CERN Courier-ի անդրադարձը հայ-գերմանական համատեղ դասընթացին
CERN Courier-ի մարտ/ապրիլյան համարում անդրադարձ է կատարվել 2019թ.-ին կազմակերպված հայ-գերմանական համատեղ գործնական դասընթացին: Համբուրգի համալսարանի և «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի կողմից համատեղ ջանքերով մշակված, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից «Արևելյան գործընկերության երկրներում և Ռուսաստանում քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության ընդլայնում» ծրագրի շրջանակներում աջակցություն ստացած այս նոր փորձարարական դասընթացն իր հաջող մեկնարկն ստացավ 2019 թ. սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Համբուրգի համալսարանի 12 և Երևանի պետական համալսարանի 11 ուսանողների հնարավորություն ընձեռվեց փորձեր իրականացնել «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի ԱՐԵԱԼ լազերով ղեկավարվող գծային արագացուցչի վրա և համապատասխան փորձարարական լաբորատորիաներում:

The German-Armenian Joint practical Course on Accelerator Physics held in autumn 2019 has been outlined in the latest March/April issue of CERN Courier. The Joint student accelerator course, being elaborated by Hamburg University and CANDLE Synchrotron Research Institute and supported by the German Federal Foreign Office under the program “Expanding Cooperation with Civil Society in the Eastern Partnership Countries and Russia”, has been conducted at CANDLE Institute, 29 Sep.- 05 Oct. 2019.
During the course 12 students of Hamburg University and 11 students of Yerevan State University were split into 8 groups having the chance to perform one out of 8 experiments offered at AREAL laser driven electron accelerator and the research laboratories of CANDLE.