Հայ-գերմանական համատեղ ծրագիր 2019
Դեռևս 2018թ. նախաձեռնած «Հայ-գերմանական համատեղ գործնական դասընթաց»-ն այսօր արդեն իսկ իրականություն է: Սույն թվականի սեպտեմբերի 29 – հոկտեմբերի 05 «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտում իր հաջող մեկնարկը ստացավ Համբուրգի համալսարանի և «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի կողմից մշակված, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից «Արևելյան գործընկերության երկրներում և Ռուսաստանում քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության ընդլայնում» ծրագրի շրջանակներում աջակցություն ստացած այս նոր փորձարարական դասընթացը:
Այս տարի Համբուրգի համալսարանի 12 և Երևանի պետական համալսարանի 11 ուսանողների հնարավորություն ընձեռվեց փորձեր իրականացնել «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի ԱՐԵԱԼ լազերով ղեկավարվող գծային արագացուցչի վրա և համապատասխան փորձարարական լաբորատորիաներում:
Համբուրգի համալսարանի պրոֆեսորներ Յորգ Ռոսբախը և Վոլֆգանգ Հիլլերթը փաստում են, որ նմանատիպ դասընթացները բացառիկ հնարավորություն են ընձեռում ֆիզիկայի բնագավառում բարձր մակարդակի գիտելիքի ստացման և միջազգային գիտական համագործակցության հաստատման համար:

Германо-армянский студенческий курс 2019
Германо-армянский совместный практический курс по физике ускорителей’‘, разработанный Гамбургским университетом и ИСИ ”КЕНДЛ”, получивший поддержку Министерства иностранных дел Германии в рамках программы ”Расширение сотрудничества с гражданским обществом стран Восточного партнерства и России”, был проведен 29 Сентября – 05 Октября 2019 года в Институте ”КЕНДЛ”.
Из 12 студентов Гамбургского университета и 11 студентов ЕГУ были образованы группы, каждой группе была предоставлена возможность провести один из восьми экспериментов на ускорителе АРЕАЛ и в исследовательских лабораториях института.
Профессора из Гамбургского университета Йорг Россбах и Вольфганг Гиллерт считают, что подобного рода учебные курсы являются исключительной возможностью для достижения высокого уровня знаний в ускорительной физике, позволяют приобрести ценный опыт установления международного научного сотрудничества. Ввиду большой важности такого взаимовыгодного сотрудничества предполагается проводить совместные курсы ежегодно.