Ռադիացիոն դեֆեկտների ձևավորման նոր երևույթ սիլիցիումային բյուրեղներում
Պրոֆ. Հ. Երիցյանի կողմից ղեկավարվող Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի հետազոտական խումբը (Երևանի Ֆիզիկայի Ինստիտուտ) զեկուցել է ԱՐԵԱԼ արագացուցչի վրա իրականացվող վերջին հետազոտական արդյունքների մասին, որը իրականացվում է «Սիլիցիումի էլեկտրոֆիզիկական հատկությունների և դիէլեկտրիկ սիլիցիումային կառուցվածքների հետազոտություն» նախագծի շրջանակներում:
Նմուշները էլեկտրոնային փնջով (3.5 ՄէՎ էներգիա) ճառագայթելուց հետո սիլիցիումի մոնոբյուրեղների մեջ նշմարվեց ռադիացիոն դեֆեկտների ձևավորում: Վերջին փորձարկումների տվյալների համաձայն սիլիցիումի բյուրեղների մեջ կլաստերային ռադիացիոն դեֆեկտների ձևավորումը տեղի է ունենում 10 ՄէՎ-ից ավելի էներգիայով լիցքավորված էլեկտրոնային փնջի կողմից նմուշի ճառագայթման ժամանակ, այն դեպքում, երբ ավելի ցածր էներգիայի պարագայում հիմնականում նկատվում են «զույգ-կետ»-ի դեֆեկտների ձևավորում: Սիլիցիումի բյուրեղների մեջ 3.5 ՄէՎ էներգիայով ձևավորված ռադիացիոն դեֆեկտները այդ էլեկտրոնների համար սովորական չեն, այլ կլաստերային տիպի դեֆեկտներ են, որոնք «ԱՐԵԱԼ» արագացուցչի սուբպիկովայրկյան էլեկտրոնային թանձրուկների հետևանք են (թանձրուկի լիցքը՝ 200 պԿ): Վերոնշյալ եզրահանգման եկել են Ն-սիլիցիումային բյուրեղների հիմնական էլեկտրոֆիզիկական պարամետրերը՝ էլեկտրահաղորդականությունը, Հոլի շարժունակությունը և հիմնական լիցքակիրների համակենտրոնացումը, չափելուց հետո: Սիլիցիումի նմուշների իռադիացիայից հետո Հոլի շարժունակությունը գրեթե 2 անգամ պակասեց, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ լիցքակիրների շարժման համար առկա է ցրման մեխանիզմ, ինչպիսին է կլաստերային տիպի թերությունը:

New phenomena in radiation defect formation of Silicon crystals
The research group from Alikhanyan National Science Laboratory (Yerevan Physics Institute) headed by Prof. H. Yeritsyan reported about the new experimental results on the AREAL accelerator within the framework of the project “Study of Electro-physical Properties of Silicon and Silicon-dielectric Structures”.
The radiation defect formation of the Silicon single crystals was observed after irradiation of the samples by 3,5 MeV energy AREAL electron beam. The last known experimental data predict that the cluster radiation defects formation in Si crystals takes place at irradiation of the sample with electron beams with energy higher than 10 MeV, whereas at lower energies mainly point pair defects are created. The radiation defect formation in Si crystal at 3,5 MeV energy is unusual for these electron energies and most likely is the cluster type defects caused by the AREAL subpicosecond electron pulses (charge per pulse 200 pC). This preliminary conclusion was reached after measurements of main electro-physical parameters of n-Si crystals: electro-conductivity, Hall mobility and main charge carriers concentration. After the Si samples irradiation, the Hall mobility has decreased almost twice, which suggests the presence of strong scattering mechanism for carrier’s mobility such as cluster type defects.