայացվեցին «ՔԵՆԴԼ» նախագծի առաջընթացը և դրա առաջին փուլի իրագործումը՝ «ԱՐԵԱԼ» գծային արագացուցչի կառուցումը: Մասնավորապես նախորդ ամիսների ընթացքում մի շարք հանդիպումներ էին անցկացվել և համագործակցության համաձայնագրեր էին կնքվել Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Գերմանիայի և Շվեյցարիայի արագացուցչային կենտրոնների հետ: Որպես արդյունք եզակի բարձր տեխնոլոգիաներով սարքավորումներ են նվիրաբերվել և նվիրաբերվելու են «ԱՐԵԱԼ» գծային արագացուցչի կառուցման համար: «ԱՐԵԱԼ»-ի շահագործումը նախատեսվում է 2013թ.-ին: Վերապատրաստվելու և փորձ ձեռք բերելու նպատակով «ՔԵՆԴԼ»-ում աշխատող մի շարք երիտասարդ հետազոտողներ գործուղվել են եվրոպական առաջադեմ արագացուցչային լաբորատորիաներ:
Վարչապետը համապատասխան նախարարությունների ղեկավարներին հրահանգեց, որ «ՔԵՆԴԼ» նախագիծը ընդգրկեն Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Շվեյցարիայի և Չինաստանի հետ գիտատեխնիկական համագործակցության առաջնահերթ նպատակների մեջ:
«ԱՐԵԱԼ» գծային արագացուցիչը կարձակի գերկարճ ցածր էմիտանսով էլեկտրոնային փնջեր, ինչը հեռանկարային ուղղություն է փնջերի ֆիզիկայում և բազմաթիվ առաջադեմ լաբորատորիաների թիրախում է գտնվում: Նախագիծը իրականացվում է Գերմանիայի «ԴԵԶԻ» արագացուցչային կենտրոնի և Շվեյցարիայի Փոլ Շերեր Ինստիտուտի հետ սերտ համագործակցությամբ:

Визит примьер-министра РА в ИСИ “КЕНДЛ”
Под председательством премьер-министра Тиграна Саркисяна в ИСИ “КЕНДЛ” состоялось совещание координационного комитета проекта “КЕНДЛ”. Тигран Саркисян совершил обход лабораторий “КЕНДЛ” для ознакомления с их работой.
Была обсуждена деятельность по развитию проекта “КЕНДЛ” и осуществлению его первой фазы – констриурованию линейного ускорителя АРЕАЛ. Этому, в частности, способствовали встречи с учеными из  французских, итальянских, немецких и швейцарских ускорительных центров, с которыми были подписаны соглашения о сотрудничестве. Итогом этого сотрудничества явились поставки высокотехнологического оборудования для АРЕАЛ, ввод в действие которого намечено на 2013 год. В целях подготовки и приобретения опыта молодые ученыe, работающие над проектом “КЕНДЛ”, были направлены в ведущие европейские ускорительные лаборатории.
Премьер-министр поручил главам соответствующих министерств и отраслей включить проект “КЕНДЛ” в первоочередные планы по научно-техническому сотрудничесту с Россией, Францией, Германией, Швейцарией и Китаем.
Линейний ускоритель АРЕАЛ будет генерировать ультракороткие электронные пучки с низким эмиттансом, что является перспективным направлением физики пучка и занимает особое место в работе ведущих лабораторий мира. Проект реализуется при сотрудничестве с ускорительным центром ДЕЗИ (Германия) и Институтом Пола Шеррера (Швейцария).