CERN Courier-ի անդրադարձը հայ-գերմանական համատեղ դասընթացին
CERN Courier-ի մարտ/ապրիլյան համարում անդրադարձ է կատարվել 2019թ.-ին կազմակերպված հայ-գերմանական համատեղ գործնական դասընթացին: Համբուրգի համալսարանի և «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի կողմից համատեղ ջանքերով մշակված, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության կողմից «Արևելյան գործընկերության երկրներում և Ռուսաստանում քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցության ընդլայնում» ծրագրի շրջանակներում աջակցություն ստացած այս նոր փորձարարական դասընթացն իր հաջող մեկնարկն ստացավ 2019 թ. սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Համբուրգի համալսարանի 12 և Երևանի պետական համալսարանի 11 ուսանողների հնարավորություն ընձեռվեց փորձեր իրականացնել «ՔԵՆԴԼ» ինստիտուտի ԱՐԵԱԼ լազերով ղեկավարվող գծային արագացուցչի վրա և համապատասխան փորձարարական լաբորատորիաներում:

В последнем выпуске журнала CERN Courier за март/апрель дается обзор совместного германо-армянского практического курса по ускорительной физике проведенного осенью 2019 года. Совместный студенческий курс по ускорительной физике, разработанный Гамбургским университетом и ИСИ “КЕНДЛ”, получивший поддержку Федерального министерства иностранных дел Германии, проводился с 29 сентября по 5 октября 2019 года в рамках программы “Расширение сотрудничества с гражданским обществом стран Восточного партнерства и России”.
Из 12 студентов Гамбургского университета и 11 студентов ЕГУ было образовано 8 групп, каждой из которых была предоставлена возможность провести один из восьми экспериментов на ускорителе АРЕАЛ и в исследовательских лабораториях института.